Predaj cukrovej vaty by mal byť trestný čin!

Je leto, vonku svieti slnko, všade kopec detských akcií, eventov, súťaží, kolotočov a … CUKROVEJ VATY – tícheho zabíjaka z milosti.

Cukrová vata a môj odpor voči nej.

V poslednej dobe som si vybudoval obrovský odpor voči cukrovej vate. Už dlho mi je jasné, že nič, čo má v názve cukor nemôže byť dobré, ale potom ako som začal odhaľovať ďalšie skutočnosti, tak sa môj odpor rapídne zväčšil. Vopred sa ospravedlňujem všetkým citlivým, ale sem tam môže tento článok obsahovať aj nejaké slovo, ktoré sa niekomu nemusí páčiť. Tak ako to bolo v prípade článku: Potravinový podvod páchaný na vašich deťoch, ktorý si prečítalo viac ako 250 000 ľudí.

Čo je to cukrová vata?

Vysokokoncentrovaná, vysokoglykemická potravina spôsobujúca zdravotné problémy. Je to viacmenej čistý cukor, ktorý je roztopený a chladený a preto vytvára štruktúru podobnú vate alebo pavučine.

Rozdelíme si do viacerých bodov, prečo to nie je pre nás vhodné konzumovať.

 • za prvé: cukor neobsahuje nič okrem prázdnej energie, ktorá ti dodá množstvo kalórií a nič viac. Táto energia, ktorú rýchlo príjmeš je ako smrad. Najprv ju cítiš, ale rýchlo sa vyparí.
 • za druhé: spôsobuje priberanie a kazí zuby – o tom sa nemusíme baviť, to vie asi aj to dieťa, ktorému kupuje rodič vatu.
 • za tretie: vysoké dávky cukru spôsobujú inzulínovú rezistenciu, čiže naše bunky v tele sa stávajú odolnými voči tomuto hormónu. Z toho je už len krôčik ku cukrovke druhého typu.
 • za štvrté: cukor spôsobuje závislosť. Je to vďaka tomu, že uvoľňuje do mozgového centra hormón, ktorý sa volá dopamín. Tento hormón spôsobuje príjemné vnemy. Podobne ako kokaín alebo amfetamín. [9]
 • po piate: spôsobuje nealkoholické tukovatenie pečene [1], [2],

Na blogu môjho známeho – Vlada Zlatoša som našiel túto zaujímavú informáciu o cukre a sacharidoch:

„Aj z vedeckých štúdií sa preukázali nečakané súvislosť. Deti, ktoré každý deň konzumujú jednoduché formy sacharidov (napr. cukríky a sladkosti), sa v dospelosti môžu prejavovať ako násilníci. To objasňujú aj ďalšie vedecké štúdie, ktoré skúmajú, aký vplyv má nielen cukor na zmeny správania detí, ale aj iné zdraviu škodlivé potraviny.

No okrem týchto zásadných vplyvov na mentálne zdravie vás i vašich detí je cukor najväčším škodcom pri zvyšovaní nadváhy a obezity na svete. Dokonca sa vedecky potvrdil aj fakt, že cukor má pri zvyšovaní nadváhy a obezity omnoho horší vplyv na zdravie človeka, ako cigarety a alkohol“ [3].

250x250.jpg
Bežná porcia cukrovej vaty obsahuje okrem cukru aj rôzne farbivá. Niektoré viac, iné menej škodlivé. Napríklad také E129 alebo E102, prípadne E110. Toto sú látky, o ktorých sám predajca na svojich stránkach uvádza, že môžu spôsobovať hyperaktivitu detí. Ďalej pri pátraní po týchto látkach som čítal, že môžu spôsobovať: alergie, kožné nádory vyvolať astmatický záchva, tumor štítnej žľazy, rakovinu.  Niektoré sú zakázané v krajinách ako Nórsko, alebo Rakúsko, [4], [5], [6], [7], [8]. Priznávam sa, tieto informácie sú „bro science“, ale keďže nemám dostatok času na to, aby som preštudoval ku každému farbivu niekoľko výskumov, tak mi postačia aj tieto údaje na vytvorenie obrazu o cukrovej vate.

