Chrípka alebo prechladnutie? Toto sú moje tipy ako byť v pohode

A opäť je to tu! Chrípka, prechladnutie a iné „zákerné“ choroby, ktoré nás na pár dni vyradia z hry.

Pred čítaním tohto článku si prosím uvedom jednu dôležitú vec! Ja nie som lekár, nevyštudoval som medicínu a nepoznám teba a tvoj zdravotný stav. Preto vždy všetko radšej konzultuj so svojim lekárom, možno tvoja diagnóza nie je chrípka ani prechladnutie, ale niečo iné. Tento článok obsahuje len moje tipy, postrehy a rady, ktoré účinkujú mne a vďaka ktorým nie som chorý už viac ako tri roky.

Ok, formálny úvod s upozornením máme za sebou a teraz sa pozrime na moje tipy, ktoré ti odporúčam vyskúšať.

Pri chrípke a prechladnutí je prvoradá prevencia.

Myslím si, že najlepším liekom je prevencia. A to takmer vo všetkom. Čo je lepšie podľa teba? Hasiť oheň alebo mu predísť, aby vôbec nevznikol? Ja si myslím, že predchádzať. Preto tu mám pár zásad, ktorými sa riadim počas chrípkovej sezóny. Ja teda chrípkovú sezónu nemávam, ale moji zverenci a ľudia okolo mňa ju majú aj viackrát do roka. Z toho vyplýva, že niečo robím inak 🙂

Vyhýbaj sa preplneným miestam, kde je vysoké riziko choroby

Čím viac ľudí pokope, tým vyššie riziko prenosu chorôb. Skús sa vyhýbať miestam ako sú nákupné centrá, MHD, kiná, divadlá, spoločenské akcie, kde hrozí, že sa na jednom mieste stretne viac chorých ľudí. Tých so slabšou imunitou dokážu rýchlo nakaziť. Viem, že v openspace kanceláriach to môže byť problém. Možno by si mohol/a svojmu kolegovi poslať tento článok alebo ho vyvesiť v kuchynke na nástenku.

Otužuj sa.

otužovanie proti chripke a prechladnutiuToto mi hádam najviac pomohlo s mojou imunitou. Odkedy sa pravidelne otužujem, tak som absolútne nebol chorý. Dokonca som nemal ani náznak nejakej choroby. Otužovanie nestojí skoro nič. Stojí ťa len prekonať svoju komfortnú zónu a začať pomaličky so studenšou vodou. Následne môžeš skúsiť aj jazero. Otužovanie je jedna z najviac prospešných aktivít pre naše zdravie. Každý v mojom okolí, kto sa otužuje je na tom rovnako ako ja. Žiadne chrípky, žiadne prechladnutia. Ak ťa téma otužovania zaujíma viac, tak odporúčam prečítať článok „Ako začať otužovať“ od môjho kamoša a spoluotužovateľa Miša Duchoňa TU >>>.

Najlepší čas na otužovanie v jazere je teraz (Sept – Okt). Voda má príjemných 14-15 stupňov.  Pozri si video z nášho tréningu.

Zdravo jedz.

Strava je liek. Čím lepšie a kvalitnejšie ješ, tým je to pre tvoje telo prospešnejšie. Dbaj na to, aby tvoje telo malo dostatok mikronutrientov, teda minerálov, vitamínov, stopových prvkov a antioxidantov. Tieto látky ti pomôžu v boji proti baktériam a vírusom a teda zlepšia tvoju imunitu. Zaraďuj do svojho jedálničku nutrične bohaté a hodnotné potraviny. Vhodná je najmä zelenina, prípadne ovocie. Kvalitne jesť však musíš počas celého roka nie len počas chrípkového obdobia. Ak budeš nekvalitne jesť, tak tvoja imunita môže byť oslabená a tvoje telo bude náchylnejšie na choroby.

Ultrajedalnicek

Ako pomôcku na zdravé stravovanie môžeš použiť náš ULTRAJEDÁLNIČEK. Klikni na tento obrázok

Čo ak som už chrípku alebo prechladnutie chytil/a?

Regenerácia

Často to vidím na svojich zverencoch. Najprv ich niečo menšie chytí, tak vynechajú len tréning, ale stále chodia do roboty, makajú a sú v strese. Potom to na chvíľku prechodia, ale často to končí dokonca antibiotikmi a týždňovou chorobou. Preto je niekedy lepšie dať si dva dni off, vypnúť a byť v kľude. Áno, viem, veď zvyčajne si povieme, že „to nič nie je“ a hráme sa na hrdinov (aj ja som to robieval). Je však lepšie si dať pauzičku, či už od tréningu alebo od práce a stresu. Telo nám zvyčajne poďakuje. Až keď sa lepšie cítiš, tak začni opäť trénovať a pracovať na 100%. Je lepšie obetovať dva dni ako týždeň na liekoch a ďalší týždeň bez tréningu a pohybu.

Zázvor proti chrípke a prechladnutiu

zazvor proti chripke a prechladnutiuZázvor (Ďumbier alebo ginger) je už pomerne dobre známy aj v našich končinách. Je to koreň, ktorý sa často používa v alternatívnej medicíne. Obsahuje veľmi veľa biokatívnych látok, z ktorých môže tvoje telo benefitovať. Štúdie dokazujú, že má protizápalové, antioxidačné a liečivé vlastnosti. (1)

Voľakedy, keď na mňa niečo „liezlo“, tak som si zvykol robiť vývar zo zázvoru, škorice a klinčekov s troškou medu a citrónu. Spravil som ho tak, že som chvíľu povaril zázvor vo vode, pridal klinčeky so škoricou a na záver keď bol tento čaj uvarený som tam šupol trošku medu a citrónu. Dnes si tento elixír zdravia pripravujem ako prevenciu. Určite ti ho však odporúčam vyskúšať.

Škorica obsahuje antioxidanty, ktoré môžu znížiť riziko ochorenia a majú protizápalové účinky. Najlepšie je používať cejlónsku škoricu, napr. TÚTO od môjho kamaráta Dušana Plichtu >>>  (2)

Ak k tomu pridáš cesnak, ktorý obsahuje zlúčeninu alicín a je skvelý v boji proti prechladnutiu a rôznym chorobám, tak vytvoríš armádu spásy pre tvoje telo. A čo, že cesnak smrdí … Tu ide o zdravie. Cesnak dokonca dokáže znížiť priemernú dĺžku prechladnutia o 70% z 5 dní na 1,5 dňa.  Preto skús pridať cesnak do svojho denného menu (3). Skúsiť môžete aj takzvaný čierny cesnak, čo je v podstate fermentovaný klasický cesnak. Jeho obrovskou výhodou je, že nesmrdí a zároveň si zachováva svoje pozitívne účinky na organizmus.

Vedel/a si že … ?

Počas choroby môže naše telo potrebovať vyššie dávky vitamínu C. Jedným z najlepších zdrojov sú šípky. Zabudni na nedozreté mandarinky, pomaranče a iné tropické ovocie nejasného pôvodu v našich supermarketoch. To obsahuje len niekde okolo 100 – 300 mg vitamínu C na 100g. Šípky obsahujú cca 1250 mg vitamínu C/100g! (4) To je iná šupa, preto šípkový čaj ti môže pomôcť viac ako tropické ovocie.

Siahni po doplnkoch výživy.

Ako som spomínal vyššie, strava výrazne ovplyvňuje tvoje telo a jeho obranyschopnosť. Preto ak máš pocit, že to posledné týždne nebolo ono a myslíš, že tvoje telo má nedostatok mikronutrientov, skús niektoré doplnky výživy. Počas chrípkového obdobia je vhodné zvýšiť príjem C vitamínu. Ten ma tú výhodu, že ak ho príjmeš príliš veľa, tak ho jednoducho vycikáš. V tomto prípade platí, že radšej viac ako menej. Mňa voľakedy postavilo na nohy aj 3 – 4 g (3000 – 4000g) céčka denne. Ak chceš niečo extra, tak siahni po lipozomálnom vitamíne C, ktorý ma najlepšiu vstrebateľnosť do bunky. Ďalej môžeš skúsiť rôzne prípravky na podporu imunity, napr. Imustim.

Tiež odporúčam suplementáciu rybím olejom (napr. tento) alebo omega 3 mastnými kyselinami, ktoré tiež pozitívne ovplyvňujú náš imunitný systém.

V Avite máš vďaka mne zľavu.

Pri objednávke produktov zadaj kód: ultra a okamžite získaš zľavu 15% na celý svoj nákup. Navyše tu môžeš využiť aj služby výživovej či lekárskej poradne s odborníkmi.

avita zlava

Na záver len toľko, že staraj sa o seba a o svoje zdravie, pravidelne a dlhodobo, tak aby si si život mohol/a vychutnať naplno bez zbytočných chorôb 🙂

Verím, že ti tento článok pomohol a budeš dodržiavať aspoň niektoré tipy, ktoré som tu uviedol. Tvoje telo sa ti za to poďakuje, uvidíš. Ak sa ti článok páči, budem rád ak mi napíšeš komentár alebo ho zozdieľaš s priateľmi na facebooku. Prípadne mi napíš dole svoje tipy, ako sa brániš proti chrípke a prechladnutiu ty. Možno sa aj ja niečo nové naučím 🙂

10 rýchlych a efektívnych odporúčaní
pre úspešných ľudí v kariére či biznise, ktorí sa chcú IHNEĎ lepšie cítiť a ešte lepšie vyzerať

( ... za ktoré mi klienti platia tisíce v mojich prémiových tréningových programoch)

Pripravili sme pre teba praktické PDF  so zoznamom najdôležitejších rád a tipov, ktoré som rokmi overil prácou s desiatkami až stovkami klientov, z ktorých väčšina schudla 3 - 10 kg za tri mesiace.

Tieto rady môžeš ihneď aplikovať do svojho života čo ti pomôže vyzerať a cítiť sa lepšie, schudnúť, mať viac energie a lepšiu kondíciu.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely vyriešenia vášho dotazu. Zásady spracovania osobných údajov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.