turkish get up, turecky vztyk

Najlepší cvik na svete? Kettlebell turkish get up (Turecký vztyk)

Ak  by si človek  musel vybrať len jedno jediné cvičenie, ktoré by  robil do konca svojho života, tak by to malo byť práve toto- turkish get up (turecký vztyk) s ťažkým kettlebellom. Prečo je turkish get up jedným z najlepších cvičení na svete a prečo by si ho mal alebo mala zaradiť do svojho tréningového programu aj ty? To ti objasní tento článok

Bez ohľadu na to či si len rekreačný športovec  alebo profesionál, tak turkish get up je jednoznačne vhodný aj pre teba. Turkish get up je podľa môjho názoru jedno z najlepších cvičení, ak nie náhodou úplne najlepšie, na svete a to najmä z toho dôvodu, že je to mimoriadne komplexné cvičenie. Pri tomto cvičení sa pohybovo  zapája celé telo. Či je to horná časť, či sú to svaly trupu alebo nohy, jednoducho pri turkish get upe posilňuješ úplne celé telo.

kettlebell turkish get up, turecky vztyk

Tu je 5 dôvodov, prečo by si mal alebo mala zaradiť tento cvik alebo toto cvičenie do svojho tréningu: 

1. Turkish get up pracuje s mobilitou tvojho hrudníka

Jednoducho, hneď ako začínaš vstávať, ako začínaš s prvou fázou turkish get upu, tak vykonávaš v podstate rotáciu hrudníka. Rotácie hrudníka sú pohyby, ktoré sa v dnešnej dobe veľmi málo vykonávajú a pritom sú pre naše telo veľmi dôležité

2. Stabilita a mobilita ramena

Ďalším, druhým dôvodom je jednoznačne stabilita a mobilita ramena. To znamená, že počas celého turkish get upu, keď držíš v podstate celý čas kettlebell nad hlavou musíš mať „brutálne“ pevné rameno a „brutálne“ pevnú celú pažu. Vzhľadom na to, že vykonávaš rôzne pozície, tak dostávaš svoje rameno a svoj ramenný kĺb do rôznych uhlov. V týchto uhloch pracuješ na svojej mobilite. To znamená, pracuješ na tom, aby sa tvoje rameno hýbalo. Dôležité je však pracovať v turkish get upe aj na stabilite. Teda to rameno nielen, že sa musí hýbať, ale musí byť aj pevné, aby ti jednoducho ten kettlebell netreskol na hlavu.

Veľa ľudí má práve tieto dva problémy:

  • Buď majú rameno príliš mobilné a nemajú ho stabilné
  • Alebo naopak ho absolútne nemajú mobilné a je skôr také stuhnuté a nemobilné

Takže toto je druhý dôvod prečo by si mal turkish get up zaradiť do svojho tréningu

turkish get up, turecky vztyk

3. Celková stabilita trupu pri Tureckom vztyku

Tá je tým tretím dôvodom. Jednoducho, keď máš ťažký kettlebell nad hlavou a vykonávaš turkish get up, tak tvoje telo musí byť totálne napnuté. Musíš mať spevnené brucho, musíš mať zatiahnutý zadok, zatiahnutú lopatku. Toto sú tri veľmi dôležité segmenty, na ktoré sa často v klasických „fitkách“ zabúda. Jednoducho, pokiaľ cvičíš na strojoch, tak väčšinou nepracuješ na stabilite svojho trupu. Ale pri turkish get upe počas celého pohybu musíš mať totálne napnuté brucho a byť čo najviac spevnený alebo spevnená.

4. Pozícia na jednej nohe

Toto je ďalší z dôvodov na cvičenie turkish get upu. Veľmi veľa športov, ale aj bežná chôdza sa vykonáva práve na jednej nohe. Keď sa chceš rozbehnúť alebo spraviť nejaký krok, tak sa dostávaš práve do pozície na jednej nohe. Takže vôbec nezáleží na tom či si bežec, tenista, hráč rugby, jednoducho cvičenia na pozíciu na jednej nohe sú pre každého z nás mimoriadne dôležité. Opäť tým buduješ stabilitu svojho tela a pracuješ na celkovom spevnení a na celkovej stabilite.

5. Práca na mobilite  bedrových kĺbov

Posledným, piatym dôvodom prečo je podľa mňa turkish get up jedno z najlepších cvičení je to, že pracuješ na mobilite svojich bedrových kĺbov. Bedrový kĺb je kĺb, ktorý je guľový je v takejto pozícii (dodať obrázok) a jednoducho musí sa hýbať. To je kĺb, ktorý sa musí hýbať. A pri turkish get upe, keď napríklad vykonávať krok vzad alebo točíš koleno a celú stehennú kosť do rôznych pozícií, tak pracuješ práve na mobilite bedrového kĺbu. Keď k mobilite bedrového kĺbu pripojíš stabilitu trupu a mobilitu ramenného kĺbu , tak je to v podstate to, ako fyziologicky funguje tvoje telo. Jednoducho tup musí byť stabilný a bedrový kĺb s ramenným kĺbom musia byť mobilné.

tgu, turecky vztyk, najlepsi cvik

Takže toto  sú dôvody prečo je podľa môjho názoru turkish get up úplne geniálne a perfektné cvičenie. (dodať obrázky alebo video celkového prevedenia) Dúfam, že vďaka tomuto článku je ti už oveľa jasnejšie prečo je turkish get up esenciálnou, teda základnou súčasťou každého tréningového programu.

Viac o tomto cvičení sa dozvieš vo videu:

 

Nemáš kettlebell a chceš cvičiť efektívne? Vstúp ZADARMO do Výzvy 7 dní na 100% a ja ti počas najbližšieho týždňa vysvetlím ako na to. Klikni SEM: http://www.michalpataky.com/vyzva

 

10 rýchlych a efektívnych odporúčaní
pre úspešných ľudí v kariére či biznise, ktorí sa chcú IHNEĎ lepšie cítiť a ešte lepšie vyzerať

( ... za ktoré mi klienti platia tisíce v mojich prémiových tréningových programoch)

Pripravili sme pre teba praktické PDF  so zoznamom najdôležitejších rád a tipov, ktoré som rokmi overil prácou s desiatkami až stovkami klientov, z ktorých väčšina schudla 3 - 10 kg za tri mesiace.

Tieto rady môžeš ihneď aplikovať do svojho života čo ti pomôže vyzerať a cítiť sa lepšie, schudnúť, mať viac energie a lepšiu kondíciu.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely vyriešenia vášho dotazu. Zásady spracovania osobných údajov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.