Najhoršie stravovacie zlozvyky, ktoré zabíjaju našu spoločnosť!

Ver, či nie, v našej spoločnosti je nutná okamžitá zmena niektorých všeobecne zaužívaných a tolerovaných stravovacích zlozvykov. Všímam si ľudí okolo seba, všímam si spoločnosť. Zisťujem, že neznalosť základných súvislostí o strave, metabolizme a pohybe je doslova katastrofálna!

Nie len to, že máme zaužívane veľmi nevhodné spôsoby, ale sú aj všeobecne tolerované a pri pokuse vysvetliť ľuďom vplyv týchto neduhov na naše zdravie sa často stretávam s odporom a alibistickými rečami, miesto snahy o pochopenie a porozumenie rozdielného názoru, ktorý má byť prospešný pre daného človeka.

Povedal som si, že prispejem svojou trochou k tomu, aby sa tieto stravovacie zlozvyky zmenili a vysvetlím prečo nie sú vhodné.

Ktoré stravovacie zlozvyky treba ihneď, odstrániť z našej spoločnosti?

1. Po „dobrom“ obede si treba dať šlofíka …

Jstravovacie zlozvykyeden z najväčších omylov, aký momentálne stále pretrváva. Myslíme si, že po „dobrom“ obede musí prísť útlm a únava. Toto je spôsobené hlavne nevhodnou skladbou jedla a nastáva stav, ktorý môžeme označiť aj ako „CARB COMA“ (alebo kóma zo karbohydrátov, čiže sacharidov alebo jednoducho povedané cukrov. Pre príliš iniciatívnych čitateľov, tento názov nie je odborným 🙂 ).

Určite to všetci poznáme po nedeľnom obede. Stane sa to, že ak svoje telo natlačíme veľkým množstvom, často jednoduchších, sacharidov, tak začne pracovať inzulín, pretože v našej krvi začne prúdiť príliš veľa glukózy, ktorú treba spracovať a znížiť jej hladinu. V našom tele to vyvoláva pocit únavy, letargie a chuť na spánok. Samozrejme toto je jeden z hlavných dôvodov priberania. Nevhodné zloženie stravy a málo pohybu.


2. Nejako si schudol, čo si chorý? Mal by si pribrať …

V našej spoločnosti sa stalo, že ľudia, ktorí schudnú a dosiahnu optimálnejšie zloženie tela začnú byť okolím vnímaní ako „chorí“. Všeobecne uznávaným a zaužívaným trendom je, že zdravý človek by mal byť mierne „pri sebe“. Častokrát títo ľudia majú nábeh na ľahkú obezitu a ich zloženie tela by pri diagnostike ukázalo zvýšené percento tuku.

Podľa môjho názoru je to spôsobené tým, že v minulosti bola mierna obezita symbolom hojnosti a dostatku potravy. S tým sa zrejme spojilo aj to, že človek, ktorý má „dosť“ je automatický zdravý. Avšak vôbec to tak nemusí byť. Práve naopak …

Tento neduh by mal z našej spoločnosti okamžite vymiznúť.

Avšak na druhej strane by sme nemali tolerovať ani prílišné chudnutie typu anorexia a pod., ktoré je opakom obezity a považujeme ho za chorobný stav, nie len tela, ale hlavne mysle.

 

3. Čo je na tanieri, to sa musí zjesť!
stravovacie zlozvykyA sem doma! Niektorí doslova 🙂 Určite si spomínate na slová svojich predkov, či už sú to mami, babky, tety atď. „Čo je na tanieri, to sa musí zjesť!“ Ďalší zaužívaný, a v našej mysli veľmi silno zakódovaný neduh, ktorý môže spôsobovať prejedanie sa a následné priberanie na hmotnosti a zhoršovanie zdravotného stavu.

Ak k tomu prirátame „dobrý“ obed, o ktorom som písal vyššie, s nevhodným zložením stravy, tak tu máme skvelý štart pre cukrovku a obezitu. Tento kód, ktorý je v nás hlboko zakorenený, je pozostatok z minulosti od našich starých rodičov, ktorí počas vojny mali obmedzený prístup k potravinám a tak jednoducho museli zjesť všetko čo bolo na tanieri. Dnes to už tak nie je, pretože máme všetkého dostatok. Preto, ak najbližšie už budeš cítiť, že máš dosť, jednoducho odlož tanier a nejdz. Nie je na tom nič zlé …

banner-322x322-nova-kniha.png
4. Ešte si daj, veď si „nič“ nezjedol.

