bolesti chrbtu pričiny

Bolestí spodného chrbta pri a po cvičení

Ak aj teba bolieva niekedy pri cvičení alebo po tréningu  chrbát v spodnej časti, tak v tomto článku zistíš štyri  najčastejšie príčiny týchto bolestí. Avšak celý tento článok by mohol byť zhrnutý do dvoch viet. Prečo ťa bolí chrbát?  Lebo na prd cvičíš. Bodka! To by mohol byť celý článok.

Avšak nájdeš tu štyri najčastejšie príčiny alebo také štyri najčastejšie chyby, s ktorými sa stretávam pri tréningu,  a ktoré ľudia robia, kvôli  ktorým ich následne bolí chrbát.

Najčastejšie dôvody alebo najčastejšie príčiny bolesti chrbta sú tieto:

 • Buď pri cvičení guľatíš chrbát
 • Alebo naopak, prehýbaš chrbát – teda nevieš stabilizovať svoje brušné svaly
 • Prípadne, zaťažuješ svoje telo prílišnou hmotnosťou, na ktorú nie je pripravené
 • Alebo máš skrátené flexory bedrového kĺbu

Často sa ľuďom stáva, že nemajú vycibrenú a optimálnu techniku cvičenia. Napríklad také cvičenie mŕtvy ťah. Pri tomto cvičení sa často stáva, že ľudia guľatia chrbát. V prípade, že máš naloženú, povedzme, ťažšiu činku, tak môže dochádzať k zvýšenému tlaku na tvoje platničky. Toto môže spôsobovať bolesti chrbta v spodnej časti. Preto vždy, keď cvičíš, dávaj pozor na to, aby si svoj chrbát hlavne v spodnej časti príliš neguľatil. Takisto aj v tej hornej, lebo to znamená, že máš nestabilné lopatky, ktoré sú s bruchom spojené a podieľajú sa na stabilizácii tvojho trupu.

bolesti chrbta v spodnej casti

Ďalším dôvodom,  bolesti chrbta je jeho prehýbanie.

Je to z toho dôvodu, že ľudia nevedia dostatočne zastabilizovať brucho a nedokážu zachovať svoju chrbticu vo fyziologickom postavení. Opäť sa to môže diať napríklad pri cvičení mŕtvy ťah, kde v podstate dochádza k prílišnej extenzii až hyperextenzii v oblasti spodnej časti chrbta. Toto opäť môže spôsobovať prílišný tlak na medzistavcové platničky a následne bolesti chrbta. Takisto aj napríklad pri drepoch sa to deje často. Ľudia sa často nevedia hýbať v bedrovom kĺbe a namiesto sa hýbu v driekovej časti chrbtice, čiže v tých po našom  „v krížoch“. Často to vidieť aj pri niektorých cvičebných videách, že jednoducho panva je v nefyziologickom postavení a opäť dochádza k prílišnej hyperextenzii a prílišnému prehnutiu chrbta. Opäť, v prípade, že máš naloženú činku, tak ten tlak je niekoľkonásobne väčší ako by mal byť pri fyziologickom zakrivení chrbtice.

bolesti chrbta v krizoch

Takisto napríklad pri cvičení plank, veľmi známe cvičenie, veľa ľudí ho robí, ale keď ho robíš v takom postavení ako vidíš na obrázku (dodať obrázok), že máš vysadenú panvu, prepadnuté lopatky, tak zbytočne budeš robiť facebookovú challenge na 30 dní. Jednoducho nauč sa najprv optimálne stabilizovať svoje brucho, optimálneho zapájať a až potom sa snaž prekonávať každý deň v cvičeniach. Takže na  tom obrázku vidíš, že poloha panvy je veľmi zlá. V driekovej oblasti je viditeľné prehnutie a brucho nepacuje správne a nemôže dostatočne zastabilizovať spodnú časť chrbta.

bolesti chrbtu

 

Tretím dôvodom bolesti chrbta je často zaťaženie prílišnou hmotnosťou.

Toto sa môže diať napríklad, keď si po nejakej pauze a ideš robiť povedzme tréning na maximálnu silu.. Maximálna sila znamená to, že zaťažíš svoje telo maximálnou hmotnosťou akú je schopné zvládnuť. Avšak tvoje telo po nejakej pauze alebo nejakom zranení nie je dostatočne pripravené a opäť z tej vrchnej časti spôsobuješ väčší tlak na medzistavcové platničky. Táto bolesť je väčšinou dočasná a po dni alebo dvoch skrátka prejde. Ostatné bolesti, ktoré spomínam zväčša trvajú dlhodobo alebo sa opakujú. V prípade, že zaťažuješ pravidelne svoje telo a postupne zvyšuješ hmotnosť a technicky správne cvičíš, tak by k bolestiam chrbta vôbec nemalo dochádzať

 

Teraz štvrtý – posledný dôvod.

Môžeš mať skrátené flexory bedrového kĺbu. Je jeden sval, takzvaný iliopsoas, ktorý ti odstupuje práve z vnútornej strany od spodných stavcov a upína sa ti na stehennú kosť a zdvíha ti stehennú kosť. Keď sa tento sval preťaží alebo je skrátený, tak môže dôjsť k tomu, že tvoja panva sa dostáva do takého postavenia.

Jednoducho ju máš vysadenú. Často sa toto nazýva aj ako dolný skrížený syndróm. Je to také preklopenie panvy, opäť je v nefyziologickej polohe a znova jednotlivé stavce nie sú optimálne zaťažené, čiže môže dochádzať k rôznym bolestiam chrbta. Tento dolný skrížený syndróm je často spôsobený nejakou dysbalanciou v oblasti bedrového kĺbu. Ako som spomínal, je to napríklad skrátenie bedrového flexoru. Často sa to stáva aj bežcom alebo cyklistom, keďže veľmi často vykonávajú  pohyb, že zdvíhajú nohu. Môže dôjsť k preťaženiu flexorov a následne k bolestiam chrbta, aj napriek tomu, že nevykonávajú niektoré z tých silových cvičení, ktoré sme si spomínali.

Viac o bolestiach v spodnom chrbte sa dozvieš vo videu:

Toto sú štyri najčastejšie príčiny, kvôli ktorým ťa pri cvičení alebo po ňom , či  po tréningoch môže bolieť chrbát v jeho  spodnej časti, v tej driekovej oblasti alebo takzvaných krížoch. Dúfam, že ti pomohol pochopiť, kde robíš chybu pri cvičení ty a bolesti sa ti podarí do budúcna predísť.

Ak chceš trénovať kvalitne a efektívne potrebuješ vedieť správnu techniku cvičení. O tom viac hovorím vo Výzve 7 dní na 100%, kde nájdeš skvelé cviky aj s popisom techniky, z ktorých ťa zaručene chrbát bolieť nebude.

Klikni SEM a vstúp ZADARMO: http://www.michalpataky.com/vyzva

10 rýchlych a efektívnych odporúčaní
pre úspešných ľudí v kariére či biznise, ktorí sa chcú IHNEĎ lepšie cítiť a ešte lepšie vyzerať

( ... za ktoré mi klienti platia tisíce v mojich prémiových tréningových programoch)

Pripravili sme pre teba praktické PDF  so zoznamom najdôležitejších rád a tipov, ktoré som rokmi overil prácou s desiatkami až stovkami klientov, z ktorých väčšina schudla 3 - 10 kg za tri mesiace.

Tieto rady môžeš ihneď aplikovať do svojho života čo ti pomôže vyzerať a cítiť sa lepšie, schudnúť, mať viac energie a lepšiu kondíciu.

Komentáre
 1. Lenka píše:

  Dobry den pan Pataky, K uvodu, som kondicna trenerka, trenujem prevazne zeny cez 40 rokov, ktore nemaju skoro ziadne skusenosti s cvicenim, obcas nejaky walking, beh. Moje treningy su rychle, obcas dynamicke, intervalove, vzdy precvicine cele telo, podobne Hiit treningom, samozrejme zatazovo urcene pre zaciatocnikov. Mam jednu klientku, ktora po cviceni mam polest v krizoch, nie priamo v celej oblasti, ale ako keby v strede,,v mensej oblasti, cviky podla mojho usudku robi spravne, obcas pri plankoch viac zdvyha hore panvu, zadok, drepy robi tiez pekne. Prosim, mozete mi poradit, ako jej mozem pomoct, na co si mam davat pozor a ako mam spravne poradit mojej klientke? Za radu a odpoved Vam moc dakujem. S pozdravom Lenka

  • Michal Pataky píše:

   Zdravím Lenka, najlepšie je poslať ju k fyzioterapeutovi, nech si ju vyšetrí. Treba dávať pozor na pozíciu kolien, spodného chrbtu a bedier, pozíciu hrudnej chrbtice. Neviem, nikdy som ju nevidel.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely vyriešenia vášho dotazu. Zásady spracovania osobných údajov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.