Predaj cukrovej vaty by mal byť trestný čin!

Je leto, vonku svieti slnko, všade kopec detských akcií, eventov, súťaží, kolotočov a … CUKROVEJ VATY – tícheho zabíjaka z milosti.

Cukrová vata a môj odpor voči nej.

V poslednej dobe som si vybudoval obrovský odpor voči cukrovej vate. Už dlho mi je jasné, že nič, čo má v názve cukor nemôže byť dobré, ale potom ako som začal odhaľovať ďalšie skutočnosti, tak sa môj odpor rapídne zväčšil. Vopred sa ospravedlňujem všetkým citlivým, ale sem tam môže tento článok obsahovať aj nejaké slovo, ktoré sa niekomu nemusí páčiť. Tak ako to bolo v prípade článku: Potravinový podvod páchaný na vašich deťoch, ktorý si prečítalo viac ako 250 000 ľudí.

Čo je to cukrová vata?

Vysokokoncentrovaná, vysokoglykemická potravina spôsobujúca zdravotné problémy. Je to viacmenej čistý cukor, ktorý je roztopený a chladený a preto vytvára štruktúru podobnú vate alebo pavučine.

Rozdelíme si do viacerých bodov, prečo to nie je pre nás vhodné konzumovať.

  • za prvé: cukor neobsahuje nič okrem prázdnej energie, ktorá ti dodá množstvo kalórií a nič viac. Táto energia, ktorú rýchlo príjmeš je ako smrad. Najprv ju cítiš, ale rýchlo sa vyparí.
  • za druhé: spôsobuje priberanie a kazí zuby – o tom sa nemusíme baviť, to vie asi aj to dieťa, ktorému kupuje rodič vatu.
  • za tretie: vysoké dávky cukru spôsobujú inzulínovú rezistenciu, čiže naše bunky v tele sa stávajú odolnými voči tomuto hormónu. Z toho je už len krôčik ku cukrovke druhého typu.
  • za štvrté: cukor spôsobuje závislosť. Je to vďaka tomu, že uvoľňuje do mozgového centra hormón, ktorý sa volá dopamín. Tento hormón spôsobuje príjemné vnemy. Podobne ako kokaín alebo amfetamín. [9]
  • po piate: spôsobuje nealkoholické tukovatenie pečene [1], [2],

Na blogu môjho známeho – Vlada Zlatoša som našiel túto zaujímavú informáciu o cukre a sacharidoch:

„Aj z vedeckých štúdií sa preukázali nečakané súvislosť. Deti, ktoré každý deň konzumujú jednoduché formy sacharidov (napr. cukríky a sladkosti), sa v dospelosti môžu prejavovať ako násilníci. To objasňujú aj ďalšie vedecké štúdie, ktoré skúmajú, aký vplyv má nielen cukor na zmeny správania detí, ale aj iné zdraviu škodlivé potraviny.

No okrem týchto zásadných vplyvov na mentálne zdravie vás i vašich detí je cukor najväčším škodcom pri zvyšovaní nadváhy a obezity na svete. Dokonca sa vedecky potvrdil aj fakt, že cukor má pri zvyšovaní nadváhy a obezity omnoho horší vplyv na zdravie človeka, ako cigarety a alkohol“ [3].

250x250.jpg
Bežná porcia cukrovej vaty obsahuje okrem cukru aj rôzne farbivá. Niektoré viac, iné menej škodlivé. Napríklad také E129 alebo E102, prípadne E110. Toto sú látky, o ktorých sám predajca na svojich stránkach uvádza, že môžu spôsobovať hyperaktivitu detí. Ďalej pri pátraní po týchto látkach som čítal, že môžu spôsobovať: alergie, kožné nádory vyvolať astmatický záchva, tumor štítnej žľazy, rakovinu.  Niektoré sú zakázané v krajinách ako Nórsko, alebo Rakúsko, [4], [5], [6], [7], [8]. Priznávam sa, tieto informácie sú „bro science“, ale keďže nemám dostatok času na to, aby som preštudoval ku každému farbivu niekoľko výskumov, tak mi postačia aj tieto údaje na vytvorenie obrazu o cukrovej vate.

Dokonca aj sám predajca na svojich stránkach uvádza, že ich výrobok (farbivo) môže mať nepriaznivé účinky na činnosť a pozornosť detí.

cukrva vata farbivo

Áno, niekto si možno povie, že tá dávka farbiva je veľmi malá. Avšak som toho názoru, že do nášho tela by sme nemali prijímať žiadne syntetické látky. A práve také farbivá sú syntetické látky vyrobené z kamenouhoľného dechtu. Čiže v žiadnom prípade ich neodporúčam jesť nikomu a už vôbec nie deťom.

Čo som sa dozvedel o cukrovej vate zo stránok predajcov a výrobcov?

Aby mala jedinečnú chuť, na jej výrobu je nevyhnutné používať (prosím pekne!) originálne suroviny (cukor, špajle, farbivo), tým ručíme, že naša cukrová vata patrí medzi chuťovo najlepšie.

Pekne ma táto veta pobavila musím povedať 😀

Ďalej som sa dozvedel, že je sladkosť, ktorá je tvorená ľahkou, vzdušnou hmotou  rôznej farby a chuti podľa použitého farbiva a príchute. Sladká farebná cukrová vata urobí ohromnú radosť predovšetkým Vašim deťom, ktoré jej neodolajú. Ale aj vy dospelí si určite na nej pochutnáte a môžete pritom zaspomínať na svoje detstvo.

Viete prečo je neodolajú … pretože cukor spôsobuje závislosť!

A čo ma najviac pobavilo pri hľadaní informácii o cukrovej vate?

Údajne má cukrová vata diétny efekt 😀 lebo obsahuje „len“ 55 kcal na jednu porciu. Ale to sa nebavíme o metabolickom efekte jednoduchých sacharidov. Okrem toho, neviem, kde toto vypočítali keďže na výrobu cukrovej vaty sa používa čistý cukor a farbivo (asi 5%), ktoré takisto obsahuje cukor. Ak to spočítame, tak jedna porcia vaty nech má 30g, z toho 95% je cukor, čiže je to asi 28,5g cukru. Čiže kalorický príjem je 4,2 x 28,5g = 119,7 kcal!

cukrova vata, dietny efekt

Cukrová vata je fakt dobrý biznis.

Keďže sám podnikám, tak som sa pozrel aj na to, koľko táto životunebezpečná zábavka stojí v nákladoch a koľko sa na nej dá zarobiť na úkor zdravia nás a našich detí. Prešiel som si viacero stránok a dostal som sa na tieto priemerné hodnoty.

1 kg cukru, ktorý sa používa do cukrovej vaty stojí asi 3€. Samozrejme našiel som aj drahší aj lacnejší. Z tohto cukru vyrobíš cca 40 porcií po 20 – 25g. Ak k tomu pridáš aj nejakú šmakovú príchuť, nech to má krajšiu farbu, ta prirátajme cca 7€ za farbivo, napr. E102, E129 a pod. Nech sme presnejší, tak špajle na 40 ks stoja asi 0,70€.

Suma sumárum zaokrúhlene nás náklady na výrobu 40 porcií stoja asi 11€ alebo aj menej. Tým pádom sú náklady na výrobu jednej porcie cukrovej vaty zaokrúhlene 0,3€. 

Úprimne …. je to celkom dobrý biznis, ak jedna vata stojí 1,5€. To znamená, že zisk z jednej vaty môže byť až 1,2€. To predstavuje prirážku 400% a celková marža sa pohybuje okolo 80%! Len pre ilustráciu, bežné marže v maloobchode sa pohybujú okolo 20 – 50%.

Dokonca som našiel aj takýto prepočet. cukrova vata cena

Samozrejme nerátame tam čas za prácu a prenájom miesta, kde stojí náš skvelý stánoček s cukrovou vatičkou a popcorníkom.


TOTO JE LEN PRE HYPERAKTÍVNYCH MATEMATIKOV A SKEPTIKOV (nemusíš čítať, môžeš rovno preskočiť)

Určite sa nájde niekto, kto spochybní moje výpočty. Som s tým v pohode, matematika mi nikdy nešla. Ale poďme počítať ďalej, aby som bol férový voči predajcom.

Stroj na výrobu vaty stojí asi 1400€. Čo by sme mali tiež pripočítať do nákladov a premietnuť do marže a prirážky. Takýto stroj je schopný vrobiť za hodinu asi 150 porcií farebnej a lepkavej hmoty, ktorá spôsobuje hyperkativitu, rakovinu, obezitu a iné exkluzívne problémy. Čiže takýto stroj hypoteticky dokáže za hodinu vyprodukovať zaokrúhlene asi 220€. To je už celkom slušné číslo.  Ak tam postavím brigádnika, ktorý bude mať (nadpriemerný) plat 5€ na hodinu, tak som v hypotetickom zisku 170€ (ak zarátam náklady na výrobu a plat a odčítam to od celkovej hodinovej produkcie stroja).

V našom hypotetickom príklade sa mi takýto stroj zaplatí asi za 8 hodín a 15 minút práce. Čo je asi bežný pracovný deň. Samozrejme nemôžeme počítať s tým, že budeme stále robiť 150 porcií cukrového sajrajtu za hodinu. Aj keby sme mali len 25-percentnú produkciu, tak sa nám stroj zaplatí za cca 33 hodín práce. Čiže za dva víkendy na „detskej“ akcii sa vrátia náklady a potom si v pluse. Áno, musíš prirátať náklady na čistenie, dopravu + prenájom miesta, ktoré sa môžu hýbať rôzne. Ale aj tak si myslím, že je to dobrý biznis. No nie? 70 – 80% marža je fakt slušná. 


 Poďme sa ešte pozrieť na to, koľko stojí 1kg vatičky.

Ak porcia cca 30g (my sme rátali menšiu) stojí 1,5€, tak logicky (aj matematicky) nám výjde, že 1kg cukrovej vaty stojí presne … a teraz sa podrž! 50€!!!

Porovnaj si to napríklad s banánmi, jablkami, avokádom, černicami, malinami, jahodami, čučoriedkami. Ak by si tieto potraviny nakupoval/a v špecializovanom bio, eko, fresh, raw, fairtrade obchode, tak určite nebudú stáť 50€ na kilogram! Veď to je chorá cena. Okrem toho budú tak 100 násobne zdravšie ako cukrová vata.

Viac o prepočte cien zdravých a nezdravých potravín sa dočítaš tu >>>

Čo mi z tohto vyplýva?

Že predaj cukrovej vaty DEŤOM je v podstate vedome ohrozovanie a poškodzovanie zdravia. Neviem, či je na to nejaký paragraf, ale mohol by byť. Najhoršie na tom je to, že premotivovaní rodičia a starí rodičia takto „zabíjajú“ z milosti svoje deti. A pritom je toľko rônych druhov ovocia …

728x90b.jpg
Samozrejme nechám na teba, čo budeš dávať svojmu dieťaťu a sebe. Či si budeš budovať závislosť na cukre, inzulínovú rezistenciu, obezitu, hyperaktivitu a iné civilizačné choroby za cenu 50€ na kilogram, alebo budeš radšej učiť svoje telo jesť prirodzené potraviny, ktoré sú nutrične bohatšie a oveľa zdravšie.

Komentáre
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

6 Komentáre
Najstaršie
Najnovšie Najhlasovanejšie
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
Mgr. Marcela Kováčová
Mgr. Marcela Kováčová
2.10.2017 16:35

Dobrý deň. pán múdry. Tak vyjadrim sa ja ako odborníčka na vatu. Chcem odpovedať na vaše body: za prvé: cukor neobsahuje nič okrem prázdnej energie, ktorá ti dodá množstvo kalórií a nič viac. Táto energia, ktorú rýchlo príjmeš je ako smrad. Najprv ju cítiš, ale rýchlo sa vyparí. Cukor je potrebný pre organizmus. Samozrejme v miere. Cukrovú vatu nemávajú deti každý deň, ako môžu mať iné sladkosti / napolitánky, lízanky, čokoládu,… . Za to, že vy ste proti cukru, potom určite mate veľa síl / ,,ale len mleť blbosti s ústami,, /. za druhé: spôsobuje priberanie a kazí zuby – o tom sa nemusíme baviť, to vie asi aj to dieťa, ktorému kupuje rodič vatu. Vata obsahuje cukor preto sa volá cukrová vata. Keby bola s čokolády tak sa volá čokoládová vata. na stavbu sa používa sklenná vata lebo obsahuje sklovlákna. zuby sa môžu kaziť s cukru ale aj od jablka, ktoré tiež, ak neviete obsahuje cukor. Tak sa nedá povedať, že len od cukrovej vaty sa kazia zuby. Preto ako všetci vieme po jedle si ich je najlepšie umyť. za tretie: vysoké dávky cukru spôsobujú inzulínovú rezistenciu, čiže naše bunky v tele sa stávajú odolnými voči tomuto hormónu. Z toho je už len krôčik ku cukrovke druhého typu. Mala som kolegu, ktorý mal cukrovku a vždy mal… Čítať viac »

