Potravinový podvod páchaný na vašich deťoch.

Viete, aký je podľa mňa najväčší potravinový podvod?

Nie som síce špičkový odborník na výživu, ale mám základné znalosti o strave, surovinách a najnovších trendoch v oblasti výskumov výživy a potravín. Okrem toho stále disponujem jednou zvláštnou vlastnosťou dnešnej doby a tou je „zdravý rozum“. Preto ma stále viac zaráža ako je možné, že potravinársky priemysel neustále pácha rovnaký potravinový podvod na nás spotrebiteľoch, ale hlavne na našich a vašich deťoch.

Čo znamená potravinový podvod v skutočnosti? Je to veľmi jednoduché …

TO, ČO JE V REGÁLOCH OZNAČOVANÉ AKO „PRE DETI“ V SKUTOČNOSTI NIE JE PRE DETI A NIE JE TO VHODNÉ ANI PRE DOSPELÝCH!

Ale čo je na tom najhoršie, že väčšina rodičov podporuje tento, na hlavu postavený biznis tým, že stále nakupuje výrobky označené ako „pre deti“. Dominantné postavenie v zložení týchto výrobkov majú hlavne sacharidy a rôzne brutál nezdravé šmejdy, ako napr. pšeničná múka, glukózo-fruktózový sirup a pod. Sacharidy, sacharidy, všade samé nezdravé sacharidy, minimálny obsah vlákniny, zdravých tukov a bielkovín.

Sacharidy, ako také, by neboli až taký veľký problém, ale ich kvalita a množstvo už áno. Okrem toho v týchto výrobkoch nenájdeme takmer žiadne minerály alebo vitamíny. Prípadne sú obohatené len o nejaké základné ako napr. vit. C. alebo vápnik.

potravinový podvod

Presladené mlieko s výrazným nepomerom medzi bielkovinami a sacharidmi. Toto mu fakt dávate?

 

potravinový podvod

Nepomer medzi sacharidmi a ostatnými makronutrientmi v potravine označenej ako „detská“

Najlepšie je, keď mi nejaká mamička dieťaťa povie, že: „Ale on mi iné nechce jesť.“ NO JASNÉ, ŽE NECHCE! Veď je z neho malý závislák na cukre! A kto to z neho spravil?! No jedine vy, milí rodičia. To decko si samé nevie nakúpiť tie sračky, čo mu dávate jesť. Ono zje len to čo mu dáte vy! Nič iné!

Akonáhle ho navyknete na dávky jednoduchých sacharidov v podobe glukózo-fruktózového sirupu a pšenice, tak iné nebude chcieť. Lebo práve to je účinok týchto zložiek potravín. A potravinársky priemysel to dobre vie. A myslím, že to vedeli už dávno predtým, ako sme to zistili my. Preto vám to všade nacpú. Po konzumácii takejto potraviny mu okamžite stúpa cukor v krvi do galaktických výšin, ale následne zapracuje inzulín, ktorý túto galaktickú hladinu musí stiahnuť a jediné kam môže ukladať prebytočné cukry sú tukové zásoby alebo svaly. Takže, ak mu to dáte v škole alebo škôlke kde sa málo hýbe, tak okamžite priberá. V druhom prípade môže byť hyperaktívne. Ale ono za to nemôže. Za to môže potrava (ak sa to vôbec dá nazvať potravou), ktorú mu dávate.

Ako dôkaz vyberám citát od Williama Davisa (autora knihy Život bez pšenice) [1] :

Vďaka svojej šialenej schopnosti vystreliť hladinu cukru kolmo hore a rozbehnúť jazdu na glukózo-inzulínovom tobogane, kedy sa vo vás prebúdza apetít, vznikajú návykové psychoaktívne exorfiny a ukladá sa útrobný tuk, kde je pšenica základná potravina číslo jedna, ktorej by sme sa mali vyvarovať, ak sa vážne chceme vyhnúť cukrovke, prípadne ju zmierniť alebo úplne vyliečiť.

potravinový podvod

Obľúbený brumík predstavuje „dokonalý“ príklad potravinového podvodu … alebo ako by nemala vyzerať strava pre deti. Hlavné zložky sú pšeničná múka, glukózo-fruktózový sirup, repkový olej, cukor a iné lacné suroviny.

Jedna z mojich obľúbených stránok o výžive – authoritynutrition.com v jednom článku uvádza jedlá, na ktorých môžeme byť najviac závislí [2]. Vyberám napríklad: čokoláda, čipsy, zmrzlina, koláče, gumenné cukríky, raňajkové cereálie, mufiny a pod. Čo majú tieto jedlá spoločné? 🙂 Ak čítate s porozumením, tak viete, že sú tu hlavne jednoduché cukry. Niečo viac o cukroch nájdeš opäť na authoritynutrition [3].

ultrajedalnicek - zdravy jedalnicek

Ako sa vymaniť z potravinového podvodu páchaného na vašich deťoch?

Prestaňte kupovať sračky!

Prestaňte kupovať lacné spracované potraviny plné nekvalitných surovín. Radšej si urobte niečo doma z čerstvý potravín. Nekupujte sladkosti, čipsy, veľa pečiva, keksíky, cukríky, sladené „vody“. Vyhýbajte sa umelým sladidlám a nekvalitným tukom v podobe margarínov.

Čítať každý jeden obal a vedieť, čo kupujem.

Ako rodičia (ale aj ako bežní spotrebitelia) by ste si mali vždy prečítať na zadnej strane obalu, že z čoho je daný výrobok zložený. Akonáhle tam vidíte výrazy, ktoré sú príliš dlhé alebo im nerozumiete, tak NEKUPOVAŤ. To isté platí ako v potravinách vidíte zložky ako dextróza, maltodextrín, glukózový sirup, cukor, fruktóza a pod.

potravinový podvod, šunka

Detská šunka s obsahom mäsa až „80%“. Čím si zaslúžila pomenovanie Junior? Tým, že je obohatená o ďalší jednoduchý sacharid – dextrózu alebo maltodextrín?

TIP pre vás: „Čím menej látok v zložení, tým lepšia potravina. Najlepšie sú tie, ktoré nemajú napísané zloženie.“

Sledovať odborníkov a naučiť sa základy stravovania.

Ako prvé sa naučte zásady stravovania a aspoň nejaké základy o tom, ako fungujú jednotlivé zložky potravy. Naučte sa, ktoré potraviny sú vhodné a ktoré nie. Čerpať môžete z rôznych zdrojov ako napr. Vlado Zlatoš, Viktor Bielik [4] [5] [6], prípadne aj Dušan Plichta. Všetci vás vedia naučiť toho celkom dosť. Ja sám ich sledujem.

Zlepšiť stravovanie detí a celkovo celej rodiny vieš aj vďaka nášmu ULTRAJEDÁLNIČKU, ktorý je akousi mapou zdravého stravovania. Poskytne ti kopec inšpirácie na zdravé a chutné jedlá, ktoré si pripravíš veľmi rýchlo a navyše sú metabolicky bezpečné a veľmi výživné. Jednoducho si na chladničku pripneš krásny plagát, ktorý obsahuje odporúčané potraviny a kombinácie jedál. Na základe svojej chuti si vytvoríš vlastné jedlo, ktoré bez výčitiek môžeš zjesť a nespôsobí ti zdravotné problémy.

O tomto ako zlepšiť stravovanie detí sa viac dozvieš TU: http://www.michalpataky.com/ultrajedalnicek

Dávajte deťom skutočné jedlo.

Kupujte hlavne také potraviny, ktoré nemajú na sebe napísané zloženie. Kupujte veľa zeleniny a ovocia. K tomu syry, mäso, vajíčka, smotanu alebo ryby. Ideálne ak je to od lokálnych dodávateľov. Ja som si veľmi obľúbil napr. FARMOVE.SK, odkiaľ pravidelne nakupujem ovocie a zeleninu. Snažte sa nakupovať čo najmenej spracované potraviny. Žiadne polotovary a príliš dlho trvácne potraviny.

potravinový podvod

Táto tyčinka je obohatená o vápnik. Dajte dieťaťu radšej mak a bude mať niekoľkonásobne viac vápnika ako z tejto hnusnej tyčinky.

Nemám síce deti, ale prisahám, že niektoré z podobných potravín, nikdy nebudem kupovať a zakážem to každému, kto by môjmu decku niečo také chcel dať! Rozhodnutie je vždy len na nás. Preto vás prosím rodičia, prestaňte kupovať tieto sračky. Určite sa vám to vráti v podobe zdravia vášho dieťaťa. Prestaňte podporovať rozvoj cukrovky, obezity a iných civilizačných ochorení. Všetko to začína pri strave a končí pri pohybe, ktorého máme veľmi málo.  Každý musí začať od seba.

Ak ti tento článok priniesol hodnotné informácie, skús ho poslať alebo zozdieľať so svojimi známymi a priateľmi. Určite si tu aj oni niečo nájdu.

