FMS

FMS certifikát – KONEČNE!

Musím sa pochváliť 🙂 Konečne sa mi podarilo spraviť si školenie FMS a získať FMS certifikát.

Vieš, čo je FMS? Je to skratka od Functional Movement System. Voľne preložené ako Systém funkčných pohybov. Celý tento systém pozostáva z diagnostiky kvality pohybov a pohybových vzorcov tzv. SCREEN.  Tvorí ho 7 testov, v ktorých testujeme stabilitu, mobilitu tela a kvalitu pohybov.

FMS

Screen je zameraný na to, aby sme zistili, v čom má daný športovec obmedzenia pohybu prípadne výrazné disbalancie. Neslúži nám na to, aby sme diagnostikovali výkonnosť, na to máme iné testy, napr. maximálna sila, silový gradient, laktátová krivka, spiroergometria a pod. V prípadne Functional Movement Screenu skôr vieme odhaliť potenciálne riziko zranenia, ktoré môže nastať pri nesprávnych pohybových stereotypoch a disbalanciach.

Toto školenie som chcel absolvovať už veľmi dlho. Dôvody boli jednoduché. Je to kvalitná a pomerne jednoduchá diagnostika, vďaka ktorej získame vynikajúci prehľad o stave športovca. Je to diagnostika, ktorú používajú tie najlepšie športové kluby vo svete … kiežby aj u nás už konečne :-). Ďalši dôvod prečo som chcel ovládať tento screen je ten, že je veľmi dobre štandardizovaný. Čiže jeho výsledky vieme veľmi ľahko porovnať bez ohľadu na to, kto testuje.

 

Celý screen pozostáva z bodovacieho systému, kde môžeš získať od 0 do 3 bodov z každého testu. Minimum je získať 14 bodov, aby sme mohli športovca zaradiť do seriózneho tréningu. Ak získa menej ako 14 bodov, musíme začať odstraňovať problémy v mobilite a svalové disbalancie, ktoré sme zistili.

FMS certifikat

 

Momentálne mám absolvovaný len level 1, v ktorom sme preberali hlavne ako diagnostikovať. V leveli dva, ktorý plánujem na jeseň si spravím aj level 2, kde sa budeme rozprávať o konkrétnych postupoch ako odstraňovať problémy, ktoré sme objavili v diagnostike. Už teraz sa na to teším 🙂

Okrem toho plánujeme zaradiť FMS pomôcky aj do ponuky môjho eshopu protrening.sk. Mali by sme mať diagnostické kity aj Gray Cook bandy.

Chceš mať aj ty FMS certifikát?

Ako som spomínal vyššie, na jeseň si spravím level 2. Momentálne spoluorganizujem historicky prvý kurz FMS 1 a 2 v Bratislave. Preto, ak si tréner alebo chceš byť tréner máš možnosť prísť a spraviť si buď lvl 1 a 2 dokopy alebo každý zvlášť. Prihlásiť sa môžeš cez náš kontaktný formulár TU:

 

 

Komentáre
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre