Len behať nestačí … alebo funkčný tréning pre bežcov

Každý z nás, kto už niečo nabehal, tak vie, že dosiahnutie cieľa, napr. odbehnúť maratón, polmaratón, spraviť si osobák na desinu, nie je len o tom ísť si pár krát zabehať …

Na to, aby sme dosiahli nejaký „výsledok“ musíme behu odovzdať oveľa viac. Všetci vieme, že musíme regenerovať, dodržiavať pitný režim, poriadne jesť, behať aj málo obľúbené intervaly alebo dlhé behy. Samozrejme po tréningu nezabúdame na strečing a relaxáciu svalov, však? 😉

runner-557580_1920

Jedna veľmi dôležitá vec, na ktorú často zabúdame je cvičenie!

Ruku na srdce bežci … Kto z nás v príprave na pretek zaraďuje do svojho tréningového programu aj posilňovanie? Asi len málokto. Zaradíme maximálne plávanie a sem-tam nejaký bicykel. Treba si však uvedomiť jednu podstatnú vec a to je, že na zlepšenie nášho bežeckého výkonu musíme pravidelne cvičiť!

Dôležité je kompenzovať zaťaženie, ktoré beh samotný prináša. Cvičením taktiež dokážeme upraviť držanie tela a rozsah pohybov v jednotlivých kĺboch, čo sa v konečnom dôsledku premietne aj do rýchlejšieho a ľahšie kroku. Aj preto vznikol projekt funkčný tréning pre bežcov.

Často vidím na rôznych pretekoch zhrbených bežcov s guľatým chrbtom, ďalej tých, čo len tak šúchajú nožičkami lebo sa nevedia poriadne odraziť, ale aj takých, ktorí v tom „sedia“ lebo majú slabý zadok a brucho. Okrem toho beháme s instabilnými členkami a skoliózou.

Cvičenie popri behaní netreba podceňovať, pretože je dôležitým faktorom aj z hľadiska prevencie voči zraneniam. Často sa ma bežci pýtajú, že čo majú robiť, ak ich bolí z vonkajšej strany kolena a že z čoho to je. Je to Iliotibialný syndróm, ktorý vzniká pri nestabilnom členku a oslabených vonkajších fixátoroch bedrového kĺbu. Áno, aj ja som ho mal 🙂

funkčný tréning pre bežcov - SMR

Ako podobným zraneniam predchádzať? No predsa jednoducho! Začnime pravidelne cvičiť, mobilizovať a stabilizovať, uvoľňovať, posilňovať a náš beh bude razom lepší. Naše kĺby dostanú nový rozmer v rozsahu pohybu, vďaka čomu si predĺžime krok. Náš chrbát bude rovnejší, bránica bude lepšie pracovať, čím sa zlepší dýchanie a následne náš výkon. Presne na tieto aspekty je zameraný aj funkčný tréning pre bežcov.

funkčný tréning pre bežcov

Ako si natiahnuť flexory bedrového kĺbu.

Tieto a mnohé ďalšie dôvody ma viedli k tomu, aby som rozbehol nový – unikátny projekt špecializovaných posilňovacích tréningov, ktoré sú zamerané na bežcov a ich problémy. Pôjde o funkčný tréning pre bežcov, v ktorom budeme cvičiť tak, aby sme čo najviac eliminovali zranenia a zároveň tak, aby sme zlepšili náš výkon. Budeme posilňovať chrbtové svaly, pracovať na držaní tela, na rozsahoch pohybu, stabilizovať jednotlivé kĺby a neskôr aj pracovať na dynamike. Tieto pravidelné funkčné tréningy pre bežcov budú prebiehať u nás v Rekondičnom centre na Pluhovej 50/a.  Budem rád, ak mi necháš svoju emailovú adresu, aby som ti vedel zaslať presnejšie informácie o tom, kedy začneme a ako sa na tieto tréningy prihlásiť.

Dúfam, že sa čoskoro stretneme, aby sme si poriadne zacvičili a urobili tak niečo viac náš beh pred blížiacou sa sezónou. Okrem toho chystám aj ebook, ktorý bude presne popisovať to, ako by mali bežci posilňovať a cvičiť …

Ak chceš dostať odo mňa najčerstvejšie informácie (nielen) o FUNKČNOM TRÉNINGU PRE BEŽCOV tak zadaj svoj email sem. Prípadne budem rád, ak tento článok posunieš svojim kamošom bežcom, o ktorých vieš, že by sa im zišlo trochu posilniť, tak klikni naľavo a kľudne zdieľaj, budem rád.

 

Prihlásiť sa naa funkčný tréning pre bežcov môžeš na mojej stránke TU: (klikni)

 

P.S. a neboj sa … svaly ti z tohto typu tréningu nenarastú 😉

Michal Pataky
Tvorca Ultra tréningového systému, ktorý pomáha ľuďom sa veľmi jednoducho dostať do formy, schudnúť a zlepšiť kondíciu. Mojim cieľom je inšpirovať 1 000 000 slovákov a pomôcť im žiť skutočne zdravým životným štýlom.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.