potraviny domov

Ako kúpiť domov kvalitné potraviny?

Povedzme si úprimne. Kvalita potravín ide momentálne „dole vodou“. Paradoxom je, že čím viac potraviny spracovávame, tým viac znižujeme ich hodnotu a kvalitu. Preto sa nám stáva, že gro nášho jedálnička tvorí JUNK FOOD. Čiže jedlo plné spracovaných cukrov, sladidiel, nekvalitných tukov, bez vitamínov a minerálov. Je to jedlo, ktorého nutričná hodnota je na minime. Alebo aj pod minimom …

V dnešných veľkých potravinových reťazcoch sú plné regály takéhoto jedla. Toto sa netýka len veľkých reťazcov, ale aj v menších potravinách nájdeme veľké množstvo zbytočných potravín, ktoré by sme mali okamžite vyradiť z nášho jedálnička. Ja tvrdím, že 90 – 95% nášho jedálnička by mali tvoriť len základné potraviny, ktoré neprešli spracovaním a pridávaním rôznych možných aj nemožných látok. Zvyšných 5 – 10% môže tvoriť tzv. jedlo pre potešenie. Môžeš si dať nejaký kopček zmrzliny alebo sem tam keksík, či bonbonieru, avšak nesmie to byť na dennej báze. Ak raz za dva týždne zhrešíš, nič sa nestane. Treba však eliminovať čo najviac všetky spracované potraviny.

Ako z toho von a zabezpečiť domov potraviny vo vyššej kvalite a nutrične bohatšie?

Ako prvé musíme vyradiť všetky, už spomínané, sprostosti, t.j. čipsy, keksíky, zmrzlinky, sladené nápoje, cukríčky, buchtičky a pod. Ideálne je, ak nebudeme mať pokušenie na kúpu tohto balastu v peknom obale.

Čiže riešenie číslo 1 je vybudovať si odolnosť a „slepotu“ na nekvalitné a nutrične chudobné potraviny. Toto je však pre veľa ľudí veľmi náročne. Predsa by museli vystúpiť zo svojej zóny komfortu a rozmýšľať nad svojim nákupom, opustiť rutinu a bežný nákupný postup. A to môže byť pre niekoho sakra bolestivé a náročné. Nemať svoju obľúbenú čokoládku v košíku? To snáď NIE!!!

Riešenie čílo 2 je nakupovať v obchode, ktorý neponúka takéto varianty „potravín“ a vyberať len zo základných potravín, ktoré postačujú pre náš život a sú nutrične bohaté. Toto je jednoduchší postup, nakoľko čo si nekúpiš to nemôžeš zjesť. A čo nevidíš v regály to si nemôžeš kúpiť 🙂

Čo tvorí gro môjho jedálničku a aké potraviny domov kupujem?

Moja filozofia je jesť čo najviac základných potravín. Čo si pod týmto pojmom predstaviť? Veľmi jednoducho povedané, sú to potraviny, ktoré nemajú zloženie alebo ich zloženie je len minimálne. Gro mojej stravy tvoria hlavne zelenina a šaláty z nej. Konzumujem viacmenej všetky druhy zeleniny, od listových šalátov až po koreňovú zeleninu. Väčšinou surovú alebo len mierne upravenú tepelne.

Ďalej sa snažím jesť mäso, od bravčového až po ryby jem všetky druhy. Mäso obsahuje veľa bielkovín trochu tukov. Okrem toho je základnou potravinou potrebnou pre náš život. Okrem mäsa jem veľa syrov. Syry sú bohaté na bielkoviny ale aj tuky. Snažím sa vyberať len tie syry, ktoré majú v zložení len: mlieko, syridlo, syrárske kultúry a soľ. Žiadne farbivá alebo stabilizátory by v syroch nemali byť.

syry

 

 

Potom jem veľa vajec. Vajcia vyberám hlavne z voľného chovu alebo beriem vajíčka z farmy. Tie sú nutrične bohatšie ako bežne predávané vajcia z klietkového chovu, ktoré v živote nevideli slnko. Majú viac mikronutrientov a dodajú nášmu telu viac kvalitných živín.

potraviny domov - vajíčka

 

Podstanú časť potravín, ktoré kupujem tvorí zelenina. Tá dodáva nášmu telu potrebné mikronutrieny, čiže vitamíny a minerály. Okrem toho je bohatá na vlákninu a obsahuje len veľmi malé množstvo sacharidov. Zeleniny konzumujem fakt na kilá. K tomu si dávam rôzne oleje, napr. olivový, tekvicový a doplním to o rôzne semiačka, ľanové, slnečnicové alebo tekvicové. Prípadne zvyknem dávať aj orechy do šalátov.

