Modifikovaný intervalový tréning pre začínajúcich bežcov (športovcov):

Pojem intervalový tréning je pre mnohých začínajúcich športovcov pojmom neznámym. Netreba sa ho však báť, ak ho  budeme vykonávať správne a účelne. Upravme v tomto článku „klasický“ intervalový tréning aj pre menej zdatných alebo začínajúcich, prípadne pre tých, ktorý majú menej skúseností s dlhodobejším tréningom.

Zastávam ten názor, že ani začínajúci bežec sa nemusí báť robiť „intervalový tréning“. Dôležité je aby dodržiaval zásadu primeranosti. Niektorí ľudia robia tento typ tréningu aj bez toho, aby tušili, že niečo také vôbec existuje. Je to úplne jednoduché. Pokiaľ nie sme schopní odbehnúť dlhšiu vzdialenosť súvisle môžeme využiť podobný princíp ako som spomínal v predošlom článku. To znamená, že dlhší úsek si rozdelíme na menšie časti. Tento typ tréningu vám pomôže hlavne v začiatkoch, kedy nie ste schopný dlhodobejšie vykonávať fyzickú aktivitu.

Modifikovaný intervalový tréning je upravený takto:

Odbehnem jedno koliečko okolo domu sídliska, jazera alebo čohokoľvek v oblasti, kde často behám a následne si dám krátku pauzu. Toto môžem zopakovať 5 krát v jednom tréningu. Spolu s narastajúcou trénovanosťou postupne budem pridávať koliečka. Ak sa mi to bude dariť môžem súvisle odbehnúť aj dva alebo tri okruhy. Onedlho sa dostaneme do stavu, že bez problémov zvládneme 5, 6 alebo aj 8 koliečok.

Príklad pre modifikovaný intervalový tréning:

Dajme tomu, že koliečko okolo miestneho jazera sme schopní odbehnúť za cca 5 min. Preto si tréning rozdelíme na viacero 5 minútových úsekov. Odpočinok v našom prípade bude tak dlhý, aby sme odbehli stanovený počet koliečok v približne rovnakom tempe. Dôležité je, aby prvý úsek nebol výrazne pomalší ako posledný.

4 x 5 min beh, odpočinok dokým sa nebudeme cítiť pripravení na druhé koliečko.

po pár tréningoch:

6 x 5 min beh a rovnaký odpočinok

7 x 5 min beh s dostatočným vydýchaním sa

neskôr:

súvislý beh cca 25 – 30 min (5 – 6 koliečok)

súvislý beh 40 min (8 koliečok)

po 4 – 6 týždňoch môžu naše tréningy vyzerať asi takto:

jeden tréning = 4 x koliečko za 4 min 30 s, stále ten istý odpočinok

alebo

5 (6) x koliečko za 4 min 30s s dostatočným odpočinkom

druhý tréning = súvislý beh 30min (6 a pol koliečka)

tretí tréning = 7 – 8 koliečok za cca 40 min

 

Skúsiš aj ty niekedy takýto modifikovaný intervalový tréning?

 

Odporúčaná literatúra:

BIELIK, V. 2010. Neležme, bežme Všetko o tréningu pre pomalých aj rýchlych. Turany 2010. ISBN 978-80-970342-0-7

Kampmiller, T., Vanderka, M., Sedláček, J. 2007. Rozvoj vytrvalostných schopností. In Sedláček a kol. Kondičná atletická príprava a rekreačná atletika. Bratislava 2007. ISBN 978-80-223-2288-1

SEDLÁČEK. J., LEDNICKÝ, A. 2010. Kondičná atletická príprava. Bratislava 2010. ISBN 978-80-89075-34-8

10 rýchlych a efektívnych odporúčaní
pre úspešných ľudí v kariére či biznise, ktorí sa chcú IHNEĎ lepšie cítiť a ešte lepšie vyzerať

( ... za ktoré mi klienti platia tisíce v mojich prémiových tréningových programoch)

Pripravili sme pre teba praktické PDF  so zoznamom najdôležitejších rád a tipov, ktoré som rokmi overil prácou s desiatkami až stovkami klientov, z ktorých väčšina schudla 3 - 10 kg za tri mesiace.

Tieto rady môžeš ihneď aplikovať do svojho života čo ti pomôže vyzerať a cítiť sa lepšie, schudnúť, mať viac energie a lepšiu kondíciu.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely vyriešenia vášho dotazu. Zásady spracovania osobných údajov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.