moringa

Moringa oleifera a jej účinky na telo a zdravie

Určite ste už počuli napr. o ginku, chlorelle, či spiruline. Dnes tu máme pre vás novú hviezdu medzi rastlinami, o ktorej ste zrejme ešte nepočuli – Moringa.

Moringa je stredne veľký strom pochádzajúci z Indie a podhimalájskych oblastí, ktorý je rozšírený aj v Egypte, či Ázii, napr. Filipíny, Malajzia, ale aj v Afrike.  Dajú sa z nej využiť korene, semiačka, ale najmä listy. (1) Listy, semená, kôra, korene, miazga a kvety moringy sa používajú v indickej tradičnej medicíne pre širokú škálu rôznych ochorení. Listy (najmä sušené) sa používajú ako potravinové doplnky v ľudskej výžive. (2) (3)

moringa prášok

Moringa má široké účinky pri starostlivosti o zdravie

Moringa je vysoko cenená rastlina, má pôsobivú škálu liečebných použití s ​​vysokou nutričnou hodnotou. Rôzne časti tejto rastliny obsahujú profil dôležitých minerálov a sú dobrým zdrojom bielkovín, vitamínov, aminokyselín a rôznych fenolov. Okrem svojich schopností očisťovať vodu a okrem vysokej nutričnej hodnoty je moringa veľmi dôležitá pre svoju liečivú silu.

Rôzne časti tejto rastliny, ako sú listy, korene, semená, kôra, ovocie a kvety, pôsobia ako stimulátory srdca a krvného obehu, údajne majú protinádorovú, antiepileptickú, protizápalovú, antiulceróznu, antispazmickú, diuretickú, antihypertenznú, antidiabetickú, hepatoprotektívnu, antibakteriálnu a antimykotickú aktivitu, ale aj široké spektrum ďalších biologických aktivít vrátane antioxidantov, ochranných látok rôznych tkanív (pečeň, obličky, srdce, semenníkov a pľúc), analgetikum, antihypertenzných, rádioprotektívnych a imunomodulačných účinkov.

Za tieto pozoruhodné vlastnosti môže zrejme široká škála polyfenolov a fenolových kyselín, ako aj flavonoidy, a prípadne alkaloidy. Výsledky publikovaných štúdií, ktoré doteraz zahŕňajú Moringu oleifera, sú veľmi sľubné. Dodatočné štúdie u ľudí používajúce štandardizované extrakty sú ďalej potrebné.(4) (3)

Moringa oleifera je mimoriadne nutrične bohatá rastlina

V poslednej dobe sa jej venuje viac pozornosti, pretože je vynikajúci zdroj vysoko stráviteľných bielkovín, vápnika, železa, vitamínu C, a karotenoidy vhodné na využitie v mnohých takzvaných „rozvíjajúcich sa“ regiónoch sveta kde je hlavným problémom podvýživa. Strom moringa sa používa na boj proti podvýžive, najmä u dojčiat a dojčiacich matiek. Jej listy môžu byť jedené čerstvé, varené alebo skladované ako sušený prášok po mnoho mesiacov bez chladenia a údajne aj bez straty výživovej hodnoty.

Moringa je mimoriadne sľubná aj ako zdroj potravy v trópoch, pretože strom je v plnom kvete na konci obdobia sucha, keď iné potraviny sú zvyčajne vzácne. Listy moringy obsahujú viac vitamínu A ako mrkva, viac vápnika ako mlieko, viac železa ako špenát, viac vitamínu C ako pomaranče a viac draslíka ako banány. Dokonca obsahuje viac bielkovín ako mlieko a vajíčka. (5)

V našich podmienkach je zatiaľ nereálne, aby sme skonzumovali viac bielkovín z moringy ako z vajíčok, nakoľko sa používajú len sušené listy v dávkach okolo 300 – 1300mg, kde je celkové množstvo bielkovín zanedbateľné. Preto si myslím, že moringa má skôr potenciál ako prírodný “multivitamín alebo multiminerál”.

moringa strom moringa listy

Moringové stromy boli použité na boj proti podvýžive, najmä u dojčiat a dojčiacich matiek. Jedna zaoblená lyžička (8 g) prášku uspokojí asi 14% bielkovín, 40%vápnika, 23% železa a takmer všetok potrebný vitamín A pre dieťa vo veku 1-3 rokov. Šesť zaoblených lyžička listového prášku uspokojí takmer všetky ženské potreby železa a vápnika počas dní tehotenstva a dojčenia.

Na základe tohto článku z indického Buletínu environmentálnych, farmakologických a biologických vied by sa dala moringa odporučiť aj pre tehotné mamičky, či deti. (6) Toto však momentálne neviem s určitosťou potvrdiť, väčšina výrobcov samozrejme uvádza, že moringa nie je vhodná pre deti a tehotné.

Z môjho osobného pohľadu je to celkom divné, nakoľko sa jedná o prirodzene sa vyskytujúcu rastlinu, ktorej listy sú usušené. To je asi ako keby ste usušili špenát a povedali, že nie je vhodný pre deti a tehotné. Samozrejme sa môže stať, že obsahuje nejakú látku, ktoré môže mať negatívny vplyv, ale myslím si, že je to nepravdepodobné. Príroda by to zrejme tak nezariadila 🙂 Taktiež uvádzané dávky okolo 8 – 48g sú u nás zbytočné, pretože ak sa zdravo stravujete, tak minerály, vitamíny, či bielkoviny príjimate z iných zdrojov.

