Vodíková voda a jej účinky na tréning, cvičenie a výkon.
Možno ste už zachytili trend vody obohatenej o vodík, ktorej sa v posledných rokoch začal pomerne intenzívne venovať vedecký výskum. Minimálne ste si už mohli prečítať môj súhrnný článok s názvom: Vodíková voda – hlúposť alebo nápoj budúcnosti? Aké skúsenosti má veda? kde som popísal základné učinky a benefity tejto sľubne vyzerajúcej tekutiny.
V tomto článku sa pozrieme na účinky vodíkovej vody na oblasť tréningu, cvičenia alebo výkonu. V úvode treba podoknúť, že mnoho výskumov je len v začiatku a na pomerne malej vzorke ľudí, preto nemôžeme generalizovať všetky odporúčania. Avšak ako sami uvidíte momentálny výskum v tejto oblasti prináša sľubné výsledky do budúcnosti.
Ako hodnotí jeden vedecký sumár, vodíková terapia môže byť účinnou a špecifickou inovatívnou liečbou oxidatívneho stresu vyvolaného cvičením a športového poškodenia s potenciálom na zlepšenie výkonov (1)
Účinky vodíkovej vody na tréning u bežných žien a mužov.
V jednom výskume z roku 2018 sledovali vplyv HRW (hydrogen-rich water) na zlepšenie cvičebnej kapacity u obéznych žien. Vieme, že vodíková voda a molekulárny vodík pravdepodobne zlepšuje zloženie tela, metabolický profil, ale aj funkciu mitochondrií. Vo výskume hodnotili 12 žien rozdelených do dvoch skupín, ktorým podávali vodíkovú vodu počas 28 dní alebo placebo vodu z vodovodu. Výsledkom výskumu je, že skupina, ktorá dostávala vodík mala lepšie prírastky vo VO2max (čo je maximálna spotreba kyslíku na kg hmotnosti). Tento údaj naznačuje lepšiu vytrvalosť ako u žien, ktoré dostávali normálnu vodu. Preto výskumníci hodnotia, že vodíková voda je vhodnou alternatívou k pitnému režimu žien a zlepšuje ich výkonnosť. (2)
Máme k dispozícii aj štúdiu, do ktorej bolo zapojených 52 pravdepodobne zdravých fyzicky aktívnych mužských. Dvadsaťšesť účastníkov dostalo vodu obohatenú o vodík a 26 placebo (voda z vodovodu) počas 14 dní. Príjem vodíkovej vody významne zvýšil pH krvi nalačno o 0,04 a po cvičení o 0,07 po 14 dňoch užívania. Žiadny dobrovoľník nehlásil žiadne nepríjemné vedľajšie účinky. Tieto výsledky podporujú hypotézu, že podávanie vodíkovej vody je bezpečné a môže mať alkalizujúci (odkyslujúci – z kyslého prostredia robí zásadité) účinok u mladých fyzicky aktívnych mužov. (3)
Vodíková voda alebo molekulárny vodík a ich účinky na atlétov a výkonnostných športovcov.
Japonci už dávnejšie, v roku 2012 sledovali účinok vody obohatenej o vodík na svojich futbalistoch. Počas testovania zistili, že adekvátna hydratácia s vodou bohatou na vodík pred cvičením znížila hladinu laktátu v krvi a zlepšila cvičením vyvolané zníženie funkcie svalov. Avšak stále sú potrebné ďalšie štúdie na objasnenie presných mechanizmov a prínosov, ktoré sa musia potvrdiť vo väčších štúdiách. Tieto predbežné výsledky môžu naznačovať, že vodíková môže byť pre športovcov vhodnou hydratáciou. (4)
Podobné závery a výsledky dosiahli aj srbi s džudistami, ktorým podali 6,4g vodíka pre špeciálnym džudo testom. Molekulárny vodík významne tlmil reakciu laktátu počas zotavovania v porovnaní s placebom. Tiež ďalej zistili trend poklesu srdcovej frekvencie po cvičení v skupine doplnenej o molekulárny vodík. Záverom konštatujú, že voda bohatá na vodík sa javí ako vhodná stratégia na pozitívne ovplyvnenie laktátu po cvičení u džudistov. (6)
Vo výskume s ôsmimi trénovanými cyklistami, ktorých testovali pri prerušovaných “šprintoch” na bicykli počas 30 minút zistili, že vodíková voda pomohla udržať výkon. Podávali im dva litre tejto vody počas dvoch týždňov. Zaujímavé je, že placebo skupine postupne klesal výkon a skupine, ktorej podávali vodíkovu vodu nie. (6)
Zaujímavé výsledky dosiahli aj Čínsky vedci, ktorí skúmali 60 plavcov a účinok vodíkovej vody na voľné radikály pri vysoko-intenzívnych cvičeniach. Týmto tiež podávali vodu obohatenú o vodík. Aktivity antioxidantov (napr. Superoxid dismutáza) a celkové antioxidačné kapacity športovcov, ktorým podali vodík boli počas a po tréningu štatisticky významne lepšie ako u skupiny bez vodíku. Vodíková voda môže teda účinne redukovať oxidované látky u športovcov pred, počas a po cvičení a mohla by zabrániť poraneniu voľnými radikálmi spôsobeným vysokou intenzitou cvičenia. (7)
U bežcov nemá vodíková voda účinok?
Koncom roka 2019 sa objavila štúdia, ktorá zistila, že požitie dvoch dávok po 290ml nemá účinok na výkon bežcov a nespôsobuje štatisticky významné rozdiely napr. pri VO2max alebo hodnotách pulzovej frekvencie. (8)
Preto je zrejme efektívnejšie piť vodu pravidelne a nie len pred alebo počas výkonu.
Ako najjednoduchšie dostať do tela vodík?
Jednoduchým riešením je zaobstarať si fľašku s generátorom na vodíkovú vodu, ktorú môžete mať u seba počas cvičenia a tréningu, ale aj počas dňa a v priebehu pár minút si dopriať vodu obohatenú o vodík.