Ak sa ti tento článok páči a našiel si sa v niektorých situáciách, odporúčam prečítať knihu, ktorá je rozsiahlejšia a podorobnejšie rozoberá problematiku detských potravín. Knihu nájdeš TU: www.michalpataky.com/kniha

 

Prajem vám všetkým veľa zdravia 🙂

Potravinovy podvod baner

10 rýchlych a efektívnych odporúčaní
pre úspešných ľudí v kariére či biznise, ktorí sa chcú IHNEĎ lepšie cítiť a ešte lepšie vyzerať

( ... za ktoré mi klienti platia tisíce v mojich prémiových tréningových programoch)

Pripravili sme pre teba praktické PDF  so zoznamom najdôležitejších rád a tipov, ktoré som rokmi overil prácou s desiatkami až stovkami klientov, z ktorých väčšina schudla 3 - 10 kg za tri mesiace.

Tieto rady môžeš ihneď aplikovať do svojho života čo ti pomôže vyzerať a cítiť sa lepšie, schudnúť, mať viac energie a lepšiu kondíciu.

Komentáre
 1. Zuzu B píše:

  Najväčší problem je, ze ten bordel pchaju všade. Napr. chcela som v bioobchode NESLADENE mandlove „mlieko“ a ponúkli mi poklad, v ktorom bolo agave a maltodextrín. Lebo jedno predsa nestačí, výrobcovia nam doprajú… ? Každopádne vzdy je možnost voľby, len clovek nesmie byt lenivý. Pre mna bolo vylúčenie lepku zo stravy syna /autista/ najlepším rozhodnutím, ktore som spravila. Skvelý članok, len tak dalej.

  • vkasals píše:

   Ahoj. V com ti vadi agave ako sladidlo? Je to jedna z najlepsich alternativ ku klasickemu cukru. Priznam sa, ze neviem co je maltrodexin. Dik za objasnenie.

   • Sofia píše:

    Je to stale sladidlo, vznika zavislost na sladkom a ta nepodporuje zdravy vyvoj ani deti ani dospelych. Ak nebude po ruke agave, lahsie siahneme po comkolvek inom. Najlepsia alternativa je prirodzene sladke potraviny bez nutnosti vsetko presladzovat a rovnako aj presolovat… je to len vec zvyku.

    • Michal píše:

     Presne tak Sofia. Netreba zbytočne presladzovať a presolovať veci. Pamätám si na momenty, keď som začal obmedzovať pridaný cukor a soľ. Po čase som zistil skutočnú chuť jedla. Slaným a sladkým „otupujeme“ naše chuťové poháriky.

     Michal

   • Michal píše:

    Ahoj Viliam. Maltodextrín je sacharid tvorený piatimi molekulami glukózy, ktorý sa rýchlo štiepi a dodáva telu energiu. Je využiteľný pri športových výkonoch (aj ja som ho používal/používam sem-tam), ale neodporúčal by som ho pri nízkej fyzickej aktivite.

    Michal

   • Peter píše:

    Maltodextrin je skrob ziskany zo zemiakov alebo kukurice a pridava sa ako plnidlo na ziskanie objemu napr.(stevia sladidlo) Roztok maltodextrinu a vody volame glukozovy sirup a chuti jemne sladko. Je to tzv pomaly vysokokvalitny sacharid.

  • Noro píše:

   Tu je aspoň vidno, ako niekto kritizuje niečo , čo ani nevie čo je a načo slúži. Stačí že to ma názov podobný cudziemu slovu. Maltodextríny sú pre športovcov skoro nevyhnutné.

   • Michal píše:

    Noro, máte pravdu. Pre športovcov sú maltodextríny využiteľné, taktiež glukóza. Avšak, aj k maltoedxtrínom existuje alternatíva, napr. Vitargo http://protrening.sk/produkt/vitargo-electrolyte/

    Stále zastávam názor, že pre deti a bežného človeka v kancli je maltodextrín zbytočný.

    Michal

    • Lukas píše:

     Zdravim,
     trosku mimo temy clanku, ale zaujal ma tento thread a rad by som vedel Vas nazor. Som sice len amater, ale pri sutaziach v behu do vrchu su krce bezna zalezitost. Osobne pouzivam rozpustenu sodu bikarbonu, magnezium a sol vo vode. O Vitargu pocujem prvykrat, avsak v zlozeni citam aspartam, acesulfam-K… naviac aky mate celkovo nazor na vysoku intenzitu bez sacharidov tesne pred resp. pocas treningu/sutaze? Nerozhodia taketo rychle sacharidy inzulin prave ked to nechceme?

     Dakujem.
     Lukas

     • Michal píše:

      Lukáš, Vitargo je jeden z TOP výrobkov momentálne na svete v oblasti regeneračných prípravkov. Jeho zloženie je veľmi podobné svalovému glykogénu a má lepšie vlastnosti ako glukóza. Určite by som na vašom mieste vyskúšal miesto „domácich“ receptov. Pri vysokej intenzite sa bez sacharidov jednoducho telo nezaobíde. Bez sacharidov sa dá fungovať v normálnom stave, keď človek nemá intenzívny výkon. Avšak pri behoch do vrchu/triatlonoch/duatlonoch/maratónoch sú sacharidy potrebné. Okrem toho počas výkonu inzulín nerozhádžete nakoľko sacharidy idú hneď do pracujúcich svalov, takže by s tým nemal byť problém. Určite by som odporučil vyskúšať Vitargo + electrolyte – http://protrening.sk/produkt/vitargo-electrolyte/

      Čo sa týka aspartamu a acesulfamu, tak som čítal, že škodia aj že neškodia, takže sa neviem presne vyjadriť. Každopádne v bežnej strave by som ich radšej vylúčil.

      Michal

  • Michal píše:

   Vďaka za pochvalu Zuzu B. 🙂

   Zaujímavé, že ste chceli nesladené a ponúkli sladené maltodextrínom 🙂 Ak Vám a vášmu synovi vyhovuje bezlepková strava a vidíte zmeny, tak v tom pokračujte. Niektorí ľudia nemajú až taký problém s lepkom, ale niektorí áno.

   • Andy píše:

    Ahoj Michal. Citm tu debatu o sportobych vykonoch a regeneracii. Vyse roka przcujem s uzasnymi produktmi. Cist priroda. Zni gram chemie. Odporucane sportovymi lekarmi po celom svete (bez naroku na honorar) teda z vlastneho presvedcenia…anti dopngove znamky. Berie ich fura olympionikov. Najprestudovanejsi nutricny produkt na svete. Skus kuk na Juice Plus+ pre viac info kludne napis do FB spravy v skupine Co Je Juice Plus? Produkt dovazame na SK zatial neoficialne cez Rakusko. Mam mrte materialov v originaly v AJ. Len tak do pozornosti. Mono zaujme a mnohym pomoze ;).

  • Grandino píše:

   vsetky potraviny v marketoch su navrhnute a vyrobene ciste len pre zisk. zisk nie je jen v potravinarstve a ale aj zdravotnictvo atd. cele je to tu na

  • kika píše:

   Mandlove mlieko sa lahko vyrobi – na noc namocit mandle, rano osupat, zaliat vodou a rozmixovat 🙂 staci hrst mandli na cca 3 deci vody, alebo podla chuti

 2. Zuzka píše:

  Dobrý deň. Zaujímavý článok a v mnohom máte pravdu. Ale hlavne rodičia by mali dávať pozor, čo deťom kupujú, veď čítať obaly vedia. To, že výrobok kúpia aj napriek tomu, čo je tam popísané, tak to už hold nie je problém výrobcu. Druhá vec…výrobcovia reagujú na dopyt ľudí. Kvalitné veci, sú väčšinou drahšie a nemôžu si ich dovoliť všetci. Tým neobhajujem výrobcov, ale ak vám výrobky kupujú, prečo by ste ich nevyrábali. To, že je výrobok „pre deti“ im zvýši predajnosť (ľuďom málo stačí) a keď sme pri tom, nedávajú tam nič zakázané…to, že je to sajrajt je druhá vec, svojim deťom to nekúpim určite…ale…treba si uvedomiť aj to, že veľa zaručene zdravých vecí vlastne vôbec až tak zdravých nie je (kokosový tuk, stévia, raw strava, väčšina bezlepkových výrobkov)…každopádne platí, že všetko s mierou a ako sa vraví, dávka robí jed…takže iba toľko som chcela 🙂 ešte ak môžem malú radu, do budúcnosti odporúčam odkazovať sa skôr na vedecké články a štúdie, nie na populárnu literatúru (pôsobí to vierohodnejšie) 🙂 ale len tak ďalej, šírte osvetu, je to viac ako potrebné 😉

  • Maja píše:

   Predajcovia reaguju na dopyt, ludia kupuju casto spracovane vyrobky preto, lebo su lacne a aj preto, lebo nemaju cas sa venovat vareniu zo zakladnych surovin doma. Aj ked o tom, ci nemaju cas sa da casto polemizovat. Je to vsetko o pohodlnosti, myslim si, ze zo zakladnych surovin sa da navarit kvalitna strava aj pri mensom rozpocte. Ludom sa nechce stracat cas citanim, zistovanim si faktov a bohuzial v nasej spolocnosti stale zotrvavaju zastarale dogmy v podobe, ze cerealne veci su top, ze natierka flora je zdrava, ze nemozeme jest slaninu, ze celozrnneho mozeme jest v neobmedzenom mnozstve a mnoho inych.

   • Michal píše:

    Maja, máte pravdu. „Potravinová gramotnosť“ alebo ako by som to nazval je na nízkej úrovni u bežných ľudí. Stačí, aby sme čítali obaly a nekupovali veci, v ktorých sa nachádzajú názvy ktorým nerozumieme a pridané cukry. Treba kupovať skutočnú stravu.

