L-carnitin – spaľovač tuku, ktorý ti pomôže spáliť akurát tak ťažkozarobené peniaze!

Pravidelne dostávam od ľudí, najmä od žien, otázku, čo si myslím o spaľovačoch tukov. Takmer pravidelne mi posielajú link na nejaký L-carnitin so žiadosťou, čo si o ňom myslím a či si myslím, že im pomôže spáliť tuk. Tak milé dámy, ale aj páni, pohodlne sa usaďte, odpite si posledný dúšok z vášho najnovšieho spaľovaču a poďme si vysvetliť pravdu o L-carnitine a jemu podobným nápojom.

L-carnitin a jeho prehnané sľuby!

Väčšina stránok predávajúcich spaľovače tukov ti napíše niečo takéto: „L-carnitin je najúčinnejší spaľovačom tukov. Jeho úlohou je dopraviť tuky (mastné kyseliny) do bunky. Okrem toho podporuje kardiovaskulárnu vytrvalosť, činnosť srdca, mentálny výkon, zlepšuje regeneráciu a odiaľuje únavu.“ Väčšinou sa pritom odvolávajú na štúdie, ktoré asi nikto nikdy nevidel. Minimálne ich neuvádzajú pri popisoch výrobkov.

Ono je síce pravda, že aminokyselina L-carnitin sa zúčastňuje v procese spaľovania tukov, taktiež je jasná jeho úloha v organizme. Primárnou funkciou L-karnitínu je transport mastných kyselín s dlhým reťazcom cez mitochondriálnu vnútornú membránu. Ale je tu jedno veľké ALE!

Väčšina doplnkov výživy funguje na jednoduchom princípe. Objaví sa v tele nejaká látka (napr. aminokyselina), ktorá je súčasťou procesu (spaľovanie tukov, budovanie svalov a pod.). Následne sa vyrobí jeho syntetická podoba, ktorá sa zabalí do krásneho obalu a predá s odôvodnením, že ak zvýšite príjem danej látky, zlepšíte ten ktorý proces. Bohužiaľ to tak v realite nefunguje. To, že zvýšime príjem určitých látok ešte neznamená, že ich budeme aj lepšie využívať. A presne toto je prípad L-carnitinu. Je to ako s bielkovinami … tie sú tiež potrebné na budovanie svalovej hmoty, avšak to že najbližší mesiac budem tlačiť do hlavy 500g bielkovín pri mojej hmotnosti 80kg, mi ešte nezaručí, že vybudujem viac svalovej hmoty ako keby som jedol napr. 150g.

Fitness priemysel nám z každej strany tlačí do hlavy, že ak chceme lepšie spaľovať tuk, tak zvýšme príjem carnitínu (alebo iného spalovaču tukov, väčšinou s l-carnitínom) a budeme chudší. Našťastie tu máme ešte stále zopár nepodplatených vedcov, ktorí tieto teórie overujú. A práve týchto by sme sa mali držať a nie tvrdení marketérov, ktorí vedia o spaľovaní tuku hovno.

l carnitin

V jeden studený sobotný februárový večer som si len tak brázdil internety a natrafil som na veľmi zaujímavú analýzu tzv. „FAT BURNERS“, čiže spaľovačov tukov. Táto štúdia je meta-analýza, čiže prešla niekoľko ďalších dostupných výskumov a zanalizovala najpoužívanejšie spaľovače. Medzi nimi bol samozrejme aj L-carnitin. V štúdii sa uvádza, že presvedčenie o tom, že konzumácia karnitínu napomáha úbytku hmotnosti, je založená na predpoklade, že pravidelné perorálne požívanie karnitínu zvyšuje koncentráciu aj svalového karnitínu. Ďalším predpokladom je, že ak sa zvyšuje koncentrácia karnitínu vo svaloch, taktiež sa zvyšuje oxidácia tuku, čo vedie k postupnej strate zásob tukového tkaniva. Čiže v podstate o isté čo uvádzam vyššie v tomto článku.

Má teda zvýšenie príjmu L-carninitínu aspoň nejaký efekt na spaľovanie tuku?

l carnitin Podľa tohto výskumu od profesora Jeukendrupa, zo School of Sport and Exercise Sciences, University of Birmingham vyšli závery, že aj starostlivo vykonané štúdie jasne preukázali, že perorálne (ústne – pitie a pod.) podávanie karnitínu nemení koncentráciu svalového karnitínu. Taktiež výpočty založené na kinetike enzýmov naznačujú, že ľudský sval v kľudových podmienkach má viac než dostatok voľného karnitínu, aby umožnil enzýmu karnitín palmitoyltransferáza I (CPT I) maximálnu aktivitu. Tvrdenia, že karnitín podporuje zníženie telesnej hmotnosti, sú preto nielen nedôvodné, ale aj teoreticky nemožné (1). 

L-carnitín môže mať efekt na spaľovanie tuku, avšak len pri vyššej konzumácii sacharidov, čo je povedzme si úprimne, pri chudnutí viac kontraproduktívne. Pri vyššej konzumácii sacharidov sa vyplavuje viac inzulínu a vďaka nemu sa mierne zvýši objem karnitínu vo svale. Avšak základom chudnutia je nízky príjem sacharidov. Preto len pre výkonnostných športovcov s veľkým výdajom energie môže mať užívanie L-carnitínu úžitok (1).

