Z predošlých článkov o molekulárnom vodíku alebo vodíkovej vode ste sa mohli dočítať, že je to látka s antioxidačnými účinkami. Môže mať protizápalový a protialrgický efekt. Ďalej má potenciál zvyšovať výkon u športovcov a navyše je lacná, efektívna a bez vedľajších účinkov.
V tomto článku sa zameriame na pozitívny vplyv vodíku na metabolický syndróm. Výskum v tejto oblasti je sľúbný, aj keď mnoho výskumov bolo zatiaľ realizovaných len na zvieratách. Tie si prejdeme len v rýchlosti, pretože nás najviac zaujíma efekt na ľudí.
Čo je to metabolický syndróm a ako na neho vplýva vodík?
Je to súbor rôznych telesných ukazovateľov, ktoré nám naznačujú poruchu metabolizmu a zvýšené riziko civilizačných ochorení. Medzi hlavné znaky metabolického syndrómu patria: inzulínová rezistencia, vysoký krvný tlak, obezita, vysoké hodnoty glukózy v krvi, či zvýšený LDL cholesterol a pod.
Na myšiach sa zistilo, že v skupine zvierat, ktorým podávali vodíkovú vodu boli hladiny glukózy, inzulínu, LDL cholesterolu (zlého cholesterolu) a triglyceridov (tukov) v krvom sére významne nižšie ako u myší , ktoré ju nedostávali, zatiaľ čo cholesterol s vysokou hustotou lipoproteínu (dobrý HDL cholesterol) v bol významne vyšší. U myší, ktoré „liečili“ vodíkom bola zlepšená tolerancia glukózy a citlivosť na inzulín (1).
Iné myši, ktorým podávali vodíkovú vodu významne zmiernili obezitu. U týchto myší bol kontrolovaný prírastok telesnej hmotnosti, znížila sa akumulácia tukov a znížil sa tuk v pečeni v porovnaní s myšami, ktoré túto vodu nedostávali (2).
Ale aký vplyv má vodíková voda na metabolický syndróm u ľudi?
Molekulárny vodík (H2) účinne lieči poruchy spojené s obezitou na zvieracích modeloch ako sme si povedali vyššie. Do roku 2018 neboli žiadne štúdie, ktoré by skúmali účinnosť a bezpečnosť H2 pri zlepšovaní biomarkerov (ukazovateľov) obezity u ľudí.
V tejto dvojito zaslepenej, placebom kontrolovanej krížovej pilotnej štúdii, ktorú robili srbskí vedci, hodnotili účinky vodíku na zloženie tela, hormonálny stav a mitochondriálnu funkciu u desiatich žien s nadváhou.
Výsledkom je, že neboli pozorované žiadne významné rozdiely medzi skupinami, pokiaľ ide o zmeny hmotnosti a obvody tela pri 4-týždňovom sledovaní. Avšak v porovnaní s placebom sa významne znížil percentuálny podiel telesného tuku (3,2 oproti 0,9%). Toto bolo sprevádzané významným poklesom triglyceridov (tukov) v krvnom sére pri využití vodíka v porovnaní s placebom (21,3 oproti 6,5%). Hladiny inzulínu nalačno tiež klesli po podaní molekulárného vodíku o 5,4%.
Autori tejto štúdie konštatujú, že orálne (ústne) podávanie vodíku vo forme zmesi minerálov generujúcich vodík môže byť prospešným faktorom pri riadení zloženia tela (do zloženia tela patrí napr. % tuku, hmotnosť, svalová hmota, podiel vody a pod) a inzulínovej rezistencie pri obezite. (3)
Ďalšia, trochu väčšia štúdia ukázala, že konzumácia vody bohatej na vodík počas 10 týždňov u žien viedla k zníženiu hladín celkového cholesterolu v sére (TC) a LDL-cholesterolu (LDL-C – zlého cholesterolu). Okrem toho zistili, že H2 (vodík) významne zlepšil funkčnosť HDL (dobrého cholesterolu). Ďalej zistili, že spotreba vody bohatej na H2 mala za následok zvýšenie antioxidačného enzýmu superoxiddismutázy.
Záverom sa zdá, že suplementácia vodou bohatou na vodík znižuje hladiny LDL-C a sére, zlepšuje funkcie HDL poškodeného dyslipidémiou a znižuje oxidačný stres. Tiež môže mať priaznivú úlohu pri prevencii potencionálneho metabolického syndrómu. (4) Treba však podotknúť, že štúdia vychádza len z malej vzorky 20 ľudí.
Vodíková voda pomôže aj pri diabete
Oxidačný stres, sa všeobecne považuje, za súvisiaci prvok s rôznymi poruchami vrátane cukrovky, hypertenzie a aterosklerózy. Je známe, že vodík má redukčný účinok. Preto vedci skúmali účinky príjmu vody bohatej na vodík na metabolizmus lipidov a glukózy u pacientov s diabetes mellitus 2. typu (T2DM) – cukrovkov.
Uskutočnili randomizovanú, dvojito zaslepenú, placebom kontrolovanú štúdiu u 30 pacientov s cukrovkov, ktorých kontrolovali aj diétou a cvičením. Pacienti konzumovali buď 900 ml čistej vody bohatej na vodík alebo 900 ml čistej vody s placebom počas 8 týždňov.
Na začiatku a po 8 týždňoch bolo hodnotených niekoľko biomarkerov oxidačného stresu, inzulínovej rezistencie a metabolizmu glukózy. Príjem vody bohatej na vodík bol spájaný s významným poklesom hladín cholesterolu s lipoproteínmi s nízkou hustotou (LDL – zlý cholesterol). Príjem vody bohatej na vodík bol tiež spojený s trendom znížených sérových koncentrácií oxidovaných LDL a voľných mastných kyselín.
Tieto výsledky naznačujú, že suplementácia vodou bohatou na vodík môže mať priaznivú úlohu pri prevencii T2DM a inzulínovej rezistencie. (5)
Ako vidíte výskum v tejto oblasti začína mať sľubné výsledky. Vodíkovú vodu môžete bez strachu používať ako súčasť vášho zdravého životného štýlu a prevenciu pred potencionálnymi metabolickými poruchami. Jej konzumácia je úplne jednoduchá, stačí naplniť fľašu generujúcu vodík (napr. túto) a o pár minút si môžete vychutnať vodíkovú vodu. Treba však podotknúť, že to nie je jediné opatrenie, na ktoré sa máte spoliehať pri problémoch s metabolickým syndrómom. Dôležité je zamerať sa na zdravú stravu a pohyb a vodík využiť ako ideálny doplnok bez vedľajších účinkov.
Prečítajte si aj ďalšie články:
Dokáže molekulárny vodík významne znížiť účinky oxidačného stresu?
Vodíková voda a jej účinky na tréning, cvičenie a výkon.
Vodíková voda – hlúposť alebo nápoj budúcnosti? Aké skúsenosti má veda?