kurkumin ucinky

Poznáte kurkumín a jeho účinky?

Poznáte korenie kurkuma? Používa sa najmä v indickej kuchyni, má silno oranžovú farbu a keď sa ho dotknete, tak máte žlté ruky alebo aj kuchynskú linku 🙂 Kurkuma sa používa v kari korení na dochutenie mäsa alebo strukovín. Najčastejšie sa suší z koreňa, ktorí môžete čerstvý kúpiť už aj v našich obchodoch.

Jej najdôležitejšou zložkou je práve KURKUMÍN polyfenol, ktorý jej dodáva typickú žltú farbu.

Polyfenolové látky predstavujú látky z rastlín s prospešným účinkov na zdravie človeka. Známe sú antioxidačné vlastností, majú antivírusový, antimikrobiálny, antimutagénny, antikarcinogénny, antialergický alebo neuroprotektívny účinok. Zúčastňujú sa reparácie DNA, ovplyvňujú aktivitu enzýmov, znižujú krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi, priaznivo pôsobia pri prevencii aterosklerózy a kardiovaskulárnych ochorení. (1

Kurkumín, ako jeden z polyfenolov má mnoho zdravotných benefitov pre ľudí napr.:

 • pôsobí protizápalovo (znižuje hladiny CRP)
 • pomáha pri zvýšenom oxidačnom strese (antioxidačný účinok)
 • pomáha pri artritíde
 • pomáha pri metabolickom syndróme alebo úzkosti
 • znižuje zápaly a bolesť vo svaloch po cvičení (2)
 • pôsobí proti rakovine, kardiovaskulárnym ochoreniam, cukrovke
 • tiež pôsobí proti neurologickým ochoreniam a Crohnovej chorobe (3)

kurkuma ucinky

Jedným z najdôležitejších účinkov kurkumínu je zmiernenie zápalu a zlepšenie antioxidačných schopností organizmu.

Ak sa jedná o zápal, jedným z najznámejších testov a látok sú hladiny CRP v krvi. CRP je tzv. C – reaktívny proteín, ktorý je jedným z hlavných markerov prebiehajúceho zápalu v tele.   Výsledky z metanalýzy zistili zo šiestich štúdií obsahujúcich 172 subjektov v skupine s kurkumínom a 170 jedincov v skupine s placebom, že porovnaní s placebom bolo pridanie kurkuminoidov spojené s významným znížením hladín cirkulujúceho CRP. Doplnenie kurkuminoidmi môže znížiť cirkulujúce hladiny CRP. Zdá sa, že tento účinok závisí od biologickej dostupnosti prípravkov obsahujúcich kurkuminoidy a tiež od trvania doplnkov. (4)

Ďalšia meta-anlýza naznačila významný účinok kurkumínu pri znižovaní koncentrácií cirkulujúcich IL-6 (tzv. interleukín-6). Tento účinok sa zdá byť zreteľnejší u pacientov s vyšším stupňom systémového zápalu. (5) IL-6 je dôležitým mediátorom horúčky, ktorý je schopný prekročiť bariéru v mozgu a meniť teplotu tela. Vo svaloch a tukových tkanivách stimuluje, mobilizáciu energie, ktorá tiež vedie k zvýšeniu telesnej teploty. (6)

Ako som písal vyššie, kurkumín je schopný znižovať hladiny CRP (C – reaktívny proteín), ktorý signalizuje v tele zápal. Okrem toho vďaka štúdií, ktorá skúmala osem rôznych štúdií vieme, že má pozitívne pôsobenie aj na tzv. TNF-alfa (Tumor necrosis faktor alfa), čo je proteín signalizujúci, podobne ako CRP, zápal v tele. Zistilo sa významné zníženie koncentrácií cirkulujúcich TNF-a po doplnení kurkumínu. (7)