Aký je záver štúdie o L-carnitíne a ostatných spaľovačoch?

V súčasnosti neexistuje dostatok dôkazov na odporúčenie l-karnitínu pre zníženie telesnej hmotnosti alebo na zvýšenie oxidácie tukov. BODKA! Pre väčšinu doplnkov, o ktorých sa diskutuje v štúdii ako o potenciálnych spaľovačoch, chýbajú vedecké dôkazy (1). Preto, keď si budeš najbližšie pozerať svoj obľúbený obchod s doplnkami výživy, tak sa obklúkom vyhni karnitínu, pretože tvrdenia o ňom sa nezakladajú na realite, sú to len bláboly samozvaných odborníkov alebo marketérov. Mysli na to, že každé investované € do l-carnitínu je splachovanie peňazí do hajzla a jediné čo z toho budeš mať, je výživnejší moč. Bez ohľadu na to, čo tvrdí tvoja obľúbená bikini fitnesska z instagramu.

Aký spaľovač tukov je vhodné používať?

Žiadny?

Sú tri prírodné a oveľa prirodzenejšie spaľovače tukov ako ten ružový nápoj tvojej obľúbenej bikini fitnessky. Na základe dostupných údajov z výskumov majú kofeín a zelený čaj dôkazy, že skutočne majú určité vlastnosti, ktoré zvyšujú metabolizmus tukov (1).

V niektorých prípadoch môže kofeín zvyšovať výdavky na energiu (v pokoji) alebo oxidáciu tukov (v pokoji a počas cvičenia s nízkou intenzitou), ale tieto účinky sú menej zreteľné pri cvičení strednej až vysokej intenzity. Samotný kofeín nebol účinný pri znižovaní telesnej hmotnosti a ak kofeín zvyšuje metabolizmus tukov, účinky sú zvyčajne malé (<20%). Samozrejme, nemožno vylúčiť, že takéto zmeny majú stále značnú praktickú hodnotu (1).

Zelený čaj má potenciál na zvýšenie metabolizmu tukov v pokoji, aj počas cvičenia a môže pomôcť pri strate telesného tuku a telesnej hmotnosti. Smutná správa pre teba je, že rovnako ako u kofeínu, sa zdá, že účinky sú relatívne malé (1).

A ktorý je ten tretí a najúčinnejší spaľovač tuku?

Najúčinnejším spaľovačom je tvoje vlastné TELO!

Áno, presne tak. Tvoje telo môže byť najlepším spaľovačom tuku aj bez suplementácie akýchkoľvek drahých doplnkov výživy so sexy obalom. Treba si vybudovať metabolizmus, ktorý bude ako primárny zdroj energie spaľovať tuk a mastné kyseliny. Našťastie sa to dá a každý je schopný to dosiahnúť. Výsledkom transformácie bude zdravší a efektívnejši metabolizmus. Chudšia postava alebo krajšie telo bude len príjemným vedľajším produktom tejto zmeny. Viac o tom, ako to jednoducho môžeš dokázať aj ty, bez doplnkov výživy, len stravou sa dočítaš v ebooku ULTRATUKY. Tento proces nie je vôbec zložitý, treba len pochopiť ako spaľovanie tuku naozaj funguje a neveriť prázdnym sľubom marketingu. Dozvieš sa máloznáme pravdy o tukoch a ich spaľovaní, ktoré robia obrovský rozdiel v chudnutí, v zdraví a efektivite nášho metabolizmu.

Takže máš teraz dve možnosti:

  1. buď budeš aj naďalej slepo veriť tomu, že si máš kupovať spaľovače tuku so zbytočným L-carnitínom, len preto, že riťatá bikini s umelými kozami, ktorá svoje telo aj tak nedosiahla vďaka spaľovačom, sa s tým fotí na instagrame
  2. Alebo začneš pracovať na efektivite svojho metabolizmu a naučíš svoje telo využívať ako zdroj energie primárne tuk – rád ti v tom pomôžem prostrednictvom ebooku ULTRATUKY

ultratuky

Tak vidíte priatelia, spaľovače tukov sú neefektívne častokrát zbytočné.

Ak máte nejaké otázky k tomu článku napíšte ich dole do komentárov. Budem rád, ak sa o článok podelíte aj so svojimi priateľmi a zachránite tak ich telo od devastácie umelými spaľovačmi. Článok môžete zdieľať na FB alebo im ho poslať emailom.

ZDROJE:

  1. Jeukendrup, A.E., Randell R. 2011. Fat burners: nutrition supplements that increase fat metabolism. Birmingham. 2011.

10 rýchlych a efektívnych odporúčaní
pre úspešných ľudí v kariére či biznise, ktorí sa chcú IHNEĎ lepšie cítiť a ešte lepšie vyzerať

( ... za ktoré mi klienti platia tisíce v mojich prémiových tréningových programoch)

Pripravili sme pre teba praktické PDF  so zoznamom najdôležitejších rád a tipov, ktoré som rokmi overil prácou s desiatkami až stovkami klientov, z ktorých väčšina schudla 3 - 10 kg za tri mesiace.

Tieto rady môžeš ihneď aplikovať do svojho života čo ti pomôže vyzerať a cítiť sa lepšie, schudnúť, mať viac energie a lepšiu kondíciu.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely vyriešenia vášho dotazu. Zásady spracovania osobných údajov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.