Ďalšia „diagnóza“ našej spoločnosti súvisiaca s prejedaním sa, je veta, „veď si nič nezjedol“. Určite si ju aj ty niekedy v živote počul. Neviem, ako tebe, ale mne to začína celé do seba zapadať.

V minulosti nedostatok = treba jesť veľa, mierna obezita = symbol hojnosti, takže sa musíš poriadne najesť  tým „dobrým“ obedom, aby si bol „zdravý“ … a čím viac si toho dáš, tým lepšie, veď musíme ukázať, že máme na to, aby sme veľa jedli.

Výsledkom toho je prejedenie sa a kalorický nadbytok, ktorý bez pohybu nedokážeme účinne spracovať. A stále sa točíme v tom istom kruhu, ktorého výsledkom je obezita, diabetes, srdcovo-cievne choroby a tak ďalej. Všetko to, čo vlastne „ide s vekom“.

V dnešnej dobe je toto úplný blud. Jednoducho, ak už máš dosť a si plný/á, tak proste nejedz. žiadna dupla, žiadne štyri rezne na obed a pol kila hranoliek k tomu. Musíš jesť fyziologicky a nie svojou hlavou a túžbou.

 

5. Po obede musí byť sladké.

stravovacie zlozvykyNIE! Nemusí byť. Ak máš poobede chuť na sladké, tak je niekde chyba. Buď je to z nevhodného zloženia stravy a kolísaním hladiny inzulínu, alebo tým, že to máš zakódované v hlave. Práve to, že po našom „dobrom“ obede nastane prudký pokles hladiny glukózy môže spôsobiť chuť na niečo sladké.

Telo si začne opäť pýtať cukor do krvi lebo jeho hladina klesla. Tvoj kód spôsobí to, že si ideš dať nejaký ten koláčik plný cukrov a nekvalitných rastlinných tukov. Obrovská chyba!

banner-e-knihy.jpg

Ako odstrániť tieto stravovacie zlozvyky?

V dnešnej dobe je veľmi dôležité poznať základné súvislosti a vzťahy medzi druhom potravín, metabolizmom, pohybom, základnými fyziologickými procesmi a zdravým rozumom.  Ako prvé si musíš uvedomiť, že nejaké stravovacie zlozvyky existujú a stále ich používaš.

Ďalej sa musíš naučiť chápať základne vzťahy v metabolizme nášho tela a prestať používať staré a hlboko zakorenené vzory správania, ktoré nie sú pre tvoje zdravie vhodné. Obmedzenie alibistického prístupu k strave a životospráve je ďalším pilierom pri získavaní zdravšieho a vitálnejšieho ja.

Viem, je to ťažké odpútať sa od starých zažitých vzorcov a „vystúpiť z radu“. Rozhodnutie je vždy len na tebe samom. Ak sa rozhodneš spraviť pre seba niečo lepšie a zdravšie, tak sa zbav týchto zlozvykov a takmer určite si tým zlepšíš svoju postavu, zdravie a aj kondíciu.

A pamätaj …

Nič sa nezmení, pokým sa niečo skutočne nezmení.

 

Michal Pataky
Tvorca Ultra tréningového systému, ktorý pomáha ľuďom sa veľmi jednoducho dostať do formy, schudnúť a zlepšiť kondíciu. Mojim cieľom je inšpirovať 1 000 000 slovákov a pomôcť im žiť skutočne zdravým životným štýlom.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

 • Michal Pataky

 • Michal Pataky
  tvorca Ultra tréningového systému, ktorý pomáha ľuďom sa veľmi jednoducho dostať do formy, schudnúť a zlepšiť kondíciu. Mojim cieľom je inšpirovať 1 000 000 slovákov a pomôcť im žiť skutočne zdravým životným štýlom.

  Viac o mne nájdeš TU >>>

 • Kategórie blogu
 • Najviac čítate:
 • Zlepši svoje stravovanie pomocou nášho Ultrajedálničku – tvojej mapy zdravého stravovania
 • 7 TRANSFORMAČNÝCH DNÍ, vďaka ktorým začaneš páliť prebytočný tuk, budovať krajšiu postavu a meniť svoj doterajší životný štýl!
 • Vstúp ZADARMO do Výzvy 7 dní na 100% a počas najbližšieho týždňa získaj moje najlepšie know-how o strate tuku, zdravom stravovaní a vybudovaní perfektnej kondície. Klikni dole na tlačítko a vstúp ešte dnes.