Dokonca aj sám predajca na svojich stránkach uvádza, že ich výrobok (farbivo) môže mať nepriaznivé účinky na činnosť a pozornosť detí.

cukrva vata farbivo

Áno, niekto si možno povie, že tá dávka farbiva je veľmi malá. Avšak som toho názoru, že do nášho tela by sme nemali prijímať žiadne syntetické látky. A práve také farbivá sú syntetické látky vyrobené z kamenouhoľného dechtu. Čiže v žiadnom prípade ich neodporúčam jesť nikomu a už vôbec nie deťom.

Čo som sa dozvedel o cukrovej vate zo stránok predajcov a výrobcov?

Aby mala jedinečnú chuť, na jej výrobu je nevyhnutné používať (prosím pekne!) originálne suroviny (cukor, špajle, farbivo), tým ručíme, že naša cukrová vata patrí medzi chuťovo najlepšie.

Pekne ma táto veta pobavila musím povedať 😀

Ďalej som sa dozvedel, že je sladkosť, ktorá je tvorená ľahkou, vzdušnou hmotou  rôznej farby a chuti podľa použitého farbiva a príchute. Sladká farebná cukrová vata urobí ohromnú radosť predovšetkým Vašim deťom, ktoré jej neodolajú. Ale aj vy dospelí si určite na nej pochutnáte a môžete pritom zaspomínať na svoje detstvo.

Viete prečo je neodolajú … pretože cukor spôsobuje závislosť!

A čo ma najviac pobavilo pri hľadaní informácii o cukrovej vate?

Údajne má cukrová vata diétny efekt 😀 lebo obsahuje „len“ 55 kcal na jednu porciu. Ale to sa nebavíme o metabolickom efekte jednoduchých sacharidov. Okrem toho, neviem, kde toto vypočítali keďže na výrobu cukrovej vaty sa používa čistý cukor a farbivo (asi 5%), ktoré takisto obsahuje cukor. Ak to spočítame, tak jedna porcia vaty nech má 30g, z toho 95% je cukor, čiže je to asi 28,5g cukru. Čiže kalorický príjem je 4,2 x 28,5g = 119,7 kcal!

cukrova vata, dietny efekt

Cukrová vata je fakt dobrý biznis.

Keďže sám podnikám, tak som sa pozrel aj na to, koľko táto životunebezpečná zábavka stojí v nákladoch a koľko sa na nej dá zarobiť na úkor zdravia nás a našich detí. Prešiel som si viacero stránok a dostal som sa na tieto priemerné hodnoty.

1 kg cukru, ktorý sa používa do cukrovej vaty stojí asi 3€. Samozrejme našiel som aj drahší aj lacnejší. Z tohto cukru vyrobíš cca 40 porcií po 20 – 25g. Ak k tomu pridáš aj nejakú šmakovú príchuť, nech to má krajšiu farbu, ta prirátajme cca 7€ za farbivo, napr. E102, E129 a pod. Nech sme presnejší, tak špajle na 40 ks stoja asi 0,70€.

Suma sumárum zaokrúhlene nás náklady na výrobu 40 porcií stoja asi 11€ alebo aj menej. Tým pádom sú náklady na výrobu jednej porcie cukrovej vaty zaokrúhlene 0,3€. 

Úprimne …. je to celkom dobrý biznis, ak jedna vata stojí 1,5€. To znamená, že zisk z jednej vaty môže byť až 1,2€. To predstavuje prirážku 400% a celková marža sa pohybuje okolo 80%! Len pre ilustráciu, bežné marže v maloobchode sa pohybujú okolo 20 – 50%.

Dokonca som našiel aj takýto prepočet. cukrova vata cena

Samozrejme nerátame tam čas za prácu a prenájom miesta, kde stojí náš skvelý stánoček s cukrovou vatičkou a popcorníkom.


TOTO JE LEN PRE HYPERAKTÍVNYCH MATEMATIKOV A SKEPTIKOV (nemusíš čítať, môžeš rovno preskočiť)

Určite sa nájde niekto, kto spochybní moje výpočty. Som s tým v pohode, matematika mi nikdy nešla. Ale poďme počítať ďalej, aby som bol férový voči predajcom.

Stroj na výrobu vaty stojí asi 1400€. Čo by sme mali tiež pripočítať do nákladov a premietnuť do marže a prirážky. Takýto stroj je schopný vrobiť za hodinu asi 150 porcií farebnej a lepkavej hmoty, ktorá spôsobuje hyperkativitu, rakovinu, obezitu a iné exkluzívne problémy. Čiže takýto stroj hypoteticky dokáže za hodinu vyprodukovať zaokrúhlene asi 220€. To je už celkom slušné číslo.  Ak tam postavím brigádnika, ktorý bude mať (nadpriemerný) plat 5€ na hodinu, tak som v hypotetickom zisku 170€ (ak zarátam náklady na výrobu a plat a odčítam to od celkovej hodinovej produkcie stroja).

V našom hypotetickom príklade sa mi takýto stroj zaplatí asi za 8 hodín a 15 minút práce. Čo je asi bežný pracovný deň. Samozrejme nemôžeme počítať s tým, že budeme stále robiť 150 porcií cukrového sajrajtu za hodinu. Aj keby sme mali len 25-percentnú produkciu, tak sa nám stroj zaplatí za cca 33 hodín práce. Čiže za dva víkendy na „detskej“ akcii sa vrátia náklady a potom si v pluse. Áno, musíš prirátať náklady na čistenie, dopravu + prenájom miesta, ktoré sa môžu hýbať rôzne. Ale aj tak si myslím, že je to dobrý biznis. No nie? 70 – 80% marža je fakt slušná. 


 Poďme sa ešte pozrieť na to, koľko stojí 1kg vatičky.

Ak porcia cca 30g (my sme rátali menšiu) stojí 1,5€, tak logicky (aj matematicky) nám výjde, že 1kg cukrovej vaty stojí presne … a teraz sa podrž! 50€!!!

Porovnaj si to napríklad s banánmi, jablkami, avokádom, černicami, malinami, jahodami, čučoriedkami. Ak by si tieto potraviny nakupoval/a v špecializovanom bio, eko, fresh, raw, fairtrade obchode, tak určite nebudú stáť 50€ na kilogram! Veď to je chorá cena. Okrem toho budú tak 100 násobne zdravšie ako cukrová vata.

Viac o prepočte cien zdravých a nezdravých potravín sa dočítaš tu >>>

Čo mi z tohto vyplýva?

Že predaj cukrovej vaty DEŤOM je v podstate vedome ohrozovanie a poškodzovanie zdravia. Neviem, či je na to nejaký paragraf, ale mohol by byť. Najhoršie na tom je to, že premotivovaní rodičia a starí rodičia takto „zabíjajú“ z milosti svoje deti. A pritom je toľko rônych druhov ovocia …

728x90b.jpg
Samozrejme nechám na teba, čo budeš dávať svojmu dieťaťu a sebe. Či si budeš budovať závislosť na cukre, inzulínovú rezistenciu, obezitu, hyperaktivitu a iné civilizačné choroby za cenu 50€ na kilogram, alebo budeš radšej učiť svoje telo jesť prirodzené potraviny, ktoré sú nutrične bohatšie a oveľa zdravšie.

10 rýchlych a efektívnych odporúčaní
pre úspešných ľudí v kariére či biznise, ktorí sa chcú IHNEĎ lepšie cítiť a ešte lepšie vyzerať

( ... za ktoré mi klienti platia tisíce v mojich prémiových tréningových programoch)

Pripravili sme pre teba praktické PDF  so zoznamom najdôležitejších rád a tipov, ktoré som rokmi overil prácou s desiatkami až stovkami klientov, z ktorých väčšina schudla 3 - 10 kg za tri mesiace.

Tieto rady môžeš ihneď aplikovať do svojho života čo ti pomôže vyzerať a cítiť sa lepšie, schudnúť, mať viac energie a lepšiu kondíciu.

Komentáre
 1. Dobrý deň. pán múdry.

  Tak vyjadrim sa ja ako odborníčka na vatu. Chcem odpovedať na vaše body: za prvé: cukor neobsahuje nič okrem prázdnej energie, ktorá ti dodá množstvo kalórií a nič viac. Táto energia, ktorú rýchlo príjmeš je ako smrad. Najprv ju cítiš, ale rýchlo sa vyparí.

