Zdravá a nezdravá strava, aká je jej cena?

Stále počúvam o tom, aká je zdravá strava drahá a aký je problém sa stravovať zdravo. Rozhodol som sa napísať tento článok na základe niektorých reakcií v mojom predošlom článku s názvom Potravinový podvod páchaný na vašich deťoch, ktorý za tri dni dosiahol čítanosť cca 90 000 ľudí.

Zobral som si do rúk kalkulačku, blok z potravín a pustil som sa večer do jednoduchých výpočtov.

Vieš, aká je skutočná cena zdravej a nezdravej stravy?

Celé moje výpočty sú robené tak, že prepočítavam každú cenu na 1 kg hmotnosti danej potraviny. Následne tieto ceny budem porovnávať so základnými potravinami, ktoré sú podľa môjho názoru zdravé. Pri mojich výpočtoch som sa dopracoval k veľmi zaujímavým číslám. Poďme sa na to spolu pozrieť.

[su_quote]Ako dôkaz prikladám aj blok z nákupu „potravín“, ktoré som použil ako vzorky pre predošlý článok.[/su_quote]

zdravé a nezdravé potraviny ceny

Ceny nezdravých potravín.

6. miesto v kategórii nezdravá strava

Na poslednom mieste v pomere cena/kvalita sa umiestnila detská výživa Hello, ktorú som kúpil v akcii za 0,37€. Pri hmotnosti 100g je cena tohto výrobku 3,7€/kg. Tento výrobok, ak by nebol s pridaným cukrom, tak by ešte teoreticky nemusel zapadať do kategórie nezdravá strava. Jeho pridaním si trošku uškodili. Cena 3,7€/kg nie je až taká zlá a v prípade pohybovej aktivity dieťaťa by sme mu to mohli dať. Použil by som to jedine ako „traťovku“ na turistike alebo pri bicyklovaní. Určite nie ako raňajky alebo desiatu, nakoľko presnídavka obsahuje minimum vlákniny a veľmi ľahko sa trávi.

zdrava a nezdravá strava

Detská výživa vhodná jedine pri pohybovej aktivite. Je to zdravá alebo nezdravá strava podľa vás? Ak by nebola „obohatená“ cukrom a modifikovaným škrobom?

5. miesto v kategórii nezdravá strava

Piate miesto, v pomyselnom poradí, u mňa vyhralo sladené mliečko, ktoré je opäť „obohatené“ o dávku zbytočného cukru. V tomto mliečku je nepomer medzi sacharidmi (jednoduchými) a ostatnými živinami (tuky, bielkoviny). Okrem toho, cena takéhoto mliečka sa pohybuje na úrovni 2,2€/liter, čo ja cca trojnásobná cena oproti bežnému mlieku. Takže platiť trikrát toľko za mlieko s cukrom mi nepríde veľmi logické. Bežne sa dá kúpiť kvalitné (nepasterizované s 3,5% tuku, nie ako toto s 1,4%) mlieko za cca 0,7 – 1€/liter. Ak chcete dieťaťu spraviť sladené mliečko, tak mu radšej do neho rozmixujte banán alebo iné ovocie, podľa chuti. Taktiež mu tam nenápadne môžete pridať napr. pomleté ľanové semiačka alebo chia semiačka. Zvýšite tým podiel vlákniny a trošku aj tukov.

zdravá a nezdravá strava

Mliečko s cukrom, ktoré je trojnásobne drahšie ako bežné mlieko. Okrem toho obsahuje málo tukov.

 4. miesto v kategórii nezdravá strava

Jojo cukríky som umiestnil na pomyselné 4 miesto. Ich cena je cca 6,12€/kg. Čo je však najhoršie, že hlavným zložením je opäť náš „obľúbený“ glukózový sirup a cukor. Ak by ste náhodou mali nedostatok glukózy na stránke Kompava ju kúpite za 9€/2kg.

zdrava a nezdrava strava

Jojo cukríky sú zložené hlavne z glukózového sirupu a cukru. Určite spadajú do kategórie nezdravá strava!

 

3. miesto v kategórii nezdravá strava

Bronzovú priečku obsadzuje „chutný“ banán v čokoláde, ktorý som kúpil za 25 centov. Pri jeho hmotnosti 25g to znamená, že 1kg banánu v čokoláde stojí 10€! Dámi a páni a tu už pri cenách začína prituhovať. Za 10€/kg kúpite už oveľa kvalitnejšie potraviny. Blížime sa k cenám mäsa alebo rýb. Čo vy na to?

[su_quote]Ešte stále si myslíte, že sa oplatí kupovať tieto „detské“ potraviny lebo sú lacnejšie?[/su_quote]

Bohužiaľ, zloženie banánu v čokoláde som zabudol odfotiť. Ak ho ešte raz kúpim, tak pridám fotku.

 

2. miesto v kategórii nezdravá strava

Na striebornej priečke sa umiestnil môj „obľúbený“ brumík, ktorý bežne kúpite za 0,39€. Jeho hmotnosť je rovných 30g. Matematika základnej školy mi hovorí, že:

[su_quote]1kg brumíka stojí v prepočte rovných 13€![/su_quote]

Celkom slušná cena za nezdravú potravinu, však? V týchto cenách vieme kúpiť oveľa lepšie výrobky ako pšeničnú múku s cukrom bez vlákniny a s pridanými kypriacimi látkami. Je to len o tom, aby sme čítali obaly a zhodnotili, čo áno a čo nie.

potravinový podvod

 

1. miesto v kategórii nezdravá strava

Na zlatej priečke v našej kategórii skončil „úžasný“ Nesquik! Poprosím potlesk dámy a páni. Prečo Nesquik? Má to dva dôvody. Zloženie a cena! Nič viac. Zloženie – opäť múka s cukrom a osladeným mliekom. Navyše tam máme aj palmový a slnečnicový olej. A tá cena? 🙂

[su_quote]PRESNE 18€ / 1 KG TYČINKY!!![/su_quote]

Tak tu už končí všetká sranda, priatelia. Pomaly, ale isto sa blížime k cene hovädzej sviečkovej alebo inej šmakovej potravine s oveľa lepším zložením ako toto. Fakt, kupovať sladkú múku za 18€? Ahaaaa, ja som vlastne zabudol, táto tyčinka je obohatená o vápnik a vitamín D. Choďte sa radšej prejsť na slnko a vaše deti budú mať toľko vitamínu D, že až. Hlavne, aby nesedeli za tabletom v izbe.

potravinový podvod

Táto tyčinka je obohatená o vápnik. Dajte dieťaťu radšej mak a bude mať niekoľkonásobne viac vápnika ako z tejto hnusnej tyčinky.

Špeciálna kategória – ŠUNKA

V mojom nákupe figurovala aj šunka, dokonca dve (viď blok hore). Šunku Junior s krásnym vláčikom na obale som kúpil za 1,09€. Čo je bežná cena šunky, avšak POZOR! Detská šunka mala len 80g! A to som si v predajni ani nevšimol, sa priznám. Prepočítal som si teda cenu a vyšlo mi, že kilo tejto detskej šunky stojí asi 13,6€. A to som ešte nerátal s tým, že podľa zloženia táto šunka obsahuje len 80% mäsa. Okrem iného som v ten istý deň kúpil v tom istom obchode Schwartzwaldskú šunku za 8,9€/kg (dobre, bola v akcii), ktorá je vyrobená zo 125g mäsa. Ak by nebola v akcii, tak cena by bola niekde okolo 12 – 15€/kg, čo je obdobné ako „detská“ šunka.

potravinový podvod

Detská šunka s obsahom mäsa „až 80%“. Čím si zaslúžila pomenovanie Junior? Tým, že je obohatená o ďalší jednoduchý sacharid – dextrózu alebo maltodextrín?

Zdravá a nezdravá strava – porovnanie cien:

Pre porovnanie cien som si pozrel ceny na svetbedničiek.sk, odkiaľ nakupujem ovocie a zeleninu. Tieto ceny sú mierne vyššie ako v bežných supermarketoch, ale kvalita a čerstvosť je podľa mňa oveľa lepšia. Navyše veľké množstvo ovocia a zeleniny pochádza zo slovenských sadov a fariem a navyše to mám s dovozom zdarma až domov, takže nemusím nikam chodiť, vyberať a strácať čas. Za ušetrený čas, radšej napíšem článok 🙂 Preto sa zo mňa stal pravidelný „bedničkár“.

Aké sú ceny zdravej stravy?

Jablká (odroda Jonagold, Idared alebo Pinova) = 1,6€/kg

Hrušky = 2,5€

Mlieko (nepasterizované, 3,7%) = 1€/liter

Banány = 1,8€/kg

Mrkva = 1€/kg

Hovädzia roštenka = 13,7€/kg – len o 0,7€ viac ako 1kg brumíka

Olivový olej = 13,6€/liter – opäť len o niečo viac ako brumík, ale násobne viac energie.

Mak (modrý) = 14€/kg – cena stále nedosahuje 18€/kg ako v prípade Nesquik tyčinky a vápniku je tam ďaleko viac.

Med = 8,5 – 10€/kg – ak potrebujeme nevyhnutne deťom sladiť. Určite lepšie ako banánik v čokoládke v takmer rovnakej cene 10€/kg.

Použijem známe klišé z reklamy …

[su_quote]Benefity zdravej stravy? Na nezaplatenie …[/su_quote]

 

Tak ako priatelia? Stále je podľa vás zdravá strava drahá alebo drahšia ako nezdravá strava? Z mojich jednoduchých výpočtov vychádza, že ani až tak nie. Otázkou sú naše priority a niekedy aj pohodlnosť. Ale povedzme si úprimne, nie je lepšie dať dieťaťu radšej jablko ako Brumíka? Alebo možno aj spoločne s dieťaťom si pripraviť Zdravú desiatu a vysvetliť mu rozdiel medzi sladkosťami z obchodu a domácou, zdravšou alternatívou?

Ak hľadáte inšpiráciu, tak dobre môže poslúžiť aj táto publikácia:
728x90b.jpg

 

alebo aj Z fitka do kuchyne, ktorú mimoriadne dobre spracovali moji kamaráti Peťo a Lucia s ich tímom z fitshakera:

facebook-z-fitka-do-kuchyne-viac-info-banner.png

Zaujímavá publikácia – Z fitka do kuchyne 3, kde nájdeš zdravé maškrty 🙂

 

Zahral som sa trošku na Bořičov Mýtů a môžem povedať, že mýtus o tom, že zdravá strava je drahá je ZBORENÝ!

 

Páči sa ti tento článok? Tak klikni na ľavo na share a zozdieľaj ho s priateľmi.

 

 

Ak chceš viac článkov na svoj mail, tak mi ho sem šupni a ja ti vždy pošlem nový článok.

 

 

Štítky:
Michal Pataky
Moje meno je Michal Pataky a som zakladateľom internetového obchodu protrening.sk, podnikateľom, propagátorom zdravého životného štýlu, trénerom, rekreačným športovcom, blogerom a človekom, ktorý raz zmení celé Slovensko.
Komentáre
  1. Bibiana píše:

    Dakujem, dakujem, super članok. Ja sa takto zo synom stravujem uz 3 roky a vyrazne sme usetrili za stravu a mohli sme ist na dovolenku 2 x za leto nacerpat prirodzeny D vitamin a nadychat sa slaneho vzduchu.
    Pracujem s detmi, ktore vsetky maju poškodene a priepustne čreva a velmi bojujem s niektorymi rodičmi ohladom zmeny stravy. Myslim si, že je to hlavne o pohodlnosti. Ja som svoj život vyrazne zmenila zmenou stravy a každy den sa s prace tesim ako sa v kuchyni zahrame na moja mama vari lepsie ako tvoja :-)))
    Objednavame si od Gazdov a bednicky raz za tyzden a cely cas si s toho varime.
    Vzdavam hold všetkym ludom, ktory chcu byt zdravy bez liekov a vracaju sa k starym tradiciam 🙂
    Dakujem Bibiana a Ivan

  2. Mariana Dučová píše:

    Michal, veľmi pekne ďakujem za článok. Nikdy by mi nenapadlo takto to prepočítavať a naozaj to ukázalo, o koľko peňazí prichádzame z vlastnej pohodlnosti. Našťastie už tieto braky nekupujem a začala som si študovať v obchode zloženie výrobku, aj vďaka ľuďom, ako ste vy.
    Poznám veľa matiek, ktoré držia líniu a zdravo sa stravujú, ale z pohodlnosti kŕmia svoje deti týmito nezdravými jedlami, lebo sa im nechce venovať čas upraviť aj im stravu.
    Ďakujem za tip na nákup zeleniny a ovocia.
    Úžasný článok. Teším sa na ďalší.
    Veľa dobrých nápadov . Maya

  3. Tana Kutlikova píše:

    Ahoj, vyhodnotit takto cenu zdravej a nezdravej stravy je dost zjednodusene. Napr, nepasterizovane mlieko ani v chladnicke dlho nevydrzi, teda ho treba kupovat castejsie cim naklady rastu. To iste zial plati aj pri viacerych bio potravinach a hlavne zelenine a ovoci, ktore su deklarovane ako chemicky neosetrovane. Tieto rychlesie podliehaju hlavne hnilobe a pliesnam, takze sa tiez nedaju velmi kupovat do zasoby.

    • Michal píše:

      Táňa, viete, čím dlhšie potravina vydrží tým menej je zdravá 🙂 Trvácne potraviny sú väčšinou horšie z hľadiska zloženia. Ale je to iba na nás, čo zjeme 🙂

  4. Sona píše:

    Super clanok, uz aj ja sa davnejsie riadim tymito rozdielmi v cenach…zdrave veci skutocne nie su drahe…len na ten svetdebniciek som sa este neodhodlala…:-) ale urcite vyskusam….ja som si klikla na link od vas a nepresmerovalo ma…je tam chybicka, nejde o svetbedniciek, ale o svetdebniciek.sk…:-)

  5. Vlado píše:

    Clanok vyznieva pre mna dost kontroverzne aj ked samozrejme, ze nemozem nesuhlasit s podstatou… No zacal som ho citat na zaklade nazvu a cakal som skor porovnanie cien typu – hladka / spaldova muka, biely / trstinovy cukor ( radsej neriesim steviu a pod.) … a takto by sa dalo pokracovat veeeelmi dlho ;( myslim si, ze kazdemu normalne zmyslajucemu cloveku je jasne, ze sa treba trosku zamysliet nad tym, co davame bezne svojim detom, ale… zrovnavat brumika s jablkom!? Kolko by stalo napr. 36g raw tycinky? Zit zdravsie je o dost drahsie, ako opak a to nehovorim o case a energiach pri priprave, cisteni odstavovaca a pod. Denne to totiz vidim u mojej zienky a pri nakupoch beznych potravin, takze…

  6. Článek hodný zamyšlení 🙂 my se snažíme kupovat opravdu jen „základní“potraviny jako je ovoce, zelenina, maso, luštěniny atd. ne polotovary, ale stejně mám pocit, že všechno strašně podražilo… a tak se už nějakou dobu zamýšlím nad tím, zda by bylo v moci některých z politiků, aby se snížila daň na „základní“ potraviny. Myslím, že by to mělo i ozdravný efekt na společnost 🙂

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *