ako schudnut z brucha

Ako schudnúť z brucha?

Brucho a brušné svaly sú jednou z „najproblematickejších“ partií. Je v podstate jedno, či sa jedná o ženy alebo o mužov. Obe pohlavia chcú mať krajšie a pevnejšie brucho. U chlapov je to trošku horšie lebo majú tendenciu ukladať viac tuku do oblasti brucha a brušnej dutiny ako je to v prípade žien.

Pozrime sa na to, ako schudnúť z brucha a dať mu krajší tvar.

Na začiatok si musíme uvedomiť pár podstatných bodov. Treba si uvedomiť, že neexistuje lokálne chudnutie, že najdôležitejšie je znížiť celkové % tuku na našom tele a v neposlednom rade, že brušáky nám môžu viac uškodiť ako polepšiť. Toto sú najčastejšie problémy, s ktorými sa stretávam u ľudí. Poďme si ich rozobrať trošku bližšie.

Lokálne chudnutie neexistuje

ako schudnut z bruchaZabudni na to, že dokážeš schudnúť len z brucha. Hlavne baby by chceli hore nech ostane a dole nech ide dole. Mrzí ma to, ale takto telo nefunguje. Musíš schudnúť zo všetkých partií a postupne „vysekať“ brucho. Nikdy to v tele nebude len o jednej partii alebo o jednom svale. Telo je neuveriteľný koplex, ktorý spája všetko so všetkým a spolu to vytvára najdokonalejší počítač na svete. Preto sa zameraj na celkové zlepšenie postavy, nesústreď sa len na brucho. To môžeš brať ako príjemný bonus k celkovo lepšej postave.

Zníž celkové % tuku

Staré známe pravidlo hovorí: „Abs are made in the kitchen“, v preklade to znamená, že brušné svaly sa robia v kuchyni. Ak chceš mať menšie a krajšie brucho, tak v prvom rade musíš znížiť celkové %tuku na tvojom tele. To znamená, že musíš upraviť svoj stravovací režim, tak aby si nepriberal/a. Odporúčam zamerať sa na základné potraviny a znížiť príjem sacharidov (cukrov). K tomu samozrejme pridať dostatok kvalitných bielkovín a veľa zeleniny. Čo sa týka tréningu, tak hodiny „cardia“ ti určite veľmie nepomôžu lebo tvoje telo bude stále mlandravé. Zameraj sa radšej na silový alebo silovo-vytrvalostný tréning a ten dopĺňaj o intervalový tréning. Takto nebudeš straácať svalovú hmotu, ale budeš páliť prebytočný tuk.

Brušáky ti nepomôžu schudnúť z brucha!

Stále sa s tým stretávam dokola. Vety typu robím 200 brušákov denne ma neskutočne iritujú. Tradičnými sklápačkami a brušákmi si viac uškodíš ako pomôžeš a určite vďaka nim neschudneš z brucha. Súvisí to s prvým bodom o lokálnom chudnutí. Okrem toho brušáky zaťažujú väčšinou len priamy sval brucha, konkrétne jeho hornú časť. Táto časť býva často preťažená zo sedenia a má za následok guľatenie chrbtu. Ďalej vo výraznej miere zapájaš stehenné svaly a flexory bedrového kĺbu, ktoré odstupujú od chrbtice. To môže mať za následok problémy a bolesti v driekovej oblasti (kríže). Navyše častou kompresiou brušných svalov si môžeš privodiť nepríjemné zranenie v podobe diastázy brušných svalov. Je to v podstate akoby rozostúpenie svalov od seba. Ak si ju raz spôsobíš, už nikdy nebudeš mať pekné brucho. Suma sumárum, nedporúčam robiť brušáky, je to zbytočné.

Schudnúť z brucha a naposilňovať ho môžeš aj inými cvičeniami.

Odporúčam zamerať sa na komplexný tréning. Rob viackĺbové cvičenia, pri ktorých musíš dôkladne stabilizovať celý trup. Tieto cvičenia dokážu veľmi dobre zapájať brušné svalstvo a tak nemusíš robiť tie hlúpe cviky. Napríklad také drepy sú toho skvelým príkladom. Ak ich robíš kvalitne tak určite budeš cítiť aj brucho.

Pre ilustráciu si pozri toto video, kde ukazujem rôzne varianty cvičenia plank – doska. Toto cvičenie nielen, že veľmi dobre zapája brušné svaly v ich základnej funkcii (čiže stabilizácia panvy a trupu), ale skvelo zapája aj ostatné segmenty, napr. fixátory lopatiek a pod.

Pekné brucho sa nespraví za pár týždňov cvičenia a diétovania, je to dlhodobý a takmer nikdy nekončia proces, ktorý v sebe spája synergiu medzi cvičením, tréningom, stravou a celkovou životosprávou.

Nebuďme posadnutí sixpackom, tehličkami, pekáčom buchiet a inými prirovnaniami brušných svalov. Zamerajme sa skôr na celkovú kondíciu a celkové zosilnenie organizmu. Bude to pre naše telo oveľa prospešnejšie ako otročiť na vysekané kocky na bruchu.Schudni z brucha vďaka jedinečnému programu

Pripravil som pre teba Výzvu 7 dní na 100%. Počas najbližieho týždňa ti vysvetlím tie najdôležitejšie zásady stravovania, odcvičím s tebou silové a metabolické tréningy, ktoré naštartujú spaľovanie tuku a prevediem ťa krok po kroku procesom chudnutia a zlepšovania celkovej životsprávy. Do výzvy môžeš vstúpiť kliknutím na horný obrázok.

 

Michal Pataky
Tvorca Ultra tréningového systému, ktorý pomáha ľuďom sa veľmi jednoducho dostať do formy, schudnúť a zlepšiť kondíciu. Mojim cieľom je inšpirovať 1 000 000 slovákov a pomôcť im žiť skutočne zdravým životným štýlom.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.