Zverenec Michal, 37 rokov, manažér [prípadová štúdia]

Pamätám si ten deň, kedy som sa prvýkrát stretol s Michalom. Bol som prednášať na bežeckom kempe pre RUN for FUN, na ktorom som robil aj analýzy tela pomocou špeciálnej váhy TANITA.

Odmeral som takmer všetkých účastníkov, ale jeden sa mi špeciálne dostal do pamäti. Bol to Michal, o ktorom som predtým nevedel takmer nič. Postavil som ho na Tanitu a začali sme merať. Vek: 37 rokov, výška: 180 cm, behával 4 krát do týždňa. Úplne normálny človek … Jeho hodnoty, ktoré sme na začiatku namerali neboli príliš dobré.

Prvé meranie bolo taktéto: 26,7% tuku, 56 kg svalovej hmoty, hmotnosť kostných minerálov 3 kg, BMI 27,8 – mierna nadváha stále. Metabolický vek na 52 rokov, % vody v tele len 52 % a viscerálny tuk (vnútorný, okolo orgánov) na hodnote 10, ktorá sa pomaly blíži ku nebezpečnej hranici.

Potom, ako som Michalovi prezentoval výsledky, tak na svoju obhajobu mi povedal toto: „Pred pár mesiacmi som mal o 17 kg viac a dokázal som ich zhodiť vďaka behu a strave.“ Samozrejme som ho za to pochválil lebo je to super výkon na človeka, ktorý má sedavé zamestnanie a o tréningu až toľko toho nevie.

Moje odporúčanie bolo nasledovné: Super, že si zhodil toľko, ale máš ešte stále zlý pomer medzi svalovou hmotou a tukom (veľa tuku a málo svalov). Okrem toho máš vysoký viscerálny tuk (vnútorný, okolo orgánov), a nízke percento vody. Teraz by si mal prestať chudnúť a zamerať sa viac na svalovú hmotu.  

Michal mi to potvrdil slovami:

[su_quote]Toto isté mi povedal aj môj lekár, že musím nabrať svalovú hmotu. [/su_quote]

Pár dní po kempe som mal od Michala mail, že by rád začal so mnou cvičiť. Dohodli sme sa, že budeme trénovať dvakrát do týždňa a svoj tréning bude dopĺňať behom, ktorý ho začal neskutočne baviť. Ja som povedal, že u mňa sa budeme venovať len sile a budeme sa snažiť nabrať svalovú hmotu. K tomu dostal, ešte domáce úlohy vo forme niektorých uvoľňovacích a mobilizačných cvičení.

Koncom júna sme začali spolu trénovať s tým, že sme mali vstupné meranie, ktoré sme chceli po čase zopakovať. Naše tréningy som zameral hlavne na naučenie sa techniky základných cvičení a zlepšovanie silových schopností. Robíme drepy, zhyby, rôzne tlaky, výpady a pod. Všetko sa snažíme držať v režime hypertrofie (zhrubnutie svalového vlákna), tak aby sme postupne začali dosahovať náš cieľ, ktorým je viac svalovej hmoty a menej tuku.

Čo sa stalo s Michalom po cca 5 mesiacoch našej spolupráce?

Opäť sme zopakovali meranie na váhe začiatkom decembra. Priznám sa, bol som trošku nervózny. Žiadne viditeľné výsledky navonok neboli. Samozrejme silovo sa zlepšovať, napr. robieval ledva tri zhyby s expandrom a dnes s ním spraví 8 pekných zhybov s oveľa lešpou technikou. Zlepšil sa v tlaku, ale hlavne v technike každého cvičenia. Okrem toho sa vôbec nezhoršil jeho bežecký výkon, práve naopak, stále sa pomaličky zlepšuje.

Ale späť k výsledkom …

Michal sa postavil na váhu a začali sme merať. Hmotnosť ostala takmer rovnaká, okolo 80 kg, avšak naše pomery sa oveľa viac zlepšili. Dostali sme sa pod hranicu 20% tuku a zároveň nad hranicu 60 kg svalovej hmoty! Hovorím si super! Na to, že sme trénovali len dvakrát do týždňa a popri tom behával to bol super výsledok. Aj Michal bol spokojný, ale ihneď si dal väčší cieľ. Povedal, že musíme dať ešte viac tuku dole, nech je to vidno aj navonok. Ževraj žena chce, aby mal lepšie brucho 🙂 Tak ideme na to a pokračujeme ďalej.

Porovnanie výsledkov si môžeš pozrieť na týchto dvoch obrázkoch. Napravo je posledné meranie a naľavo je úvodné.

Michal pripadova studia

 

V čom bol Michalov úspech?

Priznám sa, nečakal som výsledok pod 20% tuku. Čakal som niekde okolo 22 – 23%, čiže som bol milo prekvapený.

Michalov úspech je podľa mňa v tom, že mal upravenú stravu. Začal sa stravovať viac na spôsob Paleo, čiže mal veľa bielkovín a zdravých tukov v strave, čo v kombinácii so silovým tréningom prinieslo svoje výsledky. Nehovorím, že každý sa musí teraz stravovať Paleo, ale jemu to zrejme veľmi dobre sadlo.

Druhá vec, ktorá je dôležitá v jeho prípade je to, že VYDRŽAL. S dochádzkou bol síce niekedy problém, sem tam aj vynechal tréning, ale už viac ako 5 mesiacov chodí pravidelne cvičiť. Náš výsledok nie je jeden z tých rýchlokvasených, že za mesiac človek brutálne zhodí. Náš výsledok je na základe dlhodobej spolupráce a je reálny a odmeraný. Väčšina ľudí to jednoducho nevydrží a prestane po 4,5,6 alebo 8 týždňoch a tým pádom nedosiahne ani zďaleka to, čo bolo našim cieľom. Samozrejme s Michalom pokračujeme aj ďalej. O pár mesiacov doplním tento článok o ďalšie informácie o to, ako sa nám spoločne darí.

Ak ťa zaujímajú Michalové výsledky alebo iné zaujímavé články ktoré píšem, tak sem zadaj svoj email a budeš medzi prvými, kto sa o tom dozvie 😉

 

10 rýchlych a efektívnych odporúčaní
pre úspešných ľudí v kariére či biznise, ktorí sa chcú IHNEĎ lepšie cítiť a ešte lepšie vyzerať

( ... za ktoré mi klienti platia tisíce v mojich prémiových tréningových programoch)

Pripravili sme pre teba praktické PDF  so zoznamom najdôležitejších rád a tipov, ktoré som rokmi overil prácou s desiatkami až stovkami klientov, z ktorých väčšina schudla 3 - 10 kg za tri mesiace.

Tieto rady môžeš ihneď aplikovať do svojho života čo ti pomôže vyzerať a cítiť sa lepšie, schudnúť, mať viac energie a lepšiu kondíciu.

Komentáre
  1. Daniela píše:

    Michalovi držím palce, len tak ďalej! Veľmi pekný úspech 🙂

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely vyriešenia vášho dotazu. Zásady spracovania osobných údajov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.