    Michal

    • Maja píše:

     Ako dalsi problem vnimam tie polopravdy, ktore si ludia osvojuju..ja osobne povazujem vo vela pripadoch za velmi alibisticke aj vyroky typu „moje telo si vypyta“ alebo „jedli to aj nase stare mamy“….vacsinou ludia, ktori prave toto hovoria, nie su zrovna prikladnymi reprezentantami tychto vyrokov:D

     • Michal píše:

      Jedli to aj naše staré mamy je super výhovorka 🙂 Aj moja stará mama celý život jedla buchty, koláče, nokerle, cestoviny a samé pšeničné veci a dnes má cukrovku, problémy s tlakom a srdcom a neviem čo všetko ešte. Asi sa niekde stala chyba. „To bude už vekom“ 😀

  • Michal píše:

   Máte pravdu Zuzka, ako sa to bude kupovať, tak sa to bude vyrábať, veď prečo nie 🙂 O cenách by sme mohli polemizovať. Aj na túto tému chystám článok, kde chcem zmapovať ceny zdravých a nezdravých potravín.

   Čo sa týka zdrojov, tak si myslím, že nie sú len „populárne“ Authority Nutrition je svetová stránka a je to „Evidance based“, čiže založené na dôkazoch. Život bez pšenice obsahuje okolo 240 relevantných zdrojov a výskumami. Taktiež ľudia, ktorých uvádzam a sledujem píšu články, kde je veľké množstvo výskumov. Mohol by som vypisovať samostatne výskumy, ale to sa mi nechcelo 🙂

   Vďaka za prečítanie článku.

   Michal

 3. Zuzana píše:

  Většinou na články neodpovídám – ale toto je vážně dobře napsané. Člověk si někdy opravdu neuvědomí co kupuje za sajrajty. Nejhorší na tom je že jako matka jsem se snažila dát dceři od mala to nej – všechno jsem vařila doma. A pak dítě nastoupí do školky začne chodit na kroužky a všude dostávají za odměnu bonbóny!!! Pro mě největší hnus. Ale mám jí to zakázat? Když všichni dostanou? To moc jednoduché není – ale když moje pětiletá dcera přišla z tancování a odevzdala mi cukrik že ho nechce – to bylo vítězství. Vždy ji vezmu nějakou domácí alternativu a ona to ví – domácí bábovka, jablko, mrkev – mňam. Ale hlavně jsem chtěla říct že úplně se tomu vyhnout nedá. Osvěta by měla být hlavně ve školkách – Toť můj názor. Díky za tenhle článek.

  • Maja píše:

   Presne tohto sa obavam. Ako sa vysporiadat s okolim, ked budem mat deti. Doma mozem vyvarat, ale okolie ma silny tlak na deti. Preto uplne suhlasim, ze najam skolky by mali byt v tomto vzdelanejsie a podporit tym iniciativu rodicov, zmenit nieco v stravovani. To musela byt velka satisfakcia, ked vam mala dovzdala ten cukrik, gratulujem:)

  • Michal píše:

   Samozrejme, že sa tomu nevyhneme pokiaľ to nezačne praktizovať celá spoločnosť. Na to však musíme začať každý od seba a postupne sa pridá aj okolie.
   Gratulujem, že aj vaša dcérka si uvedomuje v tak malom veku, čo je dobré a čo nie. Ste na správnej ceste 🙂

   Ďakujem za komentár, cením si ho 🙂

   Michal

 4. Matej píše:

  Napísať k sladenému mlieku, že má minimum bielkovín a ešte sa chváliť zdravím rozumom?
  Mám to vôbec čítať ďalej?
  Koľko bielkovín by bolo v čistom mlieku (100%) oproti tomu koľko ich je v tom sladenom (93%)? A kvízová otázka na záver. Čo má rodič spraviť ak chce do dieťaťa dostať aspoň minimum mlieka a s čistým to nejde?

  • Maja píše:

   To je pravda, trocha som tiez nepochopila to s tymi bielkovinami, kedze v samotnom mlieku ich je na 100g skoro rovnako vela:)

  • Michal píše:

   Matej, možno som to zle napísal alebo som sa zle vyjadril. Ide o pomer bielkovín k sacharidom, ktorých je v danom detskom mlieku asi 1:6 v prospech sacharidov, pričom tento pomer v strave človeka, by podľa mňa mal byť niekde 1:2 v prospech sacharidov.

   Svoju myšlienku v článku opravím. Ďakujem.

   Odpoveď na kvízovú otázku: Ak dieťaťu mlieko nechutí nemusíte mu ho dávať. Sú dokonca teórie, ktoré mlieko výrazne odsudzujú, nakoľko človek je jediný cicavec, ktorý aj v dospelosti pije materské mlieko. Skúste nájsť iný variant k mlieku.

   Moja otázka: Prečo by podľa Vás malo dieťa piť mlieko?

 5. Viviana píše:

  Mate urcite pravdu a v podstate suhlasim so vsetkym! Ale tiez by som z toho teraz nerobila kovbojku v style „zakazem kazdemu, kto bude chciet dat mojmu decku cukrik“! Ziaden extrem nie je OK…tak ako nie je ok, aby dieta pilo len malinovky, dzusiky alebo zarobene sirupove vody; aby malo na desiaty vseliake tycinky a miesto normalneho mlieka pilo „to detske“, tak nie je OK ani vypustit uplne psenicu, cukor, tuky… (samozrejme ak to nesposobuje nejake zdrav. problemy). Staci pouzivat zdravy sedliacky rozum (tak ako nase stare mamy nekupovali nasim mamam vseliake tycinky, dzusiky a hovadiny, ale z cukrika alebo cokolady nikto neumrel), vnimat signaly vlastneho tela, neposadit decko za TV alebo tablet, ale ist s nim von, jest z kazdeho vsetko a vtedy netreba studovat ani clanky o vyzive, ktore sa tiez riadia roznymi trendami a najnovsimi vyskumami (kde zajtra uz nemusi platit to co plati dnes)! Moj nazor! 😉

  • Michal píše:

   Ďakujem za komentár Viviana.
   Osobne ma hnevá, ak ľudia kupujú deťom presladené sprostosti s argumentom, „veď je to pre deti, nech si dajú“. Som za skutočnú stravu pre deti, takže miesto sladkostí radšej ovocie, ktoré síce tiež obsahuje sacharidy, ale okrem toho má kopec iných, prospešných látok.

   Michal

  • Peter píše:

   Presne, takto to ma byt. Suhlas s kazdym slovom. Dieta nema byt pokusny kralik nejakej modnej vlny diety, ktoru drzi rodic, „lebo si nieco nastudoval“. Tie diety su tiez len jednostrannym nazorom jednotlivca, ktory moze druhy „vedec“ o rok-dva vyvratit a napisat opacny nazor. Dieta potrebuje vsetko. Aj mlieko, aj maso, aj ten cukrik, aj ten kusok cokolady. Staci si zachovat zdravy rozum, prectiat zlozenie, co decku kupujem a ziadnymi premudrelymi dietetickymi metodami sa netreba zaoberat (samozrejme u zdraveho cloveka).

  • Emma píše:

   Ja s Vami, Viviana, načisto súhlasím. Tiež síce nemám deti, ale som názoru, že ak dieťa pri dopoludňajšej hre na ihrisku dostane k jabĺčku aj 4 piškótky z tej „hnusáckej bububu pšeničnej múky!“ nič hrozné sa mu nestane. Necpať doň chipsy a hranolky, presladené vody a džúsy, polotovary, nepresoľovať, nevyprážať 3x týždenne, variť pestro! Toho som zástancom! Ale to, aby mi dieťa pomaly odkoplo ruku človeku, čo mu podá cukrík, to mi príde choré. Na kúsok čokolády, alebo jeden cukrík nikto neumrel. Je skôr dôležité učiť dieťa vyváženosti a striedmosti 🙂 Nič nezakazovať, lebo…však viete:) To chutí najlepšie…

 6. Monika píše:

  v podstate súhlasím, no skúsenosť je taká, že deti, ktorých rodičia to robia tak, ako plánujete Vy, veľmi rýchlo prídu na to, že desiata sa dá vymeniť…. a tomu už nezabránite…..tlak je veľký, aj keď základ bude dobrý….

  • Michal píše:

   Je to len o spoločnosti. Teoretická situácia … ak by všetky deti miesto sladkosti mali na desiatu ovocie, nebolo by čo meniť. Jedine hrušku za jablko 🙂

 7. Alena Ferjancekova píše:

  Nas zasadny problem nie su ani tak sacharidy (teda tie jednoduche- glukoza, fruktoza, sacharoza aj ano), ale skor nadbytok zivocisnych bielkovin. Ak vase dieta odmieta mlieko, rodic okamzite chyti paniku, lebo dieta nebude mat zdroj vapnika. Omyl! Vydatne podporovany agrárnou lobby na celom svete. Ak deti nechcu maso ani mlieko, pocuvaju skor svoj instinkt. Mliecna bielkovina- obrovsky problem. Ale co by sme jedli keby sme nemali sunku, salamu, klobasky, parky, maso, jogurt, mlieko , syry, ked prevazna cast sortimentu Billy, Tesca, Kauflandu aj Lidla sa toci okolo tohoto? A ludia len beru, co sa im ponuka a vtlka do hlav od malicka. A komu by potom ten farmabiznis predaval tie lieky na tlak, klby, cukrovku a rakovinu? A na alergiu u deti a na ADHD?

