Minule si tak kráčam po obchodom centre a vidím v akcii čerta s Mikulášom a partiu rozradostených detí. Ako som prechádzal okolo nich, tak mi padla do oka jedna krásna situácia.
Hlavným hrdinom tejto situácie bol čert a malý blonďavý chlapec. Na tom by nebolo nič výnimočné, až do chvíle, kým som sa nad tým hlbšie nezamyslel. Išlo jednoducho o to, že čert dával chlapčiskovi cibuľu, že údajne neposlúchal. Ten mu promptne oponoval, že on cibuľu nechce, že poslúchal a že chce nejakú čokoládu od Mikuláša. A to bola voda na (môj) mlyn k napísaniu tohto článku. Hneď ma napadla otázka: Prečo ten chlapec nechce cibuľu, ale radšej si pýta stužené rastlinné tuky a emulgátory?
Poďme sa teda pozrieť na to, čo obsahujú z hľadiska zdravej výživy čokoládové figúrky pre deti a čo tá „zlá“ cibuľa, ktorú dostane iba ten, kto neposlúchal.
Na každej potravine musí byť uvedené zloženie. Čiže, ak si otočíte hociktorú potravinu a lepšie sa pozriete na obal, uvidíte: čo to je a z čoho je to zložené. Všetky zložky musia byť usporiadané od tej, ktorej je tam najviac až po tú ktorej je tam najmenej. Na väčšine čokoládových Mikulášov bude medzi prvými priečkami figurovať stužený rastlinný tuk. Tieto tuky obsahujú tzv. TMK – transmastné kyseliny, ktoré sú mimoriadne zdraviu škodlivé. Tvoria sa v procese, ktorý sa nazýva hydrogenácia – stužovanie. Tieto zvyšujú riziko kardiovaskulárnych ochorení, riziko infarktu a diabetu. Ďalej prvé priečky v zložení čokofigúrok obsadzuje cukor. Ten je prevažne zložený z jednoduchých sacharidov (glukóza a glukózo-fruktozový sirup). Jednoduché sacharidy spôsobujú rýchle priberanie, pretože po ich príjme stúpa hladina inzulínu v krvi a prebytočný cukor sa musí uskladniť buď do svalových buniek, alebo do zásoby, čiže do tuku. Samozrejme, príliš veľa jednoduchých cukrov môže spôsobovať hyperaktivitu detí. Poslednou vážnou zložkou týchto potravín sú staré, známe „éčka“. Na obale sú uvedené ako E a trojmiestne alebo štvormiestne číslo. Takto sa označujú látky, ktoré sa pridávajú do potravín. Sú to rôzne farbivá (prírodné aj umelé), konzervanty, látky regulujúce kyslosť, želírovacie látky a pod. Nie všetky sú však škodlivé. V zoznamoch týchto látok sa dá zistiť, o akú látku sa jedná a či je pre zdravie škodlivá.
Keď už chceme deťom dopriať kúsok čokoládky, ako ju máme vyberať? Je to jednoduché. Stačí pozrieť obal a jeho zloženie. Lepšie čokolády by mali obsahovať aspoň 25 – 30% kakaa pri mliečnej čokoláde. Najlepšie čokolády obsahujú viac ako 55% kakaa a tie skutočne kvalitné, ktoré môžeme označiť aj ako zdravé, dokonca 70 – 80%. Avšak tie deťom až tak nechutia, pretože sú skôr horké a málo sladké. Určite by sme nemali kupovať čokoládu, ktorá okolo kakaa nešla ani z rýchlika – obsah kakaa do 10%. Často ich označujú aj ako čokoládová cukrovinka, alebo čokoládová poleva. Práve tie obsahujú nadmerné množstvo spomínaných látok.
A čo tá cibuľa? Už dávno je súčasťou našej, ale aj zahraničnej kuchyne. Jeme ju surovú, varenú aj smaženú. Cibuľa obsahuje veľké množstvo vitamínov a má pozitívny vplyv na organizmus. Sú to napríklad vit. C, B1, B2, B6 a rôzne iné stopové prvky. Je schopná ničiť aj niektoré črevné baktérie a rozpúšťať drobné obličkové kamene. Cibuľa zlepšuje prekrvenie orgánov, posilňuje srdcový sval a pôsobí proti kôrnateniu ciev. Allicín, ktorý cibuľa obsahuje, znižuje riziko artériosklerózy, trombózy a posilňuje imunitný systém. Účinná je aj proti vzniku nádorových ochorení a má protizápalové účinky. Odborníci ju odporúčajú jesť surovú a čerstvo nakrájanú, lebo 12 – 24 hodín po nakrájaní sa stáva toxickou. Najväčšiu nevýhodu cibule asi všetci dobre poznáme.
S dnešnými vedomosťami by som si určite od Mikuláša zobral radšej cibuľu ako pofidérne figúrky, ktoré vo veľa prípadoch čokoládu ani nevideli. Preto teória, že dobré deti majú dostávať sladkosti, mi príde už trochu zvrátená. Tie dobré deti by mali radšej dostávať ovocie a zeleninu (áno aj cibuľu) a tie „zlé“ by sa mali „nacpávať“ zlou a nekvalitnou čokoládou, ak ich chceme nejako potrestať. Na druhej strane chápem, že biznis je biznis a vysoká marža na lacné potraviny s krásnym obalom je to, čo nám táto doba a veľké obchodné reťazce natlačia do našich hláv. Výber je len na nás a na vás milí rodičia J
Odporúčaná literatúra:
STRUNECKÁ A., PATOČKA J., Doba jedová
ŠTULRAJTER V., DUVAČ I., ŽÁK F., ŠTULAJTER I. V RACIONÁLNEJ VÝŽIVE ŠPORTOVCOV NESMIE CHÝBAŤ DOSTATOK OVOCIA A ZELENINY
10 rýchlych a efektívnych odporúčaní
pre úspešných ľudí v kariére či biznise, ktorí sa chcú IHNEĎ lepšie cítiť a ešte lepšie vyzerať
( ... za ktoré mi klienti platia tisíce v mojich prémiových tréningových programoch)
Pripravili sme pre teba praktické PDF so zoznamom najdôležitejších rád a tipov, ktoré som rokmi overil prácou s desiatkami až stovkami klientov, z ktorých väčšina schudla 3 - 10 kg za tri mesiace.
Tieto rady môžeš ihneď aplikovať do svojho života čo ti pomôže vyzerať a cítiť sa lepšie, schudnúť, mať viac energie a lepšiu kondíciu.