Lipozomálne doplnky výživy. Budúcnosť je už dávno tu!

Štandardným problémom pri doplnkoch výživy, ktoré denne používame je ich využiteľnosť pre telo. Pri mnohých (aj tých, čo si kúpite v lekárni) sa znižuje ich dostupnosť a tak ich doslova môžete splachovať do záchodu. Kúpite si napr. vitamín alebo minerál a väčšia časť skončí nevstrebaná veď viete kde.

Našťastie tu máme novinku, ktorú vo svete sledujem už pár rokov, avšak k nám sa dostala len nedávno. Tým sú lipozomálne doplnky výživy. Že ste o tom nikdy nepočuli a neviete čo to je? Vysvetlíme si.

Čo sú lipozomálne doplnky výživy?

Lipozóm je niečo ako nosič. Tento nosič má jednu skvelú vlastnosť a tou je, že dokáže prejsť cez bunkovú stenu. Navyše na sebe nesie buď liek ako nejakú inú zložku, vitamín alebo minerál. Lipozómy neprechádzajú pečeňou ale dostávajú sa priamo do krvi. Je to niečo akokeby ste dostali vitamín, či minerál priamo do žíl. Častokrát sa lipozomálne doplnky porovnávajú práve s vnútrožilovou aplikáciou.

Lipozómy sú vo svojej podstate niečo ako dopravné prostriedky na účinnú prepravu látok do tela prostredníctvom uľahčenia absorpcie priamo v ústach alebo predchádzaním rozkladu žalúdočnou kyselinou. Prvýkrát ich objavil britský hematológ Alec Bangham v roku 1961 (a prvýkrát publikoval v roku 1964). Lipozómy sú v širšom zmysle súčasťou rodiny dodávok na báze lipidov (tukov). (1)

Lipozomálne doplnky ponúkajú  systém s rýchlym vstrebávaním a účinným dodaním priamo do buniek. Lipozómy sú vysoko účinné z hľadiska uľahčenia dodávania antioxidantov, pretože sú pripravené z prírodných fosfolipidov, sú biokompatibilné a netoxické. Systémy na podávanie lipozómov sú čoraz populárnejšie pre výživné látky, ktoré majú terapeutický efekt, pretože chránia tieto ich molekuly pred rozpadom v zažívacom trakte. V štúdiách s bunkovou kultúrou môžu lipozómy zvýšiť intracelulárne podanie až 100-násobne v porovnaní s bežným podaním.

https://www.youtube.com/watch?v=1lp2nEW3ssE

 

Aké výhody majú lipozomálne doplnky výživy?

Lipozomálne nutraceutiká a zdravotné doplnky ponúkajú veľa výhod oproti bežným prípravkom podávaným ústne. Tie obsahujú:

 • Vysoká biologická dostupnosť a absorpcia v porovnaní s inými perorálnymi doplnkami.
 • Ochrana živín pred nepriaznivým prostredím v tráviacom trakte
 • Zvýšenie ústnej absorpcie v ústach cez sliznicu
 • Zvýšená absorpcia do buniek
 • Lipozómy môžu byť spravené tak, aby držali vo vode rozpustné látky aj tukové látky (Môže obsahovať aj hydrofilné a hydrofóbne zlúčeniny)
 • forma lipozómov môže byť lepšia pre tých, ktorí majú ťažkosti s prehĺtaním veľkých tabliet
 • Sú neinvazívne, vyhýba sa bolesti a nepohodlnosti spojenej s injekciami a znižuje riziko kontaminácie.
 • Nákladovo efektívne tým, že môžete prijať nižšiu dávku s rovnakým účinkom. (2), (1)

Nie je pochýb o tom, že používanie lipozómov v potravinárskom priemysle bude rásť rýchlo v najbližších 5 až 10 rokoch.

Lipozómy sa intenzívne skúmali a používajú sa na liečbu niektorých chorôb. Lipozómy zlepšujú terapeutickú účinnosť zvýšením absorpcie nie len doplnkov výživy, ale najmä liekov, pričom sa predchádza alebo minimalizuje rýchla degradácia a vedľajšie účinky a znižuje toxicitu. Jedinečným znakom lipozómov je to, že sú biokompatibilné a biologicky odbúrateľné lipidy a nevyvolávajú imunitné reakcie. (3)

A čo konkrétne lipozomálne doplnky výživy?

V tejto štúdii bol vitamín C zapuzdrený v lipozómoch s fosfolipidovou dvojvrstvou zloženou z fosfatidylcholínu. Je možné, že samotný lipozóm, bez ohľadu na jeho obsah, môže mať určité zdravotné výhody, keďže fosfatidylcholín bol navrhnutý na zmiernenie progresie demencie a zohráva ochrannú úlohu pri vývoji ochorenia myokardu.

Jedna menšia štúdia preukázala, že ústne podávanie vitamínu C vo forme lipozómov podporuje väčšiu biologickú dostupnosť ako neobalený vitamín C, pričom sa vylučuje riziko spojené s vnútrožilovým podaním. Toto pozorovanie má priaznivé dôsledky na vedecké aj klinické použitie. Z pohľadu výskumného nástroja niekoľko štúdií ukázalo, že fyziologické prínosy intravenózneho podávania vitamínu C nie sú vždy reprodukované pri orálnom podávaní kvôli nižšej biologickej dostupnosti.1,5 Perorálne podanie enkapsulovaného vitamínu C môže toto obmedzenie zrušiť.

Preukázali, že podávanie vitamínu C v lipozómoch prinieslo koncentrácie vitamínu C vyššie ako tie, ktoré boli vyvolané orálnym dodaním vitamínu C, ale nižšie ako po vnútrožilovom podaní vitamínu C.  (1)

lipozomalne doplnky vyzivy

Ak sa pozrieme na železo jeho problém je spôsobený najmä nízkou účinnosťou absorpcie a nízkou biologickou dostupnosťou železa, aj napriek tomu, že sa hojne nachádza v prírode. Väčšina železa je totiť v anorganickej forme. Z pokusov na zvieratách sa zistilo, že lipozóm železa je novou formou doplnku s vysokou účinnosťou absorpcie a nízkymi vedľajšími účinkami v porovnaní s tradičnými doplnkami železa. Lipozómy železa majú mnoho výhod: sú fyzikálne stabilné, netoxické, postupne uvoľňované a nespôsobujú imunitnú reakciu. Preto sa lipozóm železa môže používať pri prevencii a liečbe športovej anémie. Na to však treba ešte ďalší výskum. Stručne povedané, lipozóm železa je perspektívny a účinnejší prípravok železa pre športovú anémiu, čo nám dáva novú stratégiu, aby sa účinne predchádzala a liečila s menším vedľajším účinkom. (2)

Podobne je to aj v prípade Glutatiónu – najhojnešie sa vyskytujúce antioxidantu v tele, ktorý má kľúčovú úlohu pri boji s oxidatívnym stresom. Štúdia zistila, že podávanie lipozomálneho glutatiónu je veľmi účinné pri zvyšovaní jeho zásob. (4)

Skúšali ste už lipozomálne doplnky výživy?

Ak nie, mám pre vás super príležitosť. Osobne som ich testoval už niekoľko krát a sú skvelé. Najlepšie je, že sú tekuté a nemusíte ich prehĺtať ako klasické veľké tablety. Navyše, ako vidíte v tomto článku, sú oveľa hodnotnejšie pre naše telo ako bežné doplnky výživy v tabletovej podobe.

Odporúčam vyskúšať napr. magnézium, ktoré je v najlepšej forme bysglicínu v lipozomálnej podobe, vďaka čomu mu nemôže konkurovať takmer žiadny iný výrobok. Ďalším dobrým doplnkom môže byť aj kurkumín (o kurkumíne som písal TU). No a v neposlednom rade samozrejme vitamín C.

Viac o lipozómoch nájdete u našich kamošov z AVITA.SK, kde po uplatnení kódu ULTRA dostávate ihneď zľavu 15% na váš nákup. https://avita.sk

Avita lipozomálne doplnky výživy

Ďalšie podobné články nájdete TU:

Moringa oleifera a jej účinky na telo a zdravie

Ashwagandha, jej benefity, účinky a skúsenosti. Spoznajte túto všemohúcu bylinu.

10 rýchlych a efektívnych odporúčaní
pre úspešných ľudí v kariére či biznise, ktorí sa chcú IHNEĎ lepšie cítiť a ešte lepšie vyzerať

( ... za ktoré mi klienti platia tisíce v mojich prémiových tréningových programoch)

Pripravili sme pre teba praktické PDF  so zoznamom najdôležitejších rád a tipov, ktoré som rokmi overil prácou s desiatkami až stovkami klientov, z ktorých väčšina schudla 3 - 10 kg za tri mesiace.

Tieto rady môžeš ihneď aplikovať do svojho života čo ti pomôže vyzerať a cítiť sa lepšie, schudnúť, mať viac energie a lepšiu kondíciu.

Komentáre
 1. Sofia píše:

  Pozdravujem Michal, mám osobnú skúsenosť s užívaním lipozomálneho C-vitamínu a môžem teda potvrdiť, že lipozomálna technológia je skvelá vec, ale prípravky, čo odporúčaš, vo mne dôveru nevzbudili, pretože výrobca neinformuje o úplnom zložení. Tak napríklad magnézium – vieš, čo presne sa skrýva za „príjemnou príchuťou citrusov“? Výrobca na svojej stránke síce píše, že „naše príchute sú výlučne prírodné“, lenže aj taký glutamát alebo aj kyselina citrónová (všadeprítomná a podľa mňa vôbec nie taká v pohode) sú čisto prírodné látky. Preto je podľa mňa veľký rozdiel medzi zložkou „prírodná príchuť“, v ktorej sa môže skrývať kadečo a zložkou, ktorá by bola pre mňa v pohode ako napríklad „extrakt z citrusov“ alebo „citrónová šťava“.

  • Michal Pataky píše:

   Ahoj Sofia, ďakujem za super spätnú väzbu. Akurát budem mať sedenie s Avitou, kde budeme rozoberať výrobky, aj nové atď. Určite im to posuniem na zváženie a opravu 🙂

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely vyriešenia vášho dotazu. Zásady spracovania osobných údajov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.