  • Michal píše:

   Nemyslím si, že živočíšne bielkoviny sú problém. Práve, že majú svoje nenahraditeľné miesto. Nedostatok vápnika z mlieka je len blud nakoľko napr. taký mak má niekoľkonásobne viac vápnika ako mlieko 🙂

   • Jajo píše:

    Skús vypiť liter mlieka a skús zjesťs kilo maku?!

    • Michal píše:

     Jajo, je to pravda. Avšak, ak sa nemýlim, tak mak má až 10 násobne viac vápnika ako mlieko, preto maku stačí 10 krát menej na pokrytie tejto dávky. Samozrejme ja osobne mlieko neodsudzujem, sám ho pijem.

     Michal

  • daska daska píše:

   ..K mlieku a jeho potrebe v strave by sme mali vziat v uvahu, kde zijeme. Pokial v Europe, tu bolo mlieko a jeho produkty v strave niekolko storoci az tisicroci…nemysli sa dnesne trvanlive a trvanlive kyslomliecne produkty…Vdaka produktom z mlieka prijimali ludia v strave prirodzene dostatok probiotickych bakterii. Bol a je to najjednoduchsi sposob ako ovplyvnit imunitu. Ale dnes sa mozu probioticke bakterie v EU vyrabat klonovanim a GMO. k tomu GMO psenica, GMO kukuricaz USA. A potom zmes roznych potravin od zeleneho caju az po acaiko…. Keby sme jedli len to, co sa tu bezne da dopestovat, cize jedli sme to, co nase babicky, zjednodusili by sme si zivot a podporili zdravie.A bolo by tam aj mlieko a jeho produkty. Fih? Aziati mlieko nikdy v strave nemali a preto su naviac intolerantni na laktozu – cukor z mlieka. Ale nejedla by som ani ich oblubene potkany, psy, chrobaciky a pod. Prijmime uz konecne fakt. ze kazda rasda sa zivila tym, co mala dostupne. Na bambusoch sa kravy nechovaju. V Europe bolo mlieko po starocia. Prislo to z Balkanu, z Bulharska. Bulharske probioticke bakterie su za vznikom belocha.

   • Michal píše:

    Dáška, ja tiež nie som mliekofobik a jem všetko mliečne, syry, tvaroh, jogurty, kyslú smotanu. Je to bez problémov. Samozrejme ľudia z iných častí sveta s tým majú problém a taká žinčica by ich roztrhala 🙂 Napr. inuiti musia mať iné zloženie stravy, zvýšený obsah omega3, ktorý my mať nemusíme.

    Michal

 8. alena píše:

  Ja patrim medzi maminky kt.ich deticky sladke moc neoblubuju.takze sladkosti nahradzame ovocim mliecnymi kasami a jogurtami a to uz fakt musi byt ked drobec spapa nejaku kupovanu maskrtu co dostane od dakoho z rodiny al.znamych proste mu to nesmachuje…

 9. Peter píše:

  Nemozeme veci vidiet cierno-bielo a takto strasne sa zastrajat ako je to pre deti nezdrave. Co je nezdrave na sacharidoch? Zas nebudte naivny a neplette si dojmy s pojmami. Sacharidy – cukry su jediny hnaci mechanizmus nasich tiel. Mozog funguje len na cistu glukozu. Aj sacharidy potrebujeme k zivotu. Viete ako rychlo ich dieta prepali? Dieta nesedi pri pocitaci cely den ako Vy (nemyslim to osobne). Dieta lieta jak Duracelko. Samozrejme, z casti s Vami suhlasim, aby sme nekupovali detom potraviny plne chemie a konzervantov. Snazit sa dat im co najviac domacej, cerstvej stravy, ovocia, zeleniny… Ale nerobte tu z kuska cokolady alebo 250 ml prisladeneho mliecka koniec sveta. Vidno, ze nemate deti… Ano, poznam rodicov, ktori svojim detom nedopraju nic sladke, muku zabijaka a podobne nezmyselne diety detom ordinuju, ale ja si skor myslim, ze chudak dieta… Vsetko s mierou a rozumom. Co sa stane ked si 2-3 x do tyzdna da cokoladu? Bude z neho zavislak? Aj ja si dam. A nie som. Je to az smiesne v dnesnej dobe, ako sa ludia prehnane boja toho co zjedia. Ale to je len jedna strana, polovica celeho problemu. Hlavne je to o zivotnom style. Ano, ked niekto spraska kilo cokolady a sedi cely den na zadku, tak stlstne. Kazdodenny pohyb na vzduchu aspon hodku-dve, vikend straveny aktivne. A nemusite sa o Vase deti bat, ze Vam priberu z tablicky cokolady alebo sladkeho mliecka.

  • Michal píše:

   Peter, ešte raz to napíšem aj sem. Sacharidy ako také nie sú problém. Problémom sú glukózo-fruktózové sirupy a podobné nezmysli. Samozrejme, že telo funguje na glukóze. Za to má decko jesť len glukózu? Ide o metabolické procesy, ktoré prebiehajú v tele počas „rozkladu“ sacharidov na glukózu.

   Koľko sa podľa vás dieťa v škole hýbe? Koľko spáli kalórií? Dokáže zo seba minúť prebytočnú glukózu, ktorú dostane v sladkom mliečku s brumíkom? Podľa mňa nie 🙂 Ale ako ste povedali, všetko, ale s mierou. Hlavne dávať deťom prirodzené jedlo, od ktorého nebudú závislé 🙂 Myslím si, že ak by všetci rodičia dávali deťom normálnu stravu, tak by nebolo toľko obezity už v mladom veku.

   Michal

   • Peter píše:

    Ano s tymto suhlasim. A hlavne s tym, kolko obezity je medzi detmi a mladistvymi. Ale podla mojho nazoru je to hlavne ich zivotnym stylom. My sme jedli vsetko aj cukriky aj cokolady, aj chleba s mastou, aj rozky s dzemom a neboli sme obezny. Lenze sme cele poobedie lietali po vonku. Kolko deti dnes beha vonku? Sedia doma pri pocitacoch a tabletoch a pozeraju hlupe videa a fotky na soc. sietiach. A tu je najvacsi problem a k tomu navyse potravinovy prebytok. A samozrejme potraviny ktore sa tvaria ako zdrave, lebo su bez tuku, alebo su rastlinne, takze tym padom musia byt zdrave.

    Len som chcel mojim prispevkom dat najavo, ze nemozme vsetko vidiet cierno-bielo. Odmietat kategoricky nieco a triedit jedlo len na zdrave a nezdrave. Nezdrave nikdy nedat dietatu, lebo asi rovno v tom momente umrie… Ved aj to nezdrave je raz-za-cas take dobre dat si a „zhresit“. A to dieta tiez moze dostat sem-tam sladkost. Samozrejme nekrmit ho dennodenne keksikom a sladkym mliekom. Ale co tak na ture, vonku… decko vylietane, vyskakane, cervenolice, udychane… ako taka Horalka a bars aj taketo mliecko dobre padne a neublizi. Ale to je o rodicoch, v prvom rade sa im nesmie tiazit hybat, byt vonku. Oni maju byt dietatu prikladom odmalicka.

    • Michal píše:

     Samozrejme, ani ja to nevidím čierno-bielo. Tiež viem, kedy si môžem dopriať jednoduchšie sacharidy a neuškodí mi to. Len to musia vedieť aj rodičia. Ale hlavne musia čítať zloženie výrobkov na obaloch. K tomu adekvátna dávka pohybu samozrejme musí byť 🙂

     Michal

    • e píše:

     ….suhlasn tu aj tu….ale ak sa uz odvolavame na minulost a vo sme jedli a ako behali tak dajme cele to….take svinstva co teraz dokazu vyrobit a nazvat jedlom…za to by sedeli v base…a kauzy co sa prevalili vo nam tu dovazali z inych statov by stacili ako dovod na vypovedanie vojny….teraz vinu valame na seba spotrebitela….namiesto tych co maju moc…ste pokritecky…ak toto prehliadate…horalka niekedy bola vyrobena zo surovin kde kazda bola jedla samostatne…teraz je to kopec umelin…prosuktov ktore telo abi nespracuje…len zanesie odpadom….posledna kauza piskoty opavia…problem je obchod…stat musi kontrolovat ako normy tak aj vyrobu a predaj….stat je spolocnost…rod…nie firma, nie smelinar medzinarodny….aj sami producenti vam daju…ak neriadite cely proces od vypestovania az po predaj…neviete co mate na stole….co jete to budete….my sme zdravy lebo system minula bol zavisli na ludoch/narode svojom ich pocte a hlavne zdravy ako predpoklad vykonu….teraz je to len o zavislosti a vyuziti, ludi si dovezie korporacia…prakticky vzate zdravy clovek rodu..homogenne spjaty je nezelatelny…prilis vela vazieb…a tak by sa dalo….nadlho….vsetko so vsetkym….ak nejete zdrave…tazko budete zdravy….a take bude aj vase pokolenie vás vnimanie vysledkov vasich….

  • Maja píše:

   Dovolim si uviest jeden link a cast z neho, nech si kazdy z neho vezme, co uzna za vhodne:)
   Zdroj: http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/konzumujte-sladkosti-v-spravnom-case-i-mnozstve.html
   „Človek má veľa dôvodov na konzumáciu sladkých potravín. Niektoré súvisia s emóciami a iné so skutočnými fyziologickými potrebami tela či mozgu. Už desaťročia sa tvrdí, že mozog sa bez glukózy nezaobíde. Dnes však vieme, že toto tvrdenie nie je ani zďaleka pravdivé. Telo a mozog môžu fungovať vo dvoch úplne rozdielnych metabolických režimoch (u tej istej osoby). V prvom sa ako hlavné palivo výrazne preferuje glukóza a v druhom tuky (mastné kyseliny, ketóny, triglyceridy). To, či naše telo využíva primárne tukové, alebo cukrové palivo nezávisí od genetiky, ale oi. od toho, čo denne konzumujeme. Tieto dva metabolické programy má v tele zabudované každý z nás. Oba majú svoje opodstatnenie a ich vplyv na naše zdravie či estetiku je podmienený tým, ktorý z nich prevažuje.
   Čím menej máte svoj metabolizmus nastavený na “cukry”, tým menej metabolického stresu vznikne, tým menej bývate hladní i podvyživení. Nastavenie metabolizmu a jedlo však idú ruka v ruke a preto tým, čo vkladáte do úst, nastavujete celý svoj metabolizmus. Z jeho nastavenia sa ďalej odvíjajú vaše úspechy v kondičnej, zdravotnej ale aj estetickej rovine. Čím menej váš metabolizmus dokáže spaľovať tukov ako hlavný zdroj energie, tým horšie pre vás. Potom sa nemôžete čudovať, že váš mozog i celé telo sú závislé od vysokého príjmu sacharidov (a sladkostí), pretože vaše metabolické nastavenie si to vyžaduje. To, že je to pozvánka do metabolického, zdravotného i estetického “pekla”, mnohým z vás určite nemusíme detailne vysvetľovať. „

 10. Ivana píše:

  Spíš napište jaké potraviny kupovat to bude kratší seznam než toho co nekupovat….:)

 11. Edita píše:

  U nás doma sa konzumuje predovšetkým zelenina a ovocie z vlastnej záhrady bez chemických postrekov. Sladkosť sa kupuje tak raz týždenne – nejaká tá horalka alebo iný keksík. Mäso konzumujeme tak raz týždenne – predovšetkým kuracie upravené na prírodno /žiadne vyprážané/. Z mliečnych výrobkov je to mlieko, syr a kyslá smotana. A môžem povedať, že s obezitou ani so zažívaním nemáme žiadne problémy.

 12. Katarina píše:

  Pred 9 rokmi mi diagnozovali Sklerozu Multiplex. Jediná moja nádej ako sa z toho dostať bola strava. Vylúčenie múky ,mlieka, cukru, kukurice, červené mäso a zvýšiť príjem zeleniny . Chcem povedt že táto príhoda mi otvorila oči a začala som čítať a sledovať zloženie výrobkov. Žijem v Canade a tu to potravinové zloženie nie je tak prísne sledovane ako v Európe . Máte prísnejšie normy. Tu Je to o peniazoch. Systém je iný. Ale predmet tejto diskusie je venovaný strave. Moja stratégia je, eliminovať populárne výdobytky doby a jesť obyčajné veci…. Ako predchodcovia min 100 rokov dozadu.

  • Michal píše:

   Presne tak Katarína, ako píšete, jesť obyčajné veci a skutočné jedlo 🙂 Vidíte, máme výhodu, že vidíme čo je v zložení výrobkov a aj tak to ľudia nečítajú. Ja osobne každý jeden obal otočím a pozriem si zloženie. Hlavne, ak kupujem niečo, čo nepoznám. Držím palce pri liečbe, verím, že strava prispeje k zlepšeniu.

   Michal

 13. Slavka píše:

  Koľko ľudí toľko chutí. Prečo si myslíte, že podľa Vás musí každý rovnako stravovať svoje deti, alebo seba a že ten Váš názor je ten správny? Moje deti jedia aj ovocie a pokiaľ majú chuť na sladké, tak im dovolím si dať. Čo hovoríte teda na palacinky s džemom, buchty, žemlovku, či dukátové buchtičky? Tiež veľa cukru? No problem ? tiež mlieka vypijú, že nestíham kupovať. Prečo ich ale napr. nútiť jesť špenát pokiaľ ho nemusia? Ako deti nás v škôlkach, školách nútili z čoho sme sa veľa krát len povracali a nemuseli to jesť do dospelosti. Pokiaľ rodičia ustrážia hranicu medzi junk food a zdravým jedlom, ktoré im chutí, nevidím problém.

  • Michal píše:

   Presne tak Slávka, treba ustrážiť hranicu medzi junk food a skutočným jedlom. O palacinkách a buchtách by sme mohli polemizovať tiež, ale bolo by to na samostatný článok 🙂 A áno, majú tieto jedla veľa sacharidov, ktoré sa rýchlo strávia. Avšak raz za čas padne aj taká domáca buchta dobre 🙂 Len to nesmie tvoriť gro stravy.

   Michal

   • Maja píše:

    Co sa tyka doma urobenych (a z dobrych surovin) palaciniek, raz za cas nie je problem. Myslim, ze tu sa pisalo skor o spracovanych „potravinach“ kupenych v obchodoch, ktore skutocne suroviny ani nevideli:)

  • to je jedno píše:

   absolutne ste nepochopili co tu pisal … preboha raz za cas ak dostane nejaku cokoladu neumre urcite ale zije zdravsie rozuumiete tomu ? miesto kupovaneho jogurtu s glukozovofruktozovym sirupom. kupim biely kde dam ovocie a ked je kysle polejem medom. nezda sa vam to zdravsia alternativa ??? nikto vam nediktuje,ze to tak musite robit len poukazuje na problem .. a to ze vase deti piju hektolitre mlieka tak vam poviem nieco. viete otom ze kravske mlieko je cloveku na dve veci ? pretoze vitaminy,mineraly a latky nase telo NEVIE SPRACOVAT. je to pre teliatka nie pre ludi. a dufam ze mlieko kupujete Rajo co rovno si vodu mozte capovat .. mudra ste jak radio a pritom hovno viete.

 14. katarina píše:

  Velmi dobre a poucne napisany clanok a s tym ze by nieco taketo maly zaviest v skolke tak s tym plne suhlasim. Mam syna ktory chodi uz druhym rokom do skolky ale musim si zastat jeho skolku lebo ked citam jedalny listok tak tam maju vecsinou zeleninove jedla a kazdy den maju nejake to ovocie v skrinke a ked ma niektore dieta sviatok tak viac suhlasia s tym aby tam rodic doniesol ovocie namiesto sladkosti co si myslim ze v maloktorej skolke to tak je. Nepoviem ze raz za cas im sladke nedam dam ale nemaju to stale. . .

 15. Rasto píše:

  Ja k tomu iba, ak by bolo všetko take zle ako píšete tak tu podochneme ako myši uz dávno . Nepáči sa mi že píšete o produktoch , že su hnusne a iné parádne slova. Kto Vám dal to právo. Kto vlastne ste, nejaký odborník na všetko na svete? Študoval ste to vôbec , kde su vaše dôkazy . Takí ako vy tu iba motajú hlavy slušným ľudom . Ďakujem za múdre rady.

  • Michal píše:

   Rasťo, myslíte, že ak by ste jedli základné veci ako ovocie, zelenina, mäso, ryby, vajíčka, syry a pod. že by ste zdochli? Ja myslím, že nie. Stačí si len vyberať zdravšie alternatívy. Moje vyjadrovanie je také, ako to cítim a nepretvarujem sa. V úvode píšem, že nie som špičkový odborník na stravu. Študoval som ju len v rámci predmetov na FTVŠ a následne pri samoštúdiu z relevantných zdrojov (ako napr. Authority Nutrition, ktorá je celá Evidance based). Moje články čítať nemusíte, ak sa vám nepáčia. Taktiež vás, ani ostatných slušných ľudí, nenútim zmeniť vaše stravovacie návyky. Chcel som len poukázať na to, čo ma zaráža.

   Michal

   • Maja píše:

    Držím Vám palce, najmä každý má vlastný rozum a môže si tie veci, o ktorých píšete, pozisťovať aj inde, ak je záujem. Aj keď možno nepíšete ako vedec, má to hlavu a pätu. Každý má možnosť voľby a nečítať, čo sa mu nepáči:)

 16. Slavka píše:

  Vacsie Kapacity v danej oblasti zo svojich dogiem ustupili a zmiernili svoje ciernobiele presvedcenie.. Co doba, to novy trend, ako v konfekcii, tak v stravovani.. Rada by som sa vsetkych podobnych znalcov a zovseobecnovacov, co mi radia, co je pre moje deti najlepsie opytala: „Ako si vykladate slova: INDIVIDUALNE POTREBY ORGANIZMU“?? Dakujem, nemusite odpovedat 😉

  • Michal píše:

   Slávka, je podľa vás individuálna potreba organizmu pre dieťa nadbytok jednoduchých cukrov, ktoré sú priemyselne vyrábané? Ak áno, pokojne mu ich dávajte. Odporúčam však nahradiť to ovocím. Sú proste základy fyziológie, ktoré sú nemenné pre organizmus. Samozrejme som za individualizáciu stravy, ale hlavne na základe relevantných testov. Nie na základe chutí.