Michal Pataky
Michal Pataky
27.10.2017 6:02

Milá Marcela, gratulujem k titulu odborníčka na cukrovú vatu, ale dovolím si oponovať. 1. Cukor telo nepotrebuje, ak sa bavíme o klasickom bielom cukre (príp. glukozovo-fruktozovm sirupe a pod.). Ak by telo potrebovalo takýto spracovaný cukor, ako je možné, že počas evolúcie ľudia fungovali bez neho??? Telo keď tak potrebuje klasickú glukózu ako energeticky substrát, ktorý je schopné vytvárať z mnohých iných a lepších zdrojov, napr. kvalitné tuky, komplexné sacharidy a pod. Odporúčam Vám prečítať si tento článok: http://michalpataky.com/potravinovy-podvod-pachany-na-vasich-detoch/ kde sa vyjadrujem aj k iným potravín. Možno nebudete mať taký pocit hroznej krivdy. 2. Odporúčam vám nepúšťať sa do debaty pokiaľ nemáte aspoň základné znalosti fyziolóogie ľudského tela. Lebo vety typu ja som mala kolegu, sú ako jedna babka povedala … to nie je relevantné. Taktiež si pletiete pojmy lebo inzulínová rezistencia je niečo iné. Váš kolega bol už dávno v peknej kaši s cukrovkou (ovšem ak bola vypestovaná a nie vrodená). Samozrejme, že ľuďom vata chutí a tešía sa z nej. Je to hormonálna odpoveď organizmu na sladké. Ale to že je to bežné, ešže neznamená, že je to normálne a správne! 3. Odkiaľ viete, že sa ľuďom po konzumácii vaty nezvýšil cukor? Robili ste niekedy merania glukomerom? Pochybujem. Je nereálne aby sa po dávke cukru nezvýšila glukóza v krvi. 4. To že človek nie je závislý od… Čítať viac »

Peter Bezdeda
Peter Bezdeda
11.11.2017 6:12

Všetci tu píšete že cukor je nezdravý ano možno je biely cukor nezdravy ale uz ste videli robit vatu z trstineho cukru ja ešte nie ked píšete že cukor človek nepotrebuje tak to ste naomile ale berme to tak že vy vravíte že telo cukor nepotrebuje ale ma to malú dilemu pretože cukor je vo všetkom či si date jablko či ine ovocie skoro vo všetkom je cukor vody čo pijete jogurty pečivo atd. tak že hovorite bludy telo si vždy prime cukor tiež mam kamarata čo si pichá inzulin a cukor potrebuje a nazov tohoto članku je hlúpi pretože nie cukrova vata by mala byť trestný čin ale potom všetko čo jeme a pijeme vo všetkom je cukor a Ečka.
Takže vo všetkom čo napisala Pani Mgr.Kováčová je pravda a plne soňou súhlasím.

Ferko
Ferko
30.7.2018 12:08
Odpovedať  Peter Bezdeda

Michal Pataky veľmi správne napísané tiež som tohto nazoru

Jozef
Jozef
25.2.2018 9:26

V dnešnej dobe škodlivé dopady nájdeme v každej potravine. Keby som toto mal sledovať, asi by mi preskočilo ako Vám.

jozef_II
jozef_II
17.4.2018 15:41

pekný článok a zaujímavá debata, ktorú asi niektorí nepochopili.
paralela by mohol byť čistý špiritus, tiež má kopu energie a kopu zástancov, že bez neho to nejde a „v rozumnom“ množstve je práve prospešný .