Dokáže molekulárny vodík významne znížiť účinky oxidačného stresu?

Na mojej stránke ste sa už viackrát mohli stretnúť s článkami týkajúcimi sa molekulárneho vodíka alebo vodíkovej vody, napr. Vodíková voda a jej účinky na tréning cvičenie a výkon alebo Vodíková voda – hlúposť alebo nápoj budúcnosti?

V tomto článku sa pozrieme na jednu štúdiu, respektíve článok, ktorý vyšiel v júni 2019. Na tejto štúdii spolupracoval aj D.h.c., Prof., MUDr. Ján Slezák DrSc., jeden z najväčších slovenských propagátorov a výskumníkov, ktorý sa venuje práve problematike vodíka, molekulárneho vodíka a jeho vplyvu na ľudský organizmus. 

Účinky a výhody molekulárného vodíka sú široké najmä na rôzne choroby.

Od roku 2007 sa molekulárnemu vodíku venuje pomerne veľká pozornosť. Prebehlo viacero výskumov v súvislosti s ľudskými ochoreniami, v ktorých sa zistilo, že molekulárny vodík má pozitívny efekt na viac ako 166 modelov rôznych chorôb. 

Výhodou molekulárneho vodíka je, že sa rýchlo šíri do tkanív a buniek bez ovplyvnenia signalizácie reaktívnych druhov. V bunkách sa viaže na takzvané voľné radikály. Voľné radikály sú ako keby odpadové látky nášho metabolizmu. Keď máme nadmernú produkciu voľných radikálov buď kyslíka, alebo dusíka, môžeme trpieť patologickými ochoreniami, alebo sa môže zvyšovať počet rôznych patologických procesov v našom tele. Okrem toho molekulárny vodík dokáže pôsobiť aj ako protizápalové a antiapoptotické činidlo (proti bunkovej smrti). V bunkách redukuje takzvaný oxidačný stres vznikajúci pri rôznych chorobách alebo pri metabolizme. Tiež bolo preukázané, že molekulárny vodík vykazuje mnoho ďalších funkcií, ako sú napríklad antialergické alebo antioxidačné vlastnosti. 

účinok molekulárneho vodíka

Účinky vodíka na choroby súvisiace s oxidačným stresom

Aktuálne štúdie hodnotia, že môže byť účinným a novým klinickým prínosom pre liečenie chorôb súvisiacich s oxidačným stresom. Výhodou je, že takáto aplikácia je jednoduchá a účinná, a preto si zaslúži osobitnú pozornosť. Molekulárny vodík má pravdepodobne ochranné účinky pri rôznych patologických stavoch, ako sú napríklad srdcová fibróza, poškodenie pečene, neurónové choroby alebo choroby vyvolané ožarovaním, ale takisto aj stará známa cukrovka. 

Molekulárny vodík a jeho reakcia proti reaktívnym formám kyslíka je dôležitá najmä pre naše mitochondrie neustále vystavené vysokej hladine ROS (reactive oxygen species), ktorá ak nie je regulovaná, môže spôsobiť poškodenie mitochondrie DNA a bunkovú apoptózu (smrť buniek). Ukázalo sa, že akútny oxidačný stres môže spôsobiť množstvo faktorov, vrátane intenzívneho cvičenia, infarktu, zastavenia toku krvi, transplantácie orgánov alebo zápalu či ožarovania. Molekulárny vodík je pravdepodobne aj vhodnou terapiou pri zvládaní rakoviny, keďže radiačné účinky sú nevyhnutne spojené s ožarovaním. Príznaky vyvolané žiarením sú spojené so zvýšeným ROS a zápalom počas rádioterapie. Blokovanie a odstraňovanie voľných radikálov je pritom súčasťou účinnej stratégie ochrany. 

Molekulárny vodík účinkuje ako antioxidant

Výskum identifikoval mnoho typov rôznych antioxidantov, teda nielen vodík,  ktoré zahŕňajú napríklad kyselinu askorbovú, tokoferoly, polyfenoly alebo známy glutatión. Niektoré prirodzené antioxidanty, ako vitamíny, polyfenoly alebo flavonoidy majú menší efekt na rádio ochranu. 

Ako ochrana môže byť použitý aj molekulárny vodík. Máme k dispozícii tablety, ktoré produkujú vodík alebo môžu presýtiť vodu a dodať jej viac ako 5 mg vodíka na tabletu. V niektorých prípadoch môže použitie vody bohatej na vodík preukázať výraznejší účinok ako vdychovanie plynného vodíka, hoci dávka vodíka z vody je nižšia ako inhalačná dávka. Použitie tejto vody dosahuje vrchol po 5 až 15 minútach a vracia sa na východiskové hladiny 45 až 90 minút po podaní v závislosti od podanej dávky. 

Na to viete použiť napríklad fľašu, ktorá obohacuje vodu o vodík. Ja osobne používam FLASKU takmer na dennej báze. 

molekulárny vodík a jeho účinky

Účinky vodíka sú bezpečné bez vedľaších efektov

Výhodou vodíka je to, že je takmer nereaktívny a nereaguje s dôležitými fyziologicky reaktívnymi formami kyslíka, ktoré sú zapojené do bunkovej signalizácie. Vodík nemá tiež žiadny vplyv na fyziológiu, teplotu, krvný tlak, pH alebo na kyslík a nebolo hlásené, že je toxický pri koncentráciách nad klinicky účinnými dávkami. Keď sa ho podá príliš veľa, prebytok vodíka sa vylúči pľúcami. 

Ďalšou výhodou vodíka je aj to, že reguluje expresiu viac ako 200 génov zapojených do antioxidácie a detoxikácie

Niektoré výskumy ukázali, že denná konzumácia vody bohatej na vodík počas šiestich týždňov znižovala reaktívne metabolity kyslíka v krvi a udržiavala oxidačný potenciál pacientov. Okrem toho sa zlepšila aj kvalita života počas rádioterapie u pacientov, ktorí pili vodíkovú vodu v porovnaní s placebom. Dôležité je, že táto voda nenarušila protinádorový účinok rádioterapie. 

Ako vidíte, molekulárny vodík alebo voda bohatá na vodík môžu mať pozitívny efekt na naše zdravie, hlavne na redukciu oxidačného stresu. Avšak, ako autori článku hodnotia, je potrebný ešte ďalší výskum, ktorý by dokázal optimálnu metódu používania, optimálnu frekvenciu alebo optimálnu dávku.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6600250/

Štítky:

10 rýchlych a efektívnych odporúčaní
pre úspešných ľudí v kariére či biznise, ktorí sa chcú IHNEĎ lepšie cítiť a ešte lepšie vyzerať

( ... za ktoré mi klienti platia tisíce v mojich prémiových tréningových programoch)

Pripravili sme pre teba praktické PDF  so zoznamom najdôležitejších rád a tipov, ktoré som rokmi overil prácou s desiatkami až stovkami klientov, z ktorých väčšina schudla 3 - 10 kg za tri mesiace.

Tieto rady môžeš ihneď aplikovať do svojho života čo ti pomôže vyzerať a cítiť sa lepšie, schudnúť, mať viac energie a lepšiu kondíciu.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely vyriešenia vášho dotazu. Zásady spracovania osobných údajov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.