   Michal

   • Slavka píše:

    Michal, nastudujte si prosim viac informacii na webe, v casopisoch a knihach (alebo kde ich zbierate) a az raz budete mat vlastne deti, tak im davajte, co chcete Vy a moje deti nechajte laskavo na mna. Z Vasho tonu to vyznieva tak, ze by sme zrejme mali preventivne opovrhovat kazdym, kto co len pripusti myslienku, ze by jeho dieta niekedy mohlo zjest cukrik, ci cokoladu, ci nebodaj vypit caj s rafinovanym cukrom. Odporucam doplnit si vedomosti skusenostami.

 17. Julo píše:

  Parádny článok! Pekným štýlom napísaný. Naše dieťa nevedelo čo je to voda zo sirupom kým neprišlo do škôlky na Slovensku. Predtým bola v školke v Prahe, tam tiež mali sladkú vodu, ktorú dávali deťom (volala sa šťáva) ale tú vodu naše dieťa piť nechcelo a tak jej na naše požiadanie dávali čistú vodu. Tu takáto možnosť nie je, takže sa dieťa muselo naučiť piť sladkú vodu… podľa učiteliek je vraj iba trochu sladká. Moja otázka je, načo trochu sladká.

  • Michal píše:

   Julo, super výkon, ak vaša dieťa pije radšej vodu ako sladené žbrndy. Tiež neviem načo je voda „trochu sladká“ … Pritom samotná voda je takmer dokonalá tekutina.

   Michal

  • Viera píše:

   julko uplne rovnaky „problem“ sme mali aj my, doma pijeme cistu vodu alebo nesladene caje no skolka nam toto „pokazila“ nastastie je dcera uz rozumna a doma nadalej pije vodu a nesladene caje a nevyzaduje ich zbytocne dosladzanie

 18. simona píše:

  Neda sa vyhybat vsetkemu kedze vela robia reklami v telke…. Ale netreba deti napchavat cukrom hlavne ked su v skolke alebo skole a nemaju taky pohyb…. Ja sa vzdycky drzim zasady ktoru mi piradila pediatricka ze dieta radsej moze ziest to co je urcene pre dospelych ako to co preferuju ako DETSKE…..

 19. monika píše:

  teraz bi sa hodil článok s fotkami čo vľasne dávať deťom ., a kde to kúpiť .,.

 20. newmo píše:

  No clanok je sice fajn, aj som si pozrel par videi na ktore som nasiel odkaz v kometoch, poucne, no cele to je o tom ci clovek dava tieto potraviny dietatu ako potravu alebo obcas (nie denne) ako odmenu t.j. sladkost ludovo povedane. Ak sa tym deti krmia denne, to v poriadku nie je, s tym suhlas. A jasne ze zalezi na tom ktoru sladkost rodic kupuje, v regaloch ci pultoch je ich viac.
  No a vety typu: „Radšej si urobte niečo doma z čerstvý potravín“ mi pridu dost usmevne, ked tie akoze cerstve potraviny clovek povacsinou vie zohnat len zas v tych potravinach-obchodoch, uz ani trhoviska nie su zaruka domacich cerstvych a chutnych potravin no a zial aj v tych BIO obchodoch nie je bio ako bio.

 21. Mon píše:

  Ľahko sa hovorí rodičom, ktorým deti papajú. Skúste ale vstávať každé ráno s tým, či Váš potomok bude vôbec niečo jesť za celý deň a či tú trochu, ktorú pri plači (jeho i maminom) do seba dostane, nevyvráti…. Som vďačná Bohu za každú kocku čokolády, ktorú moje dieťa zje.

 22. Helena píše:

  Dobrý článok, jeho plus vidím okrem hlavnej témy v tom, že ho písal bezdetný muž. Keby to písala nejaká žena, nebodaj s deťmi, hneď by dostala nálepku „šialená biomatka“, čo je síce smutné, ale fakt…
  Čo však nevnímam ako fér, je hádzanie viny len na rodičov. Ok, exitujú aj takí, ale uznajme, že je aj veľká (neviem, či to niekto skúmal štatisticky) skupina rodičov, ktorá toto všetko vie a podľa toho koná. Usudzujem aj z toho, v akom množstve na mňa odkaz na tento článok vyskočil. A samozrejme z toho, že takých poznám. Aj ja som sa vždy snažila, aby moje deti jedli zdravú vyváženú stravu a minimum sladkostí či „blafov“, veľa som čítala, zbierala informácie z rôznych zdrojov. Na tento podfuk s „detskými“ výrobkami som prišla už dávno. Bohužiaľ nie som jediná, ktorá ovplyvňuje moje deti. Ak vynechám pôrodnicu a jej nanucovanie presladeného umelého mlieka, preskočím pediatrov, ktorí napr. odporúčajú medzi prvými príkrmami piškóty a biele rožky, začína to už u starých rodičov. Jednoducho si nedajú vysvetliť, že to deťom škodí a že si neprajem, aby im to dávali, nech im to povieme s manželom akokoľvek. Predo mnou súhlasne prikyvujú, ale v duchu si určite klepú na čelo, že deťom nedoprajem a stačí, že idú s deťmi na hodinovú vychádzku a už do nich niečo tlačia. „Veď predsa je tam napísané, že to je pre deti a je v tom vápnik.“ V duchu si myslím, že keby bol na cigaretách macko a napísané „pre deti, s vitamínmi“, či by im to tiež dali… Deti sa vždy pochvália, čo dostali a ja sa dostávam do stavu zvláštnej schizofrénie. Keď som rodinu prosila viackrát, aby im nedávali také veci, ale radšej ovocie, nabádali deti, aby mi to zatajovali… Viete si predstaviť ten zmätok v detskej duši… tak radšej už to moc neriešim, aby som aspoň vedela… Som z toho smutná, rozpoltená, mám ich všetkých rada, nechcem kvôli tomu vyvolávať konflikty a nemôžem kvôli tomu brániť stretnutiam detí a starých rodičov, okrem toho je veľa situácií, kedy potrebujem, aby mi deti povarovali…
  Ďalej je tu škôlka, ktorá svojím pre mňa ohromujúcim vplyvom úplne zbúrala všetko, o čo som sa 3 roky snažila. V našom malom meste nemám veľmi na výber, všade fungujú staré štruktúry… Jedálny lístok ako spred 30 rokov, sladké farebné vody, pochybné mliečne výrobky, lacné sladkosti za odmenu ako psom… Bohužiaľ moje deti nie sú ten typ, ktorý odmietne čokoľvek sladké a farebné, najmä keď to jedia aj ostatní. Neviem, kde som urobila chybu, ale v tomto veku im to skrátka nevysvetlím.
  Musela som v sebe dlho spracúvať, že proti tomuto systému nemám šancu, pokiaľ sa nechcem odsťahovať do hôr a vychovávať deti v izolácii úplne sama… alebo byť za šialenú biomatku, ktorá deťom nedopraje a pre deti zlý policajt, čo im nedovolí tie dobroty, ktoré babka a pani učiteľka s úsmevom rozdávajú…
  Okrem spomínanej rodiny a škôlky, čudovali by ste sa, koľko „nástrah“ číha na deti kamkoľvek sa pohneme. V mnohých obchodoch mimo potravín, a aj v lekárňach, majú na pulte sladkosti, ktoré sa nerozpakujú deťom dať do ruky bez toho, aby sa opýtali rodiča. Dokonca sa stáva, že stretneme aj na ulici cudzích, najmä starších, ktorí sa milo prihovoria a hneď vyťahujú cukríky z vrecka.
  Viem, že to všetci tí ľudia väčšinou robia z nevedomosti a s dobrým úmyslom, ale dosť ma to žerie zároveň s pocitom, že to nemám ako zmeniť… A potom čítam množiace sa články, ako rodičia dávajú svojim deťom bordel. Akí sú hlúpi a ako deťom ubližujú, lebo ich strava, ich výchova, ich existencia… Ono je to najľahšie vždy kričať „za všetko môžu rodičia“, tento pokrik naberá už od čias Freuda na popularite.
  Ale problém je omnoho komplexnejší, nežijeme v oddelených škatuľkách…
  No nič… s obavami očakávam Mikuláša…

  • Michal píše:

   Áno Helena, súhlasím s Vami, že vplyv prostredia a spoločnosti je často-krát väčší ako naše úsilie. Hyperaktívne babičky a dedkovia sú, vďaka svojej nevedomosti, často-krát ďalší, s ktorými „musíte bojovať“. Ja stále tvrdím, že my na Slovensku sme tak 20 rokov pozadu vo všetkom. Či sú to vedomosti o strave, zmýšľanie ľudí alebo správanie sa k deťom. Mňa tiež ľudia z okolia obviňujú, že mi šibe pretože si dávam pozor na jedlo, ale určite nešibe 🙂 Tiež sem-tam zhreším, ale je to max 10% jedla.

   Skúste do vašej škôlky a starým rodičom poslať tento článok a možno zmenia názor. Musíme šíriť osvetu, tam kde to najviac treba.

