Aké sú najlepšie a najkvalitnejšie proteíny na našom trhu pre rok 2022?

Ľudia sa ma často pýtajú, aký proteínový nápoj alebo prášok by som im odporučil. Preto som sa rozhodol napísať stručný článok, v ktorom vám predstavím z môjho pohľadu najlepšie proteíny dostupné na našom trhu. V článku budem preferovať kvalitnejšie zdroje proteínu, to znamená, že tu nenájdete žiadne lacné proteíny alebo vyrobené vyslovene kvôli cene. Ja presadzujem filozofiu, že lepšie je trošku viac investovať, jesť radšej kvalitnejšie proteíny, kvalitnejšiu stravu, ako na nej šetriť. Čiže, radšej menej, ale kvalitnejšie. V článku nájdete aj presný zoznam odporúčaných miest a predajcov, kde kúpiť proteín.

Aké podmienky musí spĺňať najkvalitnejší proteín do tohto výberu?

Vyberal som pre vás proteíny, ktoré mám otestované a ktorým verím. Väčšinou poznám buď priamo (osobne) výrobcov alebo ich dlhodobo sledujem a poznám prácu jednotlivých predajcov. Preto môžem každý jeden z týchto produktov s čistým svedomím odporučiť.

Kvalitný proteín u mňa musí spĺňať tieto podmienky:

  • proteín musí byť „BEZ CHÉMIE“ – čiže musí obsahovať minimum prídavných látok
  • proteín musí byť bez SÓJE – nesmie obsahovať sójový proteín, ktorý je veľmi lacný, ale nie príliš vhodný. Navyše je nechutný.
  • proteín musí byť bez ASPARTAMU a ACESULFÁNU – nesmie obsahovať tieto umelé sladidlá, ktoré sú pravdepodobne nevhodné pre naše trávenie (viac o umelých sladidlách píšem napr. v knihe Potravinový podvod páchaný na vašich deťoch)
  • proteín musí byť bez LEPKU – ktorý môže mnohým ľuďom robiť problémy
  • proteín by mal byť bez KAZEÍNU alebo len so stopovým množstvom, nakoľko sa jedná o problematickú bielkovinu spôsobujúcu imunitné problémy
  • mal by byť proteín bez CUKRU A SLADIDIEL? Povedzme si úprimne, čistý proteínový nápoj bez sladidla nie je nič veľmi chutné. Preto som prihliadal na to, aké sladidlo je v ňom použité a vyberal som tie najkvalitnejšie
  • všetky vybraté proteíny musia byť vhodné pre ženy aj pre mužov.

Prečo jesť a užívať proteín?

     Predpokladám, že vás zaujíma, či je vôbec potrebné nejakým spôsobom suplementovať proteín alebo si kupovať proteínové prášky alebo proteínové nápoje. Samozrejme, mnohé záleží od toho, čo je vaším cieľom a ako máte nastavenú stravu. Štandardne sa dá celková denná dávka proteínov pokryť aj zo samotnej stravy. Nemusíte nutne kupovať prášky. Je to len na vás, či si chcete uľahčiť príjem dostatku bielkovín počas dňa.

Čo je však výhodou proteínov, je skutočnosť, že sú v práškovej forme, viete si ich zobrať na cesty aj do fitness centra alebo do práce. Tiež si svoj obľúbený proteín môžete zobrať do lietadla. Väčišnou sa jedná o prášok, ktorý mi vždy na letisku prejde. Následne si ho zarobíte v letiskovej hale alebo priamo v lietadle. Je to praktické a zabezpečíte si tak potrebnú dávku proteínov kdekoľvek ste. Niekomu môže napadnúť aj to, či je dobré jesť proteín každý deň. Opäť to záleží od toho, koľko trénujete a aký typ tréningu máte. Podľa môjho názoru je pre bežného človeka úplne dostatočné dať si proteín v deň cvičenia, prípadne nasledujúci deň. Približne 2 až 4 razy do týždňa.

Nemusíte proteín jesť každý deň, ale keď máte zvýšenú pohybovú aktivitu, viac trénujete alebo ste výkonnostný športovec s dvojfázovými tréningami, tak kľudne môžete proteín jesť aj každý deň.

Myslím si, že dávať dennodenne proteín bez cvičenia nemá veľký zmysel. Nepomôže vám schudnúť ani vybudovať viac svalov. Jediný prípad, kedy sa oplatí užívať proteín bez cvičenia je ak v bežnej strave nemáte dostatok bielkovín. Ako som však spomínal vyššie, pokryť dennú dávku nie je až taký problém.

Ako užívať a jesť proteín?

Užívanie väčšiny proteínov je v dnešnej dobe naozaj jednoduché. Všetky, ktoré budem spomínať v tomto článku sú vo forme prášku. Tento prášok sa dá jednoducho zarobiť do vody.

Proteín môžete pridať aj do mlieka alebo do smotany. Avšak tu si treba dať pozor na to, že sa tým menia vlastnosti a stráviteľnosť daného jedla. Ak dáte proteín do mlieka, zvýšite tým množstvo cukrov v jeho dávke spolu s tukmi. Samozrejme ak nepoužívate nízkotučné mlieko, ktoré neodporúčam. Osobne preferujem miešať proteín do vody. Taktiež, ak bežné mlieko nepijete, môžete pridať proteín do mlieka kokosového, mandľového alebo ryžového. Tiež musíte rátať s tým, že dostanete do tela ďalšiu dávku iných makronutrientov (vždy si pozrite zloženie).

Každý zo spomenutých proteínov môžete pridať do jedla. Proteíny môžete pridať do jogurtov, do koláčov, do smoothie alebo kaše. Najmä pri pečení pozor na to, aby ste nepiekli pri vysokej teplote, mohli by ste ho znehodnotiť.

V balení máte vždy presnú odmerku, koľko proteínu je vhodného na dávku. Štandardne sa táto dávka hýbe okolo 25 – 30g. Samozrejme, ak potrebujete, môžete ju znížiť alebo zvýšiť.

Niekedy sa zvykne jesť proteín po tréningu spolu so sacharidmi, napr. banánom a pod. Väčšinou to odoporúčajú kulturistický tréneri a tréneri zameraný na objem svalov. Zdôvodňuje sa to tzv. anabolickým oknom (bunky sú nachýlnejšie na vstrebávanie látok). Podľa môjho názoru toto nie je nutné. Najmä ak necvičíte príliš intenzívne. Ak cvičíte každý deň alebo dvojfázovo alebo ste v príprave na nejakú súťaž, tak vrámci rýchlejšej regenerácie to môže byť výhodné. Avšak pre bežného človeka, ktorý si ide trikrát do týždňa zacvičiť to nutné nie je.

Aký proteín si vybrať? Tu je zoznam najlepších.

     Pozrime sa na to, ktoré proteíny považujem za najlepšie. Aktualizované v marci 2022.

Kompava Wellness Proteín – kokos-čokoláda

Prvý, ktorý som pre vás vybral, je od slovenskej značky Kompava. Jedná sa o Wellness daily proteín. Wellness proteín mám už dlhodobo v obľube, považujem ho za jeden z tých kvalitnejších proteínov za celkom dobrú cenu. 2-kilové balenie vychádza okolo 60 eur, čo je prijateľná cena. Takisto som spokojný so zložením.

Nachádza sa tam srvátkový proteín, sušený vaječný bielok, jedna z najkvalitnejších bielkovín, nechýba ani mliečny proteínový koncentrát. Výhodou tohto proteínu je to, že obsahuje aj MCT tuky, veľmi ľahko stráviteľné tuky, ktoré dokáže využívať aj mozog. Samozrejme, obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny a aj pomerne vysoké dávky aminokyselín BCAA.

Jeho ďalšou výhodou je sladenie. Sú použité glykozidy steviolu, čiže je sladený stéviou. Trošku mi však prekáža sukralóza, ktorá nie je ideálnym sladidlom, avšak v tomto proteíne je zastúpená v oveľa menšej miere ako v menej kvalitných alebo lacnejších proteínoch. Wellness proteín odporúčam. Nezľaknite sa toho, že má len 65 % bielkovín. Myslím si, že je to úplne dostatočná dávka pre každého z nás. Výhodou sú, ako som už spomínal, MCT tuky. Mojou obľúbenou príchuťou sú kokos-čokoláda alebo čokoláda.

LINK TU: https://www.kompava.sk/proteinovy-koktejl-wellness-daily-protein-65#packaging=350&flavor=417

Kvalitný proteín vanilka od Powerlogy

    Druhý proteínový nápoj, ktorý som pre vás vybral, je od slovenskej značky Powerlogy.  Jedná sa o proteínový nápoj vyrobený zo srvátky vo vysokej kvalite, ktorá je od kráv pasúcich sa na tráve, čo je veľký benefit tohto proteínu. Takisto ako Wellness proteín obsahuje MCT tuky. Pri tomto proteíne sa nezľaknite toho, že obsahuje vyššie percento sacharidov. Je to kvôli tomu, že v zložení je vláknina, na ktorú sú viazané MCT tuky. Vyrába sa s príchuťou vanilky, čo si myslím, je pre väčšinu ľudí vyhovujúce. Ak hľadáte proteín vo vysokej kvalite a potrpíte si, povedzme, na bio kvalitu, alebo organickú kvalitu, tento proteín odporúčam. 

Proteín kúpite TU: www.powerlogy.com

powerlogy whey proteín

Organický srvátkový proteín od Puori

       Ďalší proteín, ktorý som si obľúbil a považujem ho za mimoriadne kvalitný, je proteín od spoločnosti Puori. Jedná sa o organický srvátkový proteín vyrobený v najvyššej kvalite. Čo sa mi páči na tomto proteíne, je, že je veľmi čistý. Neobsahuje žiadne farbivá, žiadne prisladzovače. V jeho zložení nájdete kvalitný proteínový koncentrát, malé množstvo palmového cukru a, samozrejme, bio kakao, v prípade, že sa jedná o proteín s čokoládovou príchuťou. Výhodou je i jeho vysoko kvalitné spracovanie, nevýhodou o niečo vyššia cena. Čo sa týka chute proteínu, páči sa mi, že má jemnú a prirodzenú chuť, nie je veľmi sladký. Celkovo by som chuť definoval ako naturálnu. Ak ste zvyknutí na lacnejšie proteíny, tak vám zo začiatku nemusí chutiť, pretože nie je vôbec sladký. Osobne to pokladám za výhodu a nie nevýhodu aj napriek trochu vyššiemu obsahu cukru.

Ďalším benefitom je, že nepotrebujete doňho pridávať veľa vody. Na jednu dávku vám stačia maximálne dva deci. Vtedy je chuť výraznejšia. Ja si dávam štandardne okolo 1,5 – 2 deci.

Proteín kúpite TU: www.tpmove.sk

Ak si chcete zakúpiť tento proteín, tak na stránke zadajte zľavový kód „mpataky10“ a dostanete zľavu 10 %. 

kvalitny protein Puori
Organický srvátkový proteín Puori

Performance Proteín čokoláda

Ďalší z rady srvátkových proteínov je takzvaný Performance proteín, ktorý nájdete na Brainmarkete. Proteín je opäť z kategórie skôr mliečnych proteínov, avšak je veľmi dobre spracovaný. Obsahuje natívnu srvátku spracovanú priamo z kravského mlieka. Tento proteín je tým pádom veľmi kvalitný, pretože obsahuje aj iné látky podporujúce imunitu. Nemusí spôsobovať rôzne imunitné reakcie, ako niektoré lacnejšie proteíny. Jeho výhodou je aj to, že by mal podporovať črevnú mikroflóru a celkovo zdravie tráviaceho traktu. V proteíne sa nachádza aj kolagén alebo kolostrum. Práve kolostrum je zodpovedné za to, že proteín podporuje imunitný systém. Opäť sa jedná o proteín, ktorý neobsahuje žiadne syntetické farbivá alebo látky nevhodné pre organizmus. Sladený je stéviou a obsahuje aj prírodnú vlákninu. Cenovo sa jedná o trošku drahší proteín, ale jeho benefity za to určite stoja.

