Čo jesť miesto chleba?

Niektorým ľuďom sa to veľmi ťažko počúva, ale povedzme si úprimne. Chlieb nie je pre naše telo veľmi hodnotná a výživná potravina.

Prečo? 

Je na to niekoľko dôvodov. Počas spracovania pšenice sa z nej odstránia takmer všetky minerály a vláknina. Preto je trávenie pšeničných výrobkov veľmi rýchle. Predstavujú pre naše telo zdroj energie, ktorý sa veľmi rýchlo dostane do krvi v podobe glukózy vďaka rýchlemu tráveniu. Okrem toho je dnešná pšenica častokrát prešľachtená, aby odolala všetkým vplyvom vonkajšieho prostredia. Pšenica tiež obsahuje látky, ktoré sa „blokujú“ vstrebávanie minerálov a vitamínov. Dokonca vysoká konzumácia pšenice môže spôsobovať závislosť, zvýšenú produkciu estrogénu, spôsobovať v tele zápaly, nadmerne zvyšovať hladinu inzulínu v krvi a to všetko len vďaka tomu, že nášmu telu pravdepodobne chýba genetická adaptácia na konzumáciu „tráv“ a lepku [1] .

Všeobecne odporúčam svojim zverencom, ktorí potrebujú schudnúť ako prvé obmedziť chlieb, pečivo a všetky pekárenské výrobky. Je to je prvý predpoklad zdravého chudnutia. Ak im toto odporučím, tak ihneď dostanem protiotázku: Michal! A čo mám jesť miesto chleba? Kam si natriem pomazánku?

Pozrime sa teda konkrétne na to, čo jesť miesto tradičného chleba.

Moje odporúčania sú také, že menej hodnotné potraviny, ktoré navyše obsahujú dávku rýchlostráviteľnej energie, ako napr. chlieb, treba nahradiť energeticky chudobenjšími, ale za to nutrične bohatšími potravinami. Medzi takéto potraviny môžeme radiť napr. zeleninu. Zbytočne budeš nahradzovať biele chleby „celozrnnými“, to vôbec nie je riešenie. Väčšina ľudí prijíma veľké množstvo energie, ktoré nie je schopné spáliť. Najmä v dnešnej dobe, kedy je príliš málo pohybu a výdaju energie.

Miesto chlebu si daj pomazánku na zeleninu.

Spravíš si napr. bryndzovú pomazánku prípadne rybaciu. Vôbec si ich nemusíš natierať na chlieb. Natri si ju napr. na papriku, ktorú rozdelíš na dve polovice. Prípadne si sprav „tyčinky“ z mrkvy alebo klasickej šalátovej uhorky. Tieto tyčinky si potom namášaj do pomazánky a uvidíš ako ti to bude chutiť.

Tiež si môžeš spraviť kopec zeleninového šalátu, ktorý budeš jesť popritom ako si dáš pomazánku na obyčajnú lyžičku alebo vidličku. Vôbec netreba pomazánky natierať na chlieb alebo pečivo.

Ja sám sa snažím ku každému jedlu jesť dávku zeleniny, či už dusenej alebo surovej. Vyhnem sa tak vysokému energetickému príjmu a kolísaniu hladiny glukózy v krvi.

Čo jesť miesto chleba

Ľanové placky miesto chleba

Miesto klasického chlebu si vieš spraviť jednoduchú ľanovú placku. Pomelieš si ľanové semiačka, pridáš k ním vajce, vodu a štipku soli. Takéto cesto dáš zapiecť do rúry na pár minút a o chvíľu máš skvelú placku, ktorá obsahuje dosť vlákniny, zdravé tuky, vrátane nedostatkových omega 3 mastných kyselín a k tomu, ako bonus, kopec minerálov a vitamínov. Trávenie takejto placky je pomalšie a získaš z nej oveľa viac živín ako z bežného chlebu. Opäť si na ňu vieš natrieť svoje obľúbené pomazánky alebo ju jesť ako prílohu k mnohým jedlám.

Nezačínaj deň chlebo alebo sladkým pečivom

Jednou z najväčších chýb pri stravovaní sú nevhodné raňajky. Práve raňajky môžu byť veľmi výrazne zodpovedné za priberanie. Pretože nastavia tvoju hormonálnu sústavu na celý deň. Ak začneš deň chlebom, ešte horšie ak je to sladké pečivo, tak si koleduješ o veľké problémy. Hladina tvojej glukózy sa dostane príliš vysoko a inzulín musí stiahnuť tento prebytok buď do svalov alebo do tukov. Keďže 90% ľudí má dnes sedavé zamestnanie, tak výdaj energie doobeda je nulový. Preto jediné miesto kam sa môže prebytočná glukóza z chlebu uskladniť je TUK! Navyše, opäť ako bonus, budeš mať celý deň zvýšenú chuť do jedla.

ZAČNI RAŇAJKY EFEKTÍVNE A BEZ CHLEBA

Nakoľko viem, že ľudia majú problém si vybrať a vyselektovať vhodné potraviny a vhodné kombinácie jedál na raňajky, tak som vytvoril veľmi jednoduchú, ale veľmi účinnú pomôcku, ktorá zlepší tvoje stravovanie. Ide o tzv. Ultrajedálniček. Ten predstavuje niečo ako mapu zdravého stravovania, kde si vyberieš nutrične hodnotné potraviny v bezpečných kombináciách či už na raňajky alebo na večeru, prípadne obed. Nie je to klasický jedálniček, ktorý by ti prikázal, že dnes na raňajky si musíš dať toto alebo ono. S našim jedálničkom si vyberieš to na čo máš aktuálne chuť a to čo máš aktuálne v chladničke.

Takže na raňajky už žiadny chlieb s džemom alebo muesli s mliekom. Odteraz môžeš jesť svoje chutné a metabolicky bezpečné raňajky, z ktorých nebudeš priberať. Ak ťa zaujíma viac o Ultrajedálničku, tak klikni sem na odkaz a zabezpeč si ten svoj.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[1] SISSON, M. 2012. Praveký plán. Bratislava 2013. ISBN 978-80-8109-221-3

Michal Pataky
Tvorca Ultra tréningového systému, ktorý pomáha ľuďom sa veľmi jednoducho dostať do formy, schudnúť a zlepšiť kondíciu. Mojim cieľom je inšpirovať 1 000 000 slovákov a pomôcť im žiť skutočne zdravým životným štýlom.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

 • Michal Pataky

 • Michal Pataky
  tvorca Ultra tréningového systému, ktorý pomáha ľuďom sa veľmi jednoducho dostať do formy, schudnúť a zlepšiť kondíciu. Mojim cieľom je inšpirovať 1 000 000 slovákov a pomôcť im žiť skutočne zdravým životným štýlom.

  Viac o mne nájdeš TU >>>

 • Kategórie blogu
 • Najviac čítate:
 • Zlepši svoje stravovanie pomocou nášho Ultrajedálničku – tvojej mapy zdravého stravovania
 • 7 TRANSFORMAČNÝCH DNÍ, vďaka ktorým začaneš páliť prebytočný tuk, budovať krajšiu postavu a meniť svoj doterajší životný štýl!
 • Vstúp ZADARMO do Výzvy 7 dní na 100% a počas najbližšieho týždňa získaj moje najlepšie know-how o strate tuku, zdravom stravovaní a vybudovaní perfektnej kondície. Klikni dole na tlačítko a vstúp ešte dnes.