Kde nakupujem potraviny?

potraviny domovV minulosti, keď som mal viac času, tak som zvykol chodievať na trh a snažil som sa kupovať od lokálnych dodávateľov. Prípadne navštevujem farmárske trhy v Starej tržnici na SNP. Tu si väčšinou viem vybrať z kvalitných domácich surovín.

Ak nemám čas a potrebujem rýchlo nakúpiť, tak samozrejme, ako väčšina, zájdem aj do väčších reťazcov. Tu mám už vypestovanú „slepotu“, o ktorej som písal vyššie. Mám presne vytipované druhy syrov, zeleniny, ovocia, mliečnych výrobkov, ktoré spĺňajú kritéria, ktoré som si stanovil. Čiže majú čo najkratšie zloženie bez zbytočných pridaných látok a primeranú cenu.

V istom čase som sa dozvedel, že pár špekulantov na trhu sa tvári ako pestovateľ a pritom nakupuje ovocie a zeleninu z nejakého veľkoskladu a určite to nie je domáce, tak ako píšu. Osobne preferujem našich domácich výrobcov a myslím si, že aj na Slovensku dokážeme dopestovať kvalitné plodiny a vyrobiť kvalitné výrobky. Po čase som si prestal byť istý, že na trhu nakúpim vždy domáce a mal som problém si vybrať z veľkého množstva pestovateľov, tak som hľadal iný variant.

Dnes mám času menej a mám lepší postup na kúpu potravín domov…

Času bolo stále menej a menej a prestalo ma baviť chodiť dve hodiny po trhu, aby som si vybral paradajku a šalát. Spomenul som si, že mám kontakt na Peťa zo Sveta Bedničiek, ktorý som hneď využil a spravil prvú objednávku. Neskôr sme sa s Peťom lepšie zoznámili a zistil som, ako pracujú a akú majú filozofiu. Zrazu bol môj problém definitívne vyriešený. Prestal som strácať čas tým, že budem porovnávať dve rovnaké paradajky, ale dal som dôveru ľuďom, ktorí sa do toho vyznajú viac ako ja.

Navyše mi vždy donesú debničku až domov, prípadne do gymu. Som si istý, že dostanem vždy čerstvé ovocie a zeleninu od Slovenského dodávateľa, ktorá je chutná a výživna. Pamätám si keď som si prvýkrát spravil objednávku a dal som si hrušku, ktorá chutila naozaj ako hruška! Nemusel som ju nechať ešte týždeň dozrievať na balkóne, ale rovno som ju zjedol. Mňaaaam.

S čistým svedomím môžem teraz odporučiť, že ak chceš potraviny až domov, ktoré budú kvalitné a výživné, určite sa zaregistruj na www.svetbedniciek.sk a sprav si tam svoj najbližší nákup. Nepredávajú sprostosti, takže si vyberieš len zo zdravých vecí. Dopravu máš zadarmo až domov, takže šetríš svoj čas.

potraviny domov - svet bedničiek

 

BONUS pre teba! Ak do poznámky napíšeš, že „Chcem bonus od Michala“, dostaneš ku svojej prvej objednávke ako darček môj neverejný ebook Zdravá strava nie je nuklearná veda 🙂 V tomto ebooku sa dozvieš ďalšie zaujímavé rady a tipy ako zlepšiť svoje stravovanie. Bude sa to skvele dopĺňať so zdravou bedničkou 🙂 Akcia trvá len do konca Augusta.

potraviny domov

Michal Pataky
Tvorca Ultra tréningového systému, ktorý pomáha ľuďom sa veľmi jednoducho dostať do formy, schudnúť a zlepšiť kondíciu. Mojim cieľom je inšpirovať 1 000 000 slovákov a pomôcť im žiť skutočne zdravým životným štýlom.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

 • Michal Pataky

 • Michal Pataky
  tvorca Ultra tréningového systému, ktorý pomáha ľuďom sa veľmi jednoducho dostať do formy, schudnúť a zlepšiť kondíciu. Mojim cieľom je inšpirovať 1 000 000 slovákov a pomôcť im žiť skutočne zdravým životným štýlom.

  Viac o mne nájdeš TU >>>

 • Kategórie blogu
 • Najviac čítate:
 • Zlepši svoje stravovanie pomocou nášho Ultrajedálničku – tvojej mapy zdravého stravovania
 • 7 TRANSFORMAČNÝCH DNÍ, vďaka ktorým začaneš páliť prebytočný tuk, budovať krajšiu postavu a meniť svoj doterajší životný štýl!
 • Vstúp ZADARMO do Výzvy 7 dní na 100% a počas najbližšieho týždňa získaj moje najlepšie know-how o strate tuku, zdravom stravovaní a vybudovaní perfektnej kondície. Klikni dole na tlačítko a vstúp ešte dnes.