   Michal

 23. Lucia Selčáni píše:

  Vynikajúci článok, ďakujem. Ale ako písali niektorí, úplne sa tomu nevyhneme, aj keď budeme robiť kde-čo pre to, aby sme sa vyhli. Mám 13r dcéru, kým nenastúpila do školy, zvládali sme túto tému perfektne. Potom však začali problémy, uvediem len jeden príklad: pila malinovky a colu a tu vyhrala nado mnou do istej miery, lebo vôbec nechcela piť vodu, takže bola dehydrovaná, ak som jej nedala tie sračky. Dnes je už rozumnejšia, pretože vždy, keď dostala sople, kašeľ, chrípku, tak som jej vysvetlila, že to si spôsobila sama, pretože pije tie sladké humusy a že telo, keď sa naplní pohár jeho trpezlivosti, tak sa potrebuje prečistiť a ona jednoducho môže trpieť. Nemôžem povedať, že nikdy nezhrešíme, ale sme dosť úspešní. Neje takmer žiadne sladkosti. Samozrejme občas kofola, či chipsy musia byť. Ale viem, že potom je na dlhú dobu pokoj, ako sa vraví. Vždy jej prízvukujem, nech si všíma, že ostatní sú stále chorí a ona nie. Predtým bola viac chorá. Asi to u nej zaberá, keď použijem tento argument. U každého je to iné, ale skúste na deti, hlavne na tie väčšie, túto moju fintu. Vlastne ani to nie je finta, ale pravda.

  • Michal píše:

   Lucia, som rád, že ste to dcére vysvetlila 🙂 Svojim spôsobom máte aj pravdu, strava môže ovplyvňovať imunitu. Držím palce pri „boji“ za zdravú stravu, určite to nemáte jednoduché.

   Michal

 24. Maja Bystrická píše:

  Toto je strašne tažká téma, ja mám pocit , že tápeme. Objasním. Mám 44 r, naše rodinné návyky v stravovaní sú iné od okolia, málo maska, zelenina , ovocie , vlastný chlieb, žiadne tri chody v nedeľu-sme totiž v lesoch na chalupe a tam kdesi uvaríme zemiak a je.Pohyb , bicykel, plávanie pravidelne, turistika, atď. Napriek tomu som ochorela v 40 ke na štítnu žlazu. Ostala som silnejšia .No pritvrdila som už pol roku zmizla z nášho domu , múka , ostala špalda a otruby, žiadne prílohy, cukry , sem tam nejaký jogurt. Určite , ale neviem či takáto slabá strava nenarobí viac paseky ,takže kde už je ten zlatý stred . Naozaj nehádžme všetkých ľudí do jedného vreca aj keď sú silnejší. Ja by som nedala do úst napr.džús, kolu , alebo podobné sračky a kolega štíhly ako svieca ich pije na galóny. Píšem to len preto , že sa to asi míňa účinkom. Začínam mať v tom riadny neporiadok…A tak asi ostaneme zatiaľ bez cukrov , tukov , príloh a keď tak začnem žiť pránickou výživou 😀

 25. vlkaelf píše:

  ako je mozne ze v 21 storoci máme obchody plne jedov , lekarne plne jedov a prirodu nechavame bokom popripade zakazeme

 26. Maria píše:

  Dobrý, chcela by som sa spýtať aké jogurty teda kupovať deťom mám kedže všetky osladené obsahujú glukozovofruktozovy sirup alebo nie? Čistý jogurt mi dieťa nezje nesladeny. Na olmika si zvykol. Ďalšia vec ktorú som násla v napodobeninach napr. Pribinacika je modifikovaný škrob, t. J. V poriadku lebo tiež to nezniesla veľmi dobre.
  Dakujem

 27. Rachelka píše:

  Dakujem za zaujimavy clanok. Len pre tych co pisete o obezite s potravin. Moji synovia maju vysku okolo 150 cm a rozdiel medzi nimi vo vahe je 12 kg. Jedia rovnako vela ovocia a zeleniny. Sladkost na desiatu este nedostali. Kazdy den varim pripravujem cerstve desiate aj ked sem tam upeciem kolac. Sirup ci sladenu vodu nekupujem. Obcas dostanu sladkost ale ziadne zasoby nemam aby ich nelakali. Snazim sa im davat rovnake porcie. Moj macko bez dovolenia si nic nezoberie. Cize vela robia geny. Strava zazraky nenarobi to je moj nazor. Vsetkeho s mierou.

 28. katka píše:

  V podstate suhlasim. Pri vybete stravy pre syna sme bol prisnejsi nez na seba …. zacal vsak chodit do skolky a tak je podla mna dost problem – desiata a olovrant chlebik, ku kazdemu jedlu mlieko vacsinou kchutene – coko karamel vanilka … na obed sirupova voda ….z… jedlo vacsinou presolene, raz za tyzden na mega sladky obed …. zial zakazat sa mu to neda kedze vidi ostatne deti ako to veselo konzumuju …. doma to drzime este v akotakych medziach …. takze nesuhlasim s tym ze to iba my rodocia kupujeme take nezdrave veci – dieta ma naodkynmeniny a donesie knder foko abonlizatka …. ro sa dozviem ze take niefo dostal az ked pridem pre neho do skolky a

  • Michal Pataky píše:

   Katka, na to treba zmenu myslenia celej spoločnosti, ale každý musí začať od seba 🙂

 29. katka píše:

  Len by ma zaujimalo, ze ci v ako Autor clanku mate deti a ak hej tak ci ich mate naucene tak ako pisete, lebo to ako sa teraz stravuju deti je aj dobou, predtym nebolo 60 druhov cokolad na regaloch ale len 5 a vobec nebolo dostat toho tolko ako teraz, kazde dieta chce to co vidi vo svojom okoli a ked to nedostane tak sa rozplace, alebo hodi ozem a potom co? Nechate ho revat, pripadne Dostane jednu pozadku, samozrejme slabucku, len aby ste si stali zasvojim a hned mate naokolo neprajnikov ktorí navas volaju socialku lebo je to tiranie deti. Zruste reklamy, bilboardy, letaky, mc Donald, a ajtak sa stym nic nespravi. Deti v slabych , chudobnejsich rodinach ziju zdravsie lebo kazdu jednu sladkost si vazia, lebo ju dostanu len kdetu, vari sa doma a neplytva sa potravinami. Sme rozmaznani, aj dospeli, plytvame, mame vsetkeho dost a az moc, deti idu prikladom rodicom, ja si dam tu cokoladu aj sladkost ale aj zeleninu, ale ked dieta tu zeleninu nechce tak ju doneho nedostanete a cim viac sa budete snazit tym viac ju bude nenavidiet. Ja zijem zdravo, ale povedze mi co v dnesnej dobe je vobec zdrave? Jablka? Ktore su postrekovane aby vyhovovali europskym normam, alebo mäso ktoreho majitel bol napichany chemiou len aby rychlo rastol? Ako obchodnik chcete aby sa vas tovar predaval tak robite vsetko preto, a nech mi nikto nevravi ze Bio je naozaj Bio. Ani to co si vypestujem v zahrade neni tak uplne bio, ale aspon viem ako to rastlo, ale ak chcem aby mi urodu nezozrali husenice alebo iny skodcovia tiez preto nieco urobim no nie. Kazdy rodic chce aby jeho dieta dostalo len to nalepsie , najzdravsie, ale co je to naj?

  • Michal Pataky píše:

   Nie Katka, nemám deti zatiaľ – písal som to v článku. Viem, že to máte ťažké a častokrát je to ako hádzať hrach o stenu. Môj názor je ten, že každý musí začať od seba a postupne sa k nemu pridá okolie, komunita, obec, mesto atď a tak zmeníme tento systém a na hlavupostavené názory, že sladké je pre deti.
   Deti v chudobnejších rodinách podľa môjho názoru nežiju zdravšie. Často vidíte ľudí z nižších vrstiev, ktorý trpia morbídnou obezitou. Je to dôsledok nekvalitnej stravy a nevhodného zloženia.

   Držím palce s bojom za zdravšie stravovanie detí 🙂

  • to je jedno píše:

   Tak Katka. ako si dieta vychovas tak mas … a ked si ho vychovas a rozmaznas a ked mu nieco nekupis a hodi sa ti ozem je to len tvoja chyba nie toho decka. pretoze ty alebo vy ste si ho rozmaznali .. takze ak decko od narodenia nebudem dáviť sladkými a miesto cokolady mu dam jablko , pre ktore som kludne aj 10 km isla na trh kde viem, že ludia postarsi pri tych vlastno vypestovanych jablckach stoja a mrznu a predavaju ,tak preto lebo to robim pre svoje dieta a pre jeho zdravie. Sama vidim v rodine ako moja Teta svojho syna od rana do vecera tlaci krupicnou kasou, termixmi a inymi vecami a ked mu podam paradajku tak nechce.. a preco ? lebo od narodenia nic ine donho nedava len toto..tak jasne ze to decko to nechce… toto co si ty sem napisala asi by som sa na tvojom mieste hanbila .. bohuzial ano zijeme v dobe kde mame na vyber 56641514544 produkt a vacsinu zlu ale opakujem ako si dieta vychovas a naucis tak bude mat … pekny den

 30. slavka píše:

  bezlepkovy biznis ktory tu nepriamo propagujes je rovnaky podvod ako pottaviny ktore si opisal.. takisto nechapem ludi co v tejto diskusii odsudzuju muku a ine veci a potom sa bavia ktory supplement je najlepsi. chapem zedetom treba menej sladkeho a viac zeleniny ale cukry nemozmi uplne vyradit a maju najdolezitejsie postavenie ako palivo pre telo. pointa dobra ale cele to jeuplna pseudoveda populisticky opisana tak aby si ludia mysleli ze je to vsetko pravda. a ze niekto nevie precitat kyselina askorbova neznamena ze by nemal jest vitamin c

  • Michal Pataky píše:

   Ahoj Slávka,
   neporopagujem bezlepkový biznis. Bezlepkové potraviny (spracované) bývajú často plné jednoduchých sacharidov a cukru, čo je pomaly ešte horšie. Samotná múka nie je ideálnou potravinou, nakoľko je zbavená všetkých prospešných látok. Taktiež, je prešlachtená a má viacero negatívnych vplyvov. Skús si prečitať napr. Život bez pšenice, kde autor opísal viacero štúdií, ktoré to potvrdili. Taktiež nesúhlasim úplne s tým, že cukry sú najdôležitejšie palivo pre organizmus.