Proteín kúpite TU: https://www.brainmarket.sk/performance-protein-cokolada-1000g/

najlepsi Performance protein
Jeden z najlepších proteínov na našom trhu – Performance proteín

Aký je najlepší vegánsky proteín?

Samozrejme, v tomto článku som myslel aj na vegánov. Rád by som im predstavil jeden z najlepších vegetariánskych a vegánskych proteínov na našom trhu. Na tomto proteíne som spolupracoval aj ja, kde som vytváral receptúru pre značku NU3O.

Dali sme si za cieľ vytvoriť kvalitný vegánsky proteín vo vysokej kvalite, ale tak aby aj chutil. Problémom väčšiny vegánsky proteínov je, že sú nie veľmi chutné. Tomu sme sa celkom úspešne vyhli. Druhou podmiekou bolo, aby proteín podporoval vaše trávenie a črevný mikrobióm. Čo je v našom proteíne?

Základom zloženia pre dosiahnutie širokého spektra aminokyselín sú tri rastlinné zdroje proteínov. Ryžový, hrachový a konopný. Ďalej sme pridali extra dávku kokosového mlieka, ktorá dodá shake-u lepšiu konzistenciu a príjemenšiu chuť. Sladili sme vlákninou, ktorú potrebujeme pre podporu tráviaceho traktu a zároveň jemne sladí. Základné sladidlo je stévia a doplnené o štipku erytritolu, ktorý má nízky glykemický index, takže nezvyšuje krvú glukózu.

Na proteín máme veľmi pozitívne ohlasy, takže odporúčam zaradiť ako voľbu číslo 1.

NU3O VEGÁNSKY PROTEÍN KÚPITE TU: https://nu3o.com/produkt/rastlinny-protein-350g/

S KÓDOM: michalpataky15 na neho dostávate aj zľavu 15%.

Ďalší pomerne kvalitný proteín sa volá Sunwarrior. Obsahuje kvalitný hráškový alebo konopný proteín. Vďaka tomu je v proteíne celé spektrum esenciálnych aminokyselín. Konopné semienka sú jedným z mála rastlinných zdrojov so zastúpením všetkých esenciálnych aminokyselín.

Celý proteín je vyrobený v organickej kvalite. Výhodou je aj to, že pokiaľ máte problémy s trávením alebo máte stravovací program nastavený na zlepšenie alebo obnovenie funkcií trávenia či zlepšenie črevného mikrobiómu, tento proteín môžete bez problémov použiť. Je to jeden z mála proteínov, ktorí odporúčam aj vrámci programu ULTRAREŠTART. Nevýhodou je opäť trošku vyššia cena. Za balenie proteínu zaplatíte okolo 40 eur. 

Problémom obyčajných a lacných rastlinných proteínov a všeobecne vegánstva môže byť príjem esenciálnych aminokyselín. Je len obmedzené množstvo rastlinných zdrojov, ktoré ho majú. Preto ak chcete jesť rastlinný proteín, treba si vyberať taký, ktorý toto spektrum obsahuje.

Proteín kúpite TU: http://bit.ly/sunwarrior-vegansky

Vegánsky proteín SUNWARRIOR

     

Toto bol prehľad podľa mňa momentálne najlepších proteínov, ktoré môžete dostať na našom trhu v roku 2020. Opäť záleží od vás, či zvolíte radšej kvalitnejší proteín za trošku vyššiu cenu, alebo budete do seba tlačiť lacné proteíny síce s obsahom bielkovín, ale bez ďalších benefitov.

Ak by ste chceli ďalšie články, alebo sa vám tento článok páčil, tak mi, prosím, do komentára napíšte, čo by vás zaujímalo. Rád sa na to pozriem a podelím sa s vami o informácie.

Štítky:
Michal Pataky
Volám sa Michal a mojou vášňou je vzdelávanie ľudí v oblasti tréningu, zdravej stravy a životného štýlu. Som autorom UltraTréning systému 4.0, knihy Potravinový podvod páchaný na vašich deťoch a jediný certifikovaný Amazing 12 coach na Slovensku. Okrem toho som majiteľom telocvične v Bratislave. Mojim cieľom je pomôcť 1 000 000 slovákov žiť skutočne zdravým životným štýlom.
Komentáre
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre