Ver, či nie, v našej spoločnosti je nutná okamžitá zmena niektorých všeobecne zaužívaných a tolerovaných stravovacích návykov. Zisťujem, že ľudia nepoznajú základné súvislostí o strave, metabolizme a pohybe a to je obrovský problém pre zdravie nás všetkých!
Nie len to, že máme zaužívane veľmi nevhodné návyky, ale sú aj všeobecne tolerované a pri pokuse vysvetliť ľuďom vplyv týchto zlozvykov na naše zdravie sa často stretávam s odporom a alibistickými rečami.
Týchto 5 stravovacích návykov treba ihneď, odstrániť z našej spoločnosti ak chceme žiť zdravo:
1. Po „dobrom“ obede si treba dať šlofíka …
Určite to všetci poznáme po dobrom nedeľnom obede. Avšak je to jeden z najväčších problémov, aký momentálne stále pretrváva. Myslíme si, že po „dobrom“ obede musí prísť útlm a únava a vôbec to tak nemá byť.
Tento problém je spôsobený nevhodnou skladbou jedál, ktoré sú tvorené prevažne sacharidmi v kombinácii s tukmi vo veľkých porciách.
Nastáva stav, ktorý môžeme označiť aj ako „CARB COMA“ (alebo kóma z karbohydrátov, čiže sacharidov alebo cukrov).
Stane sa to, že ak svoje telo natlačíme veľkým množstvom jednoduchších, sacharidov spolu s tukmi, tak začne produkovať inzulín, pretože v našej krvi začne prúdiť príliš veľa glukózy, ktorú treba spracovať a znížiť jej hladinu. V našom tele to vyvoláva pocit únavy, letargie a chuť na spánok.
Zbaviť sa tohto návyku viete tým, že budete konzumovať správne postavenú, vyváženú a zdravú stravu.
2. Nejako si schudol, čo si chorý? Mal by si pribrať …
V našej spoločnosti sa stalo, že ľudia, ktorí schudnú a dosiahnu optimálnejšie zloženie tela začnú byť okolím vnímaní ako „chorí“. Všeobecne zaužívaným trendom je, že zdravý človek by mal byť mierne „pri sebe“. Častokrát títo ľudia majú nábeh na ľahkú obezitu a ich zloženie tela by pri diagnostike ukázalo zvýšené percento tuku, čo nie je práve optimálne pre zdravie.
Podľa môjho názoru je to spôsobené tým, že v minulosti bola mierna obezita symbolom hojnosti a dostatku potravy. S tým sa zrejme spojilo aj to, že človek, ktorý má „dosť“ je automaticky zdravý. Avšak vôbec to tak nie je.
Práve naopak … obézny človek nie je zdravý človek.
3. Čo je na tanieri, to sa musí zjesť!
Určite si spomínate na slová svojich mám, starých rodičov, … „Čo je na tanieri, to sa musí zjesť!“ alebo „veď si nič nezjedol“.
Ďalší zaužívaný a v našej mysli veľmi silno zakorenený návyk, ktorý môže spôsobovať prejedanie sa a následné priberanie na hmotnosti a zhoršovanie zdravotného stavu.
Ak k tomu prirátame „dobrý“ obed spomenutý vyššie tak tu máme skvelý štart pre cukrovku a obezitu. Tento kód, ktorý je v nás hlboko zakorenený, je pozostatok z minulosti od našich starých rodičov, ktorí mali počas vojny obmedzený prístup k potravinám a tak jednoducho museli zjesť všetko čo bolo na tanieri.
Dnes to už tak nie je, pretože máme všetkého dostatok. Preto, ak najbližšie budeš cítiť, že už máš dosť, jednoducho odlož tanier a nejedz. Nie je na tom nič zlé …
Ak to tak nespravíš tak výsledkom bude prejedenie sa a kalorický nadbytok, ktorý bez pohybu nedokážeme účinne spracovať. A stále sa točíme v tom istom kruhu, ktorého výsledkom je obezita, diabetes, srdcovo-cievne choroby, …
Všetko to, čo vlastne „ide s vekom“.
V dnešnej dobe je toto úplný blud. Jednoducho, ak už máš dosť a si plný/á, tak proste nejedz. Ideálne je jesť do fyziologického nasýtenie a nie svojou hlavou a túžbou.
4. Po obede musí byť sladké
NIE! Nemusí byť.
Ak máš poobede chuť na sladké, tak to je buď z nevhodného zloženia stravy a kolísaním hladiny inzulínu, alebo tým, že to máš zakódované v hlave. Práve to, že po našom „dobrom“ obede nastane prudký pokles hladiny glukózy môže spôsobiť chuť na niečo sladké.
Telo si začne opäť pýtať cukor do krvi lebo jeho hladina klesla.
Tvoj kód spôsobí to, že si ideš dať koláčik plný cukrov a nekvalitných rastlinných tukov. Obrovská a nezdravá chyba!
5. Neskoré večerné jedenie, druhé večere, …
Mnoho ľudí počas dňa málo je a točia sa celý deň len na káve a pečive, či kúsku sladkého.
Následne prídu večer domov a zjedia aj dvere od chladničky. Snažia sa dobehnúť celý deň a častokrát zjedia viac ako potrebujú na celý deň.
Strava konzumovaná počas noci sa horšie spracováva a ukladá sa do tuku, čo spôsobuje nadmerné priberanie. Trávenie je najaktívnejšie počas svetlej fázy dňa, ideálne ráno a cez obed. Večeru preto jedzte len ľahkú a 3 hodiny pred spánkom.
Ako odstrániť tieto stravovacie návyky?
V dnešnej dobe je veľmi dôležité poznať základné súvislosti a vzťahy medzi druhom potravín, metabolizmom, pohybom, základnými fyziologickými procesmi a zdravým rozumom.
Ako prvé si musíš uvedomiť, že stravovacie “zlozvyky” existujú a stále ich máme zaužívané takže je náročné sa ich zbaviť zo dňa na deň.
Ďalej sa musíš naučiť chápať základne vzťahy v metabolizme nášho tela a prestať používať staré a hlboko zakorenené vzory správania, ktoré nie sú v súčasnoti pre tvoje zdravie vhodné.
Obmedzenie alibistického prístupu k strave a životospráve je ďalším pilierom pri získavaní zdravšieho a vitálnejšieho ja.
Viem, je ťažké odpútať sa od starých zažitých vzorcov a „vystúpiť z radu“. Rozhodnutie je však vždy len na tebe samom.
Ak sa rozhodneš spraviť pre seba niečo lepšie a zdravšie, tak zbavením sa týchto návykov si určite zlepšíš svoju postavu, zdravie a aj kondíciu.
Viem, že väčšina ľudí má s týmto veľký problém a preto som vytvoril jednoduchého pomocníka, ktorý vám pomôže sa zorientovať v tom ako jesť zdravo a chutne a ešte aj to čo máte radi a teraz viete tohto pomocníka získať v zvýhodnenej cene!
Takže ak si chcete zlepšiť zdravie a svoje stravovacie návyky tak si zakúpte náš Ultrajedálniček – mapu zdravého stravovania.
A pamätaj …
Nič sa nezmení, pokým sa niečo skutočne nezmení.