V štúdiách tiež nájdeme vedecké dôkazy, ktoré podporujú účinnosť extraktu z kurkumi (asi 1000 mg / deň kurkumínu) pri liečbe kĺbovej artritídy. Avšak potrebujeme presvedčivejšie dôkazy, väčšie a rozsiahlejšie štúdie na vyvodenie konečných záverov. (8)

lipozomalny kurkumin

Kurkumín ako aktívna zložka kurkumy, je známa tým, že vykazuje antioxidačnú aktivitu. Jedna pilotná štúdia bola vykonaná s cieľom vyhodnotiť účinok orálneho kurkumínu a piperínu na bolesť a markery oxidačného stresu u pacientov s tropickou pankreatitídou. Po liečbe kurkumínom sa výrazne zvýšila hladina gluthatiónu, avšak nezmiernil bolesť. (9)

Na druhej strane nájdete aj viacero štúdií, ktoré tvrdia, že dochádza k zníženiu bolesti spojenej s podávaním kurkumínu vo vyšších dávkach (400 až 500 mg), najmä pri pooperačných, artritických a všeobecných symptómoch bolesti. Účinnosť je porovnateľná s liekmi, napr. s 2 g acetominofenu. (10)

Podobne ako som písal v článku o vodíku a vode bohatej na vodík. Aj kurkuminoidy sa môžu používať na zmiernenie oxidačného poškodenia u chorých pacientov pretože vedú k zlepšeniu antioxidačných parametrov ako sú napr. superoxid dismutáza alebo gluthation. (11)

Taktiež výsledky u zdravých ľudí stredného veku dokazujú, že aj nízka dávka prípravku obsahujúca kurkumín v lipidovej (tukovej) forme môže mať rôzne potenciálne účinky podporujúce zdravie, napr. zníženie trigliceridov v krvi. (12)

Kurkumín priaznivo účinkuje na zdravie tráviaceho traktu

Hoci výskum je stále v plienkach, dôkazy zo štúdií naznačujú, že kurkumín je prirodzeným činidlom s pozitívnym vplyvom na zdravie tráviaceho traktu a jeho funkciu. Zdá sa, že kurkumín ovplyvňuje zloženie našej črevnej mikrobiálnej látky, mení črevnú priepustnosť, znižuje zápal a oxidačný stres v tráviacom trakte a má vplyv na bakteriálne, parazitárne a hubové infekcie.

Celistvosť nášho tráviaceho traktu má rozsiahly vplyvy na zdravie a funkciu celého tela, argumentuje sa, že výhody kurkumínu na zlepšenie zdravia môžu byť aspoň čiastočne odvodené prostredníctvom jeho pozitívneho účinku práve v tráviacom systéme. To pomáha vysvetliť povzbudzujúce liečivé a fyziologické výhody kurkumínu napriek jeho zlej biologickej dostupnosti. (13)

V dnešnej dobe si práve zdravie tráviaceho traktu vyžaduje zvláštnu pozornosť, nakoľko je čoraz viac zaťažené zlým životným prostredím, stravou, ktorú konzumujeme a životným štýlom. Kurkumín je jednou z možností ako zlepšiť zdravie a funkciu trávenia, nakoľko práve trávenie a gastrointestiálny trak ovplyvňujú naše zdravie vo výraznej miere. Aj to je jeden z dôvodov, prečo vrámci našich tréningových programov používame tzv. Ultrareštart – stravovací program na obnovenie funkcií trávenia a odstránenie zápalu z tela. V ňom, tiež odporúčame používať kurkumu, či kurkumín samotný.

Kurkumín pozitívne účinkuje aj proti rakovine

Výskumy za posledných 50 rokov hovoria, že kurkumín je silné antioxidačné a protizápalové činidlo. Dôkazy nájdeme aj o tom, že kurkumín môže potlačiť nádory a metastázy. Podľa tohto výskumu je celkom zrejmé že kurkumín má obrovský potenciál na prevenciu a terapie rôznych typov rakoviny. Pri farmakologickom kurkumíne bolo zistené, že je bezpečný. Ľudské štúdie neukázali toxicitu limitujúcu dávku pri podávaní v dávkach až do 10 g / deň. Všetky tieto štúdie naznačujú, že kurkumín má obrovský potenciál v prevencii a terapii rakoviny. (14)

Kurkumín a jeho biodostupnosť v tele

Vo všeobecnosti sa kurkumín pomerne zle vstrebáva v tele a pomerne rýchlo sa z neho odplavuje. To sú hlavné dôvody prečo sa po užití kurkumínu nezvyšujú jeho hladiny v krvi. Jeho dostupnosť pre organizmus môžete zvýšiť viacerými postupmi. Napríklad pridanie piperínu (z čierneho korenia). Preto vždy keď budete robiť niečo s kurkumou, pridajte k nej aj čierne korenie. Ďalej môžete skúsiť použitie lipozomálnej formy o ktorej sa dozviete na konci článku. Práve zvýšená biologická dostupnosť kurkumínu pravdepodobne prinesie tento sľubný prírodný produkt do popredia terapeutických látok na liečenie ľudských ochorení. (15)

Lipozomálna forma kurkumínu.

Našťastie už v dnešnej dobe máme veľmi dobré technológie, ktoré vieme využiť na zlepšenie vstrebávania niektorých látok do tela. Takáto technológia je aj tzv. lipozóm, ktorý tukom obaluje danú látku. Vďaka tomu sa oveľa rýchlejšie dostáva do krvi. Aj kurkumín dokážete kúpiť v tejto najlepšie vstrebateľnej podobe, vo forme lipozomálneho kurkumínu. Preto, ak chcete vyťažiť maximum benefitov za minimum energie odporúčam zakúpiť LIPOZOMÁLNY KURKUMÍN u našich priateľov z AVITA.sk TU:

https://avita.sk/produkty/32-liposomal-curcumin

Tento kurkumín navyše obsahuje aj resveratrol, ďalší silný antioxidant. Ak chcete vyskúšať kurkumín na vlastnej koži, tak pri zadaní kód: ultra dostávate okamžitú zľavu 15% na celý nákup. Kód môžete využiť aj na ostatné výrobky a použivať ho dlhodobo a viackrát.

kurkumin ucinky

Prečítajte si tiež články:

Ashwagandha, jej benefity, účinky a skúsenosti. Spoznajte túto všemohúcu bylinu.

L-carnitin – spaľovač tuku, ktorý ti pomôže spáliť akurát tak ťažkozarobené peniaze!

Vodíková voda – hlúposť alebo nápoj budúcnosti? Aké skúsenosti má veda?

Štítky:

10 rýchlych a efektívnych odporúčaní
pre úspešných ľudí v kariére či biznise, ktorí sa chcú IHNEĎ lepšie cítiť a ešte lepšie vyzerať

( ... za ktoré mi klienti platia tisíce v mojich prémiových tréningových programoch)

Pripravili sme pre teba praktické PDF  so zoznamom najdôležitejších rád a tipov, ktoré som rokmi overil prácou s desiatkami až stovkami klientov, z ktorých väčšina schudla 3 - 10 kg za tri mesiace.

Tieto rady môžeš ihneď aplikovať do svojho života čo ti pomôže vyzerať a cítiť sa lepšie, schudnúť, mať viac energie a lepšiu kondíciu.

Komentáre
 1. Otto píše:

  Viete v com je navacsi problem? V tom ze sa tu dozvieme ze kurkumin je vlastne liek na vsetko, no ale to je aj u dalsich tisicok roznych latok. Keby tomu tak bolo tak by sa clovek bez problemov dozil v zdravi 200 rokov. Ze tomu tak nie je? Skuste si najst odpoved sami…

  • Michal Pataky píše:

   Nikde som nenapísal, že je to liek na všetko a ani to nebudem nikde tvrdiť. Vychádzam z výskumov a záver, ktoré tam máte uvedené. Samozrejme to nikdy nie je len o jednej látke. A samozrejme dožiť sa 200 rokov je môj cieľ 🙂 Teda aspoň cez tých 100 by som chcel dať.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely vyriešenia vášho dotazu. Zásady spracovania osobných údajov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.