spiroergometria a testovanie metabolickej flexibility

Aká bola spiroergometria a testovanie metabolickej flexibility v Metflex centre a čo mi zistili?

Už dlho ma zaujímalo, ako je na tom môj metabolizmus z hľadiska metabolickej flexibility a využívania tukov ako zdroja energie. Preto som zbehol na spiroergometriu do Kompava Metflex centra v Žiline. Toto spiroergometrické vyšetrenie nám ukáže presne ako spaľujem tuky, ako využívam tuky ako zdroj energie, pri akom zaťažení a celkovo ako mám vlastne nastavený metabolizmus.

Ak sa ti nechce čítať celý článok, pozri si VIDEO:

Pozrime na kompletnú spiroergometriu a celý test metabolickej flexibility

Ako prvé vyšetrenie som absolvoval vyšetrenie stavu ciev a stresového zaťaženia, ktoré momentálne má môj organizmus. Druhé vyšetrenie bola už takzvaná kľudová spirometria. Kľudová spirometria ti napríklad určí to aký máš objem pľúc a koľko vzduchu dokážeš predýchať. Zistia ti napríklad aj to, aký objem a aké množstvo vzduchu dokážeš vymeniť každým jedným nádychom a výdychom. Potom sme už prešli na to najzaujímavejšie vyšetrenie, záťažovú spiroergometriu.

Ako prebieha spiroergometria?

Najprv som dostal na hlavu špeciálnu masku, cez ktorú som dýchal počas celého testu. Maska a toto zariadenie dokáže analyzovať to, aké plyny vdychuješ a vydychuješ, tak dokáže určiť to či spaľuješ tuky alebo sacharidy. Taktiež ti dokáže zistiť tvoje VO 2 max, čiže maximálnu spotrebu kyslíka.

Začiatok vyšetrenia je veľmi jednoduchý. Spiroergometrické vyšetrenie začínaš na bežiacom páse zapnutom na rýchlosť 5 km/h. To znamená, ľahkú chôdzu, ty si pokojne chodíš a dýchaš. Následne, každú minútu sa mi pridávala rýchlosť o 1 km/h. Cieľom testovania je vydržať čo najdlhšie a do čo najvyššej rýchlosti. Mne sa podarilo vydržať do rýchlosti 18 km/h čo predstavuje tempo asi 3:20/km. Akonáhle začal pás zrýchľovať pri osemnástke, tak už som nedokázal tempo vydržať. Tento prístroj zaznamenáva cca 3000 rôznych dát a tieto dáta si za chvíľku interpretujeme.

Ak sa s behom veľmi nekamarátiš alebo si skôr cyklista, tak môžeš využiť aj vyšetrenie na cyklistickom ergometry. Pre mňa osobne bolo výhodnejšie behať.

Aké výsledky som dosiahol v teste metabolickej flexibility?

Poďme si pozrieť a interpretovať niektoré z tých najdôležitejších výsledkov, ktoré mi v Metflex centre zistili. Ako som spomínal v úvode, najviac ma zaujímalo to na aké zdroje energie funguje môj metabolizmus. V tejto tabuľke vidíš, že stopercentný tukový metabolizmus mám až do 160tich pulzov za minútu.

spiroergometria a test metabolickej flexibility

To znamená, nie tak ako sa štandardne hovorí, že najlepšia spaľovanie tuku je pri 120 – 130tich pulzoch, u mňa je to tak, že až do 160 pulzov idem výhradne na tuky. Čo sa týka pomeru spaľovania tukov a cukrov pri úrovni 50: 50, tak je to až pri úrovni 187 pulzov. Je to pri rýchlosti 15 km/ h, čiže asi 4 minúty na kilometer. Tým pádom môj metabolizmus akoby zase popiera tie štandardné odporúčania, v ktorých sa hovorí, že pri vysokých intenzitách spaľuješ výhradne cukor.

U mňa to tak vôbec nie je, spaľovanie sto percent tukov sa v mojom metabolizme v podstate ani nenachádza. To znamená, aj pri úplne maximálnej intenzite, vždy určitú časť spaľujem aj z tukov.

spiroergometria metflex

Pri druhom grafe môžeš vidieť na fialovej čiare ako stúpala moja rýchlosť, bledooranžová krivka znamená spaľovanie tukov. Tu vieš krásne zistiť, že kedy som mal maximálne spaľovanie tukov. Červená krivka je spaľovanie cukrov, respektíve sacharidov. Ako vidíš, až pri nejakej deviatej minúte počas zaťaženia sa u mňa začalo prvýkrát objavovať spaľovanie sacharidov. Dovtedy, do deviatej minúty, som išiel vyslovene iba na tuky.

Čo sa týka stavu mojich ciev, tak aj napriek tomu, že konzumujem viac – menej hlavne tukovú stravu, jem pomerne často nasýtené tuky, o ktorých sa hovorilo, že sú nezdravé, tak stav mojich ciev je výborný. Až 97,5% mojich ciev je absolútne bez nejakého zanesenia. Dobrý stav ciev mám pri dva a pol percentách.

Údaje z testovania si vieš nechať nahrať do aplikácie Metflex.me a zistiť z nich napríklad skóre metabolickej efektivity. Toto skóre by malo byť nad 25. V mojom prípade je to 36/50, s čím som relatívne spokojný, ale stále mám čo zlepšovať.

metabolicka flexibilita

Ak ťa zaujíma to ako funguje tvoj metabolizmus, aké je tvoje spaľovanie, tak ti určite odporúčam absolvovať toto vyšetrenie v Metflex centre v Žiline. Získaš o sebe veľmi veľa rôznych údajov, rôznych dát, ktoré vieš použiť, buď na optimalizáciu svojej životosprávy, alebo na vylepšenie svojho tréningu. Objednať sa môžeš TU na stránke www.kompava-metflex.sk 

10 rýchlych a efektívnych odporúčaní
pre úspešných ľudí v kariére či biznise, ktorí sa chcú IHNEĎ lepšie cítiť a ešte lepšie vyzerať

( ... za ktoré mi klienti platia tisíce v mojich prémiových tréningových programoch)

Pripravili sme pre teba praktické PDF  so zoznamom najdôležitejších rád a tipov, ktoré som rokmi overil prácou s desiatkami až stovkami klientov, z ktorých väčšina schudla 3 - 10 kg za tri mesiace.

Tieto rady môžeš ihneď aplikovať do svojho života čo ti pomôže vyzerať a cítiť sa lepšie, schudnúť, mať viac energie a lepšiu kondíciu.

Komentáre
 1. jozef píše:

  zdar,
  akú maximálnu tepovú frekvenciu ti namerali (+aký máš vek?) ?
  ísť pri frekvencii 160 iba na tuky by sa mi zišlo na dlhých behoch.

  ps: máš tam preklep
  „U mňa to tak vôbec nie je, spaľovanie sto percent tukov sa v mojom metabolizme v podstate ani nenachádza. “ si chcel napísať cukrov.

  • Michal Pataky píše:

   Ďakujem Jozef, opravím 🙂

   Môj vek je 28 rokov a maximálku v teste som vytiahol na 195. U seba na športesteri som nameral 201 alebo 202, čiže niekde v tomto sa pohybujem 🙂

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely vyriešenia vášho dotazu. Zásady spracovania osobných údajov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.