  Cukor je potrebný pre organizmus. Samozrejme v miere. Cukrovú vatu nemávajú deti každý deň, ako môžu mať iné sladkosti / napolitánky, lízanky, čokoládu,… . Za to, že vy ste proti cukru, potom určite mate veľa síl / ,,ale len mleť blbosti s ústami,, /. za druhé: spôsobuje priberanie a kazí zuby – o tom sa nemusíme baviť, to vie asi aj to dieťa, ktorému kupuje rodič vatu.

  Vata obsahuje cukor preto sa volá cukrová vata. Keby bola s čokolády tak sa volá čokoládová vata. na stavbu sa používa sklenná vata lebo obsahuje sklovlákna. zuby sa môžu kaziť s cukru ale aj od jablka, ktoré tiež, ak neviete obsahuje cukor. Tak sa nedá povedať, že len od cukrovej vaty sa kazia zuby. Preto ako všetci vieme po jedle si ich je najlepšie umyť. za tretie: vysoké dávky cukru spôsobujú inzulínovú rezistenciu, čiže naše bunky v tele sa stávajú odolnými voči tomuto hormónu. Z toho je už len krôčik ku cukrovke druhého typu.

  Mala som kolegu, ktorý mal cukrovku a vždy mal čokoládu vo vačku. Hovoril, že ak mu je zle a nestihne si pichnuť inzulín, dá si kocku čokolády a vydrží kýs si pichne inzulín. Opakujem cukor telo potrebuje. Okrem toho nadmerný cukor spôsobuje obezitu. Ale k cukrovej vate. Koľko si za života človek dá porcii / 55 kcal /? naša firma už 16 rokov podniká s cukrovou vatou a nikdy sme sa nestretli s tým, že sa niekto sťažoval po konzumácii vaty, že mu je zle alebo že sa mu zvýšil cukor,… . Práve naopak, doslova: ,, jej vata! tú som nemala ani nepamätám.,, iný: super vata, to mi pripomína detstvo.,, Mamina môžem vatu?Áno skôr tú ako zmrzlinu. On tej ta hrdlo bolí. ,, Tak to by som mohla pokračovať ďalej. za štvrté: cukor spôsobuje závislosť. Je to vďaka tomu, že uvoľňuje do mozgového centra hormón, ktorý sa volá dopamín. Tento hormón spôsobuje príjemné vnemy. Podobne ako kokaín alebo amfetamín. [9]

  Opýtam sa pri akom množstve? Pochybujem, že niekto konzumuje každý deň 10 porcii? To by som chcela vidieť toho človeka. My máme veľa strojov na cukrovú vatu a môžeme si ju spraviť kedy chceme ale nikto ešte s toho nezostal závisli. TO JE BLBOSŤ!!!!
  Ak prímeme dohodára na sezónu, poteší sa že si bude môcť dať koľko chce vaty. Po tretej akcii, kde sa rozdáva vata, mi povie, že vatu by už nechcel ani vidieť. Tak aká závislosť? po piate: spôsobuje nealkoholické tukovatenie pečene [1], [2],

  Čo sa týka tej to choroby, sa vyskytuje hlavne u tých čo ,, holduju,, alkoholu. Na pečeň škodí veľa vecí.

  Čo sa týka farbív, to kontroluje hygiena a tá určuje koľko je prístupné použiť ,,E,,. Recepty má každý sám ,, vatár,, , ale skontrolované s hygienou / aspoň u nás je to tak/. A poďme tým vaším výpočtom. To, že ste napísali, že podnikáte asi nie je pravda. Lebo prečo ste neprirátali čo stojí stroj na vatu, živnosť, skúšky potravinárske, lekárske prehliadky, odvody, potrebné ostatné veci / stánok – schválený od hygieny / revízie na predľžovacie káble, …. Ak rátate cenu vaty s pomerom náklady, rátajte všetko. A tolko porcii ani zadarmo pri eventoch nerozdám ako píšete a nie ešte predať.

  Viete čo? Pozývam Vás k nám a vyskúšajte si to. Ak budete ešte stále múdry.

  Ak by sme mali byť spravodliví. všetko naokolo sú ,, E ,, a všetko škodí. Aj ten vzduch nie je čistý. TAK O ČOM TO JE ?

  Ďakujem za pozornosť.

  • Michal Pataky píše:

   Milá Marcela,
   gratulujem k titulu odborníčka na cukrovú vatu, ale dovolím si oponovať.

   1. Cukor telo nepotrebuje, ak sa bavíme o klasickom bielom cukre (príp. glukozovo-fruktozovm sirupe a pod.). Ak by telo potrebovalo takýto spracovaný cukor, ako je možné, že počas evolúcie ľudia fungovali bez neho??? Telo keď tak potrebuje klasickú glukózu ako energeticky substrát, ktorý je schopné vytvárať z mnohých iných a lepších zdrojov, napr. kvalitné tuky, komplexné sacharidy a pod. Odporúčam Vám prečítať si tento článok: http://michalpataky.com/potravinovy-podvod-pachany-na-vasich-detoch/ kde sa vyjadrujem aj k iným potravín. Možno nebudete mať taký pocit hroznej krivdy.

   2. Odporúčam vám nepúšťať sa do debaty pokiaľ nemáte aspoň základné znalosti fyziolóogie ľudského tela. Lebo vety typu ja som mala kolegu, sú ako jedna babka povedala … to nie je relevantné. Taktiež si pletiete pojmy lebo inzulínová rezistencia je niečo iné. Váš kolega bol už dávno v peknej kaši s cukrovkou (ovšem ak bola vypestovaná a nie vrodená). Samozrejme, že ľuďom vata chutí a tešía sa z nej. Je to hormonálna odpoveď organizmu na sladké. Ale to že je to bežné, ešže neznamená, že je to normálne a správne!

   3. Odkiaľ viete, že sa ľuďom po konzumácii vaty nezvýšil cukor? Robili ste niekedy merania glukomerom? Pochybujem. Je nereálne aby sa po dávke cukru nezvýšila glukóza v krvi.

   4. To že človek nie je závislý od VAŠEJ cukrovej vaty ešte neznamená, že nie je závislí od cukru, k čomu vy značnou mierou prispievate. Vylučovanie dopamínu a inzulínu platí všeobecne pri spracovaných cukroch.

   5. Cukor spôsobuje ešte oveľa viac problémov ako píšem a áno jedným z nich je aj tukovatenie pečene. Odporúčam kliknúť si aj na zdroje.

   6. Farbivá sú chémia a chemické látky, nie sú prirodzené, takže tu sa nemáme o čom baviť. Prepáčte, ale ja tej vašej „hygiene“ neverím. Ak by fungoval systém, tak už dávno by sme nemali obchody plné metabolicky nebezpečných potravín.

   Ďakujem, ale pozvanie nepríjmem nakoľko radšej investujem svoj čas a energiu do projektov, ktoré prinášajú hodnotu a zlepšujú životný štýl populácie miesto vedomého poškodzovania zdravia.

   P.S. s tým vzduchom to už ťaháte do extrému a alibizmu, preto nemám ďalej čo dodať a ukončujem debatu.

 2. Peter Bezdeda píše:

  Všetci tu píšete že cukor je nezdravý ano možno je biely cukor nezdravy ale uz ste videli robit vatu z trstineho cukru ja ešte nie ked píšete že cukor človek nepotrebuje tak to ste naomile ale berme to tak že vy vravíte že telo cukor nepotrebuje ale ma to malú dilemu pretože cukor je vo všetkom či si date jablko či ine ovocie skoro vo všetkom je cukor vody čo pijete jogurty pečivo atd. tak že hovorite bludy telo si vždy prime cukor tiež mam kamarata čo si pichá inzulin a cukor potrebuje a nazov tohoto članku je hlúpi pretože nie cukrova vata by mala byť trestný čin ale potom všetko čo jeme a pijeme vo všetkom je cukor a Ečka.
  Takže vo všetkom čo napisala Pani Mgr.Kováčová je pravda a plne soňou súhlasím.

 3. Jozef píše:

  V dnešnej dobe škodlivé dopady nájdeme v každej potravine. Keby som toto mal sledovať, asi by mi preskočilo ako Vám.

 4. jozef_II píše:

  pekný článok a zaujímavá debata, ktorú asi niektorí nepochopili.
  paralela by mohol byť čistý špiritus, tiež má kopu energie a kopu zástancov, že bez neho to nejde a „v rozumnom“ množstve je práve prospešný .

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely vyriešenia vášho dotazu. Zásady spracovania osobných údajov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.