Dokonca jedna filipínska metaanalýza (štúdia viacerých štúdií s počtom 366 ľudí) tvrdí, že moringa má pozitívny vplyv na zvýšenie objemu materského mlieka. (7) Na konečné tvrdenia, či moringu áno alebo nie počas tehotenstva a pre deti potrebujeme ďalšie vedecké dôkazy. Najmä dvojité slepé štúdie, ktoré majú najvyššiu váhu.

moringa ucinky moringa skusenosti

Listy Moringy obsahujú približne 27,51 – 30,3% proteínov, pričom majú až 19 aminokyselín (dokonca obsahuje všetky esenciálne aminokysleiny, čo je veľmi nezvyčajné pre rastlinný zdroj (6), obsah vlákniny je okolo 19,25%, tuk cca 2,23% (pričom obsahuje 17 mastných kyselín, kde s najvyššiu hodnotou má kyselina a-linolénová 44,57%, obsah sacharidov má približne 43,88%. Obsah vápnika a železa v Moringe je približne 2 009 – 3600 mg/100g a 28,29 – 49mg/100g. Ďalej fosfor (0,3%), horčík (0,5%), draslík (1,5%), sodík (0,164%), meď (8,25%), mangán (86,8 mg / kg) a selén (363 mg / kg).

Vitamín E má koncentráciu 77 mg / 100 g a beta-karotén, mal v suchých listoch 18,5 mg / 100 g. Celkový počet polyfenolov v listoch je  2,02%. Tieto výsledky ukazujú, že hodnoty aminokyselín, mastných kyselín, minerálov a vitamínových profilov odrážajú požadovanú nutričnú rovnováhu a tiež, že listy Moringy olejodárnej obsahujú značné množstvo živín a môžu byť na dennej báze zahrnuté do stravy na dopĺňanie živín.(8) (9)

Tabuľka 1. Vybrané výživové hodnoty Moringy v porovnaní s inými potravinami (10)

Vitamin A 6,780 mg mrkva: 1,890 mg
Vitamin C 220 mg Pomaranč: 30 mg
Vápnik 440 mg kravské mlieko: 120 mg
Draslík 259 mg banán: 88 mg

Ako mnoho rastlín aj moringa má antioxidačnú schopnosť

Môžeme nájsť dôkazy o tom, že moringa obsahuje viac ako 40 prirodzených antioxidantov. (10) Antioxidanty zohrávajú dôležitú úlohu pri inhibícii (utlmovaní) a zachytávaní voľných radikálov, čím poskytujú ochranu človeku pred infekciami a degeneratívnymi ochoreniami. Súčasný výskum sa teraz zameriava na prírodné antioxidanty pochádzajúce z rastlín kvôli bezpečnej terapii.

Účinok zachytávania voľných radikálov extraktu listov Moringa oleifera bol porovnateľný s účinkom referenčných antioxidantov. Údaje získané v predloženej štúdii naznačujú, že extrakty Moringa oleifera majú silnú antioxidačnú aktivitu proti voľným radikálom, zabraňujú oxidačnému poškodeniu hlavných biomolekúl a poskytujú významnú ochranu pred oxidačným poškodením.(2)

Podľa jedného výskumu realizovaného na potkanoch má vplyv na zvýšenie hladín glutatiónu (jeden z najsilnejších antioxidanto). Medzi antioxidačnými enzýmami boli hladiny superoxidu dismutázy a katalázy obnovené na takmer normálne hodnoty. Analýza ukázala prítomnosť flavonoidov (kaempferol, kvercetín a rutín). Možno teda dospieť k záveru, že Moringa má silné antioxidačné vlastnosti, ktoré môžu byť sprostredkované priamym zachytávaním voľných radikálov. (11)

Užívanie a kde kúpiť kvalitnú moringu?

Moringu u nás dostanete najčastejšie kúpiť v kapsliach, kde jedna obsahuje cca 300 – 400mg. Tieto kapsule môžete len tak prehltnúť alebo ich otvorte a pridajte Moringu do šalátu či iného jedla. Dá sa pridať aj do smoothies, či čajov. Skúšali sme ju jesť len tak, ale veľmi nám to nechutilo, preto odporúčame radšej vrámci iných jedál, či nápojov. Je to podobné ako spirulina, či chlorela, ktoré sú len tak sami o sebe nie veľmi chutné, ale keď ich pridáte k niečomu je to oveľa lepšie.

Používajte ju ako náhradu bežného multiminerálneho doplnku, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou bude obsahovať len nekvalitné a málo vstrebateľné minerály. Moringa je čistá príroda, takže vstrebateľnosť bude oveľa vyššia.

moringa kapsule

Odporúčame vyskúšať 100 % sušinu z listov rastliny Moringa oleifera od AVITA.SK ➡️➡️

 https://avita.sk/produkty/22-moringa

Osobne používam tento produkt a som s ním spokojný.

Na túto Moringu môžete uplatniť zľavový kód ULTRA a ihneď dostanete zľavu 15%. Zľavový kód platí aj na ostatné produkty.

 

Možno by vás zaujímali aj tieto články:

Ashwagandha, jej benefity, účinky a skúsenosti. Spoznajte túto všemohúcu bylinu.

Poznáte kurkumín a jeho účinky?

 

10 rýchlych a efektívnych odporúčaní
pre úspešných ľudí v kariére či biznise, ktorí sa chcú IHNEĎ lepšie cítiť a ešte lepšie vyzerať

( ... za ktoré mi klienti platia tisíce v mojich prémiových tréningových programoch)

Pripravili sme pre teba praktické PDF  so zoznamom najdôležitejších rád a tipov, ktoré som rokmi overil prácou s desiatkami až stovkami klientov, z ktorých väčšina schudla 3 - 10 kg za tri mesiace.

Tieto rady môžeš ihneď aplikovať do svojho života čo ti pomôže vyzerať a cítiť sa lepšie, schudnúť, mať viac energie a lepšiu kondíciu.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely vyriešenia vášho dotazu. Zásady spracovania osobných údajov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.