 31. Jozef píše:

  Keď vidím v článku, ktorý sa snaží byť múdry a dobrý slovo „sračky“, „brutál“ a „šmejdy“ prestávam čítať a odchádzam, takýto text ani autor sa nedá brať vážne.

  • Michal Pataky píše:

   Vďaka za tvoj názor Jozef, polepším sa nabudúce 🙂

   • vasPan píše:

    nic si z neho Michal nerob, Jozef je typicke GENO co ked vidi skaredsie slovo tak prestane vnimat podstatne informacie, lebo niekto skaredsie nieco povie – ide mu viac o to ako sa nieco hovori a nie o obsah ktory je klucovy..

    Jozef / si GENO proste hluuupe GENO co ked ti pekne poviem ze cukor je zdravy tak ho budes zrat…

 32. Marcelito píše:

  Takto to vyzera, ked pise niekto o niecom, o com nema ani paru,, ale mame slobodu slova 🙂

 33. Marek píše:

  Čau, čítal som tento článok, ale si myslím že sa to dalo napísať aj dvoma-troma vetami a zbytočne sa nerozčuľovať nad touto problematikou. To čo si napísal je síce pekné a alarmujúce, ale popísal si 3-4 potraviny z 1000 ďalších čo konzumujeme. Je kopu ďalších potravín čo konzumujeme a my ani nevieme čo presne konzumujeme a aké škodliviny stravujeme. Vo všetkých kupovaných potravinách, sladkostiach, jedlách a pod. sú škodlivé veci a konzumujeme ich. Myslíš že ak vyradíme s jedálneho lístka pšenicu, tak znižujeme riziko cukrovky ? Absolútna hlúposť. Zamysli sa. Bez chleba sa nedá byť. By ma zaujímalo aký máš ty jedálny lístok. Nemyslím to zle, ale zamysli sa a povedz si nahlas čo dodržuješ ty a ako si na seba prísny. Vravíš že by sme mali jesť, alebo teda naše deti by mali jesť zväčša zeleninu a ovocie, ale na týchto potravinách sa dieťa nevyvinie dostatočne. Poznám prípad kde v rodine preferujú iba zeleninu, čisto len zeleninu, bez mäsa, šunky, a mäsitých výrobkov. Majú dieťa ktoré má 5 rokov a má 12 kg a majú s ním problémy pretože nemá dostatok výživy. Ja mám dcéru ktorá má rok 5 mesiacov a má 12,5 kg. Koľko detí je kojených a koľko detí je dokrmovaných mliekom ?? Čo je podľa teba zdravšie ? Dokážeme to ovplyvniť ? Keď som čítal obal od krabice kupovaného mlieka tak som skoro omdlel čo všetko „zdravé“ obsahuje. Keď budeš mať deti a tvoja manželke nebude môcť kojiť čo dáš svojmu dieťaťu ? To mlieko v prášku čo je v obchode ?? nič iné ti nezostane. Ale poďme ďalej.
  Tento článok je pre mňa v podstate nezáživný a bezpredmetný a k ničomu mi nepomôže a myslím si, že ani ostatným ľudom, rodičom. Je to veľmi ťažká téma a touto cestou nezmeníš život na Slovensku resp. vo svete, ako uvádzaš vo svojom profile. To sa ti nepodarí nikdy.
  Nikto z nás sa z tejto zeme živý nedostane, poznám ľudí čo jedia celý život slaninu, fajčia, pijú alkohol, jedia všetko čo doslova pláva v oleji a dožívajú sa dlhého veku. Prečo ? daj mi vysvetlenie a vyhral si.
  Poznám však aj ľudí, čo sa zdravo stravujú, športujú, cvičia každý deň, majú prísnu stravu, len ovocie, zelenia a pod., dokonca sú tak na seba prísny, že si sami sebe zakazujú to, čo im chutí a čo by si dali a zomreli a zomierajú v mladom veku. Prečo ? znovu sa ťa pýtam.
  Pred jedom sa človek neschová nikdy, on si nás nájde. Prestaňte sa k sebe chovať druhorado, nemá to zmysel. Môžme konzumovať dobrú stravu a dožijeme sa malého veku, môžme konzumovať zlú a nezdravú stravu a dožijeme sa dlhého veku. Potraviny náš život neovplyvnia, je tu veľa ďalších faktorov čo ovplyvňuje náš život a myslím si že vieš o čom hovorím.

  • michal@protrening.sk píše:

   Ahoj Marek,
   ja som sa nerozčuloval, len som napísal ako to cítim. Skús si článok prečítať ešte raz, nepíšem, že máme jesť len ovocie a zeleninu, píšem, že je to oveľa lepší variant ako sladkosti. Preferujem stravu bohatú na mäso, syry, vajcia, mliečne výrobky, zdravé tuky a k tomu zeleninu a ovocie. Hovoríš, že sa nedá žiť bez chleba, ja hovorím, že sa dá. Osobne jem pšeničný chlieb tak jednu – dve porcie mesačne. Ak chlieb, tak radšej ražný a ideálne kváskový, ten tiež tak dve tri porcie do mesiaca. Ak je podľa teba článok nezáživný, tak ho nečítaj. Viem, že je to ťažká téma, ale ak to pomohlo aspoň pár ľuďom tak to stálo za to napísať. Či zmením Slovensko? Snáď áno, ale verím tomu, že zmena musí nastať od každého z nás a ja sa snažím byť tou zmenou, ktorú chcem vidieť vo svojom okolí.

 34. Danka píše:

  Mna by zaujimalo, co ste jedli vy ako deti? A stale ste medzi nami …. Ja davam mojim detom vsetko….ale s mierou…a jedia uplne vsetko….aj biely jogurt aj ryby….ovocie aj zeleninu…..aj sladkosti aj pecivo……a moj nazor je, ze kazde telo si vyzaduje urcity prisun vsetkych zloziek potravy …aj tych podla vas ,,zlych“ sacharidov atd.

  • michal@protrening.sk píše:

   Danka, samotné sacharidy nie sú zlé. Zlá je ich (ne)kvalita a prebytok v detskej strave a bežných obchodoch. To je základný problém, ďalej je to ich konzumácia vo veľkom množstve a dlhodobo negatívne účinky (tých spracovaných). Okrem toho je problémom aj pomer k ostatným makronutrientom.

 35. zdenka píše:

  Pan Pataky, precitala som si vas clanok a aj reakcue nan. S temou suhlasim, mam deti a i ked som momentalne na materskej , snazim sa v tejto „potravinivej dzungli“ orientovat a riadit sa zdravym rozumom. Nie he to jedniduche ani casovo ani financne :). Avsak verim, ze je dobra investicia do zdravia nas i deti.
  Ale predovsetkym som chcela vyjadrit obdiv za vase asertivne reakcie na nie vzdy konstruktivnu skor utocnu kritiku . To nedokaze kazdy… Zelam vsetko dobre.

 36. Danica píše:

  Ako kazda matka, aj ja sa snazim o pestru a vyvazenu stravu svojho dietata (2,5r). A nakolko ani „cista“ voda nie je 100% ok, drzim sa aspon par zasad: kupujem prevazne sezonne ovocie a zeleninu zo SVK, min. 2xtyzdenne varim zo strukovin, maso mavame cez vikendy (vacsinou vyhladavam domaci chov, nie vsak chov doma na granuliach:), pouzivam tradicne maslo a mast, al. ghee, do hotovej stravy pridavam par kvapiek oleja (napr. konopneho, tekvicoveho), zo sladkosti ma velmi rada ovocne koze, teraz v lete ovocne zmrzlinove sorbety, obcas horka cokolada a aj kolac (napr. strukovinovy :)), sem-tam je aj poctivu slaninu, chlieb je bezna sucast jedalnicka, pije odstatu „cistu“ vodu. Samozrejme, ked jej niekto ponukne piskotu, ci bebe keksy a ine, nezblaznim sa. Nakupujem aj v bio obchodch a nezda sa mi, ze by az tak trpel rozpocet a to sme financne premierna slovenska rodina. Vieme usetrit na inych veciach. Mozno sa to zmeni, ked budu deti dve.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely vyriešenia vášho dotazu. Zásady spracovania osobných údajov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.