Site icon Michal Pataky – osobný kondičný tréner a výživový coach

O tom, ako ti v televízii klamú o bolesti chrbta.

Neviem, či ste to postrehli aj vy, ale v poslednej dobe (v čase písania tohto článku – November 2016 – Február 2017) sa v televízii čoraz viac objavujú reklamy na rôzne prípravky proti bolesti kĺbom, chrbta, pre lepší pohyb a „zdravší pohyb“. V článku ti veľmi jednoducho vysvetlím prečo je to blud a prečo by si ich nemal užívať.

Prípravky, ktoré údajne pomôžu od bolesti chrbta nemôžu dlhodobo fungovať!

Väčšina týchto liekov, mastí, náplastí a kadejakých tabletiek je na báze analgetík. Čiže liekov utlmujúcich bolesť. Sú to lieky, ktoré buď tlmia alebo utišujú bolesť, prípadne zápal v našom tele. Z akútneho hľadiska, ak máš neznesiteľnú bolesť kĺbov, šliach alebo svalov ti môže nejaký liek, či náplasť pomôcť. Prečo? Pretože ti utlmí bolesť.

Ale čo dlhodobé hľadisko?

Z dlhodobého hľadiska je nereálne, aby ti bolesti chrbta alebo kĺbov prestali len na základe užívania rôznych tabletok či gélu. Môžu ti uľaviť len dočasne. Keďže my ľudia sme sme častokrát pohodlní, až leniví uchyľujeme sa ku krátkodobým riešeniam a hľadáme rôzne skratky. A tu je priestor na krásné reklamy fyzicky aktívnych starších ľudí, ktorí sa hýbu bezbolestne, samozrejme po požití liekov ako Ibalgin, Voltaren, Flector, Veral a iné. Veď predsa účinkujú presne v tom mieste, ktoré nás bolí. Ale čo keď je problém niekde úplne inde??? 

Je to len maskovanie skutočnej príčiny bolesti.

Predstav si, že máš dom, ktorý má odkvap, v ktorom je diera a voda neodteká celá tam kam má. Z tejto diery ti na betónový chodník stále po troške kvapká voda a časom sa ti urobí na chodníku diera (bolesť kĺbu, chrbta atď.) Keďže nechceš mať chodník, v ktorom je diera, tak zoberieš trošku betónu a túto dieru prekryješ (lieky v mieste bolesti). Chvíľu si spokojný/á, že chodník je opäť v dobrom stave. Avšak čo sa stane po čase? Diera na chodníku sa objaví opäť. Možno to takto zopakuješ aj viackrát, ale nakoniec zistíš, že diera sa bude stále obnovovať pokiaľ nezvdihneš zadok a nevylezieš na odkvap a neopravíš ho. Čiže pokiaľ neodstrániš príčinu problému, tak sa ti stále bude objavovať rovnaká situácia, ktorú budeš len „maskovať“. A presne tak je to aj s väčšinou našich bolestí. Treba hľadať a odstraňovať príčinu, nie len „látať diery“.

Najčastejšie príčiny bolesti chrbta v dnešnej dobe. Alebo prečo vzniká bolesť?

Sedenie

Dlhodobé sedenie je pre náš chrbát a všeobecne pre všetky kĺby totálne nevhodné. Pri sedení máme panvu v nesprávnej polohe, guľatíme chrbát, skracujeme prsné svaly, oslabujeme chrbtové, skracujeme ohýbače bedrového kĺbu a oslabujeme sedacie svaly. Následkom toho často vznikajú rôzne bolesti. Jednoducho si deformujeme naše telo.

Mobilita kĺbov

Ďalším dôvodom prečo nás bolí chrbtá je mobilita (nebolitia) kĺbov. Veľmi veľa ľudí, ktorí majú bolesť chrbta majú totálne nemobilné bedrové kĺby. Práve tieto kĺby sú predurčené svojim tvarom na to, aby sa hýbali. Ak sa nedokážu hýbať a nemajú adekvátny rozsah pohybu, dochádza k tomu, že tvoje telo sa musí hýbať viac inom segmente, napríklad v driekovej oblasti chrbtice alebo v prechode medzi hrudnou a driekovou (lumbálnou) chrbticou. To isté sa deje v ramennom kĺbe. Ramenný kĺb je opäť guľový a ak je nemobilný dochádza k hypekyfózne chrbtice, čo má opäť za následok bolesti chrbta.

Nesprávna obuv

Kto by to bol povedal, však? Dokonca aj naša obuv má obrovský vplyv na to, či ťa bolí alebo nebolí chrbát. V prípade, že nosievaš podpätky opäť narušuješ polohu panvy, ktorá ti tak deformuje driekovú časť chrbtice (kríže). Tvoje stavce sú v nesprávnej polohe a dochádza k tlaku na platničky. Taktiež tvoja obuv ovplyvňuje polohu kĺbov, napr. členku, kolena, ale aj bedra. Tiež veľmi úzke boty narušujú polohu tvojej klenby, čo tiež vplýva na ostatné kĺby.

Zlé pohybové stereotypy a návyky

To ako sa hýbeš celý život a aké máš stereotypy drepu alebo predklonu veľmi ovplyvňuje to či máš alebo nemáš bolesti kĺbov. Ak ťa nikto nikdy nenaučil ako máš zdvihnúť bremeno zo zeme a celý život ho dvíhaš nesprávne, tak sa nečuduj, že ti nepomôžu nejaké analgetiká alebo náplaste z reklamy. Taktiež ak máš nesprávnu chôdzu môže ťa bolieť chrbát.

Vadné držanie tela

Ak skombinuješ všetky hore uvedené príklady, čiže veľa sedíš, nosíš nevhodnú obuv, kĺby, ktoré sa majú hýbať sa nehýbu poriadne a máš nesprávne pohybové návyky, tak s najväčšou pravdepodobnosťou máš aj zlé držanie tela. Prípadne je to opačne a máš zle držanie tela, ktoré ti spôsobuje problémy s chrbtom a krížami. Taktiež môžeš mať skoliózu, ktorá ti spôsobuje bolesti.

Čo teda pomôže na bolesti chrbta?

Je to jednoduché.

Musíš sa začať hýbať, správne hýbať a samozrejme cvičiť! Zdravé kĺby môžeš mať len vtedy ak nimi hýbeš a ak budú v správnej polohe a budeš mať dostatočný rozsah pohybu najmä v bedrovom a ramennom kĺbe. Spevnenie brušných svalov a svalových reťazcov stabilizujúcich chrbticu je ďalším veľmi dôležitým prvkom pri prevencii bolestí chrbta a kĺbov.

Naše telo totiž funguje tak, že niektoré kĺby potrebujeme mať mobilné (pohyblivé) a niektoré segmenty potrebujú skôr stabilitu (pevnosť). Ak chceš mať dostatočne vyživené kĺby musíš s nimi hýbať v plnom rozsahu pohybu. Pretože iba kĺby, ktoré sa hýbu sú dostatočne „premazané“ a dlhšie vydržia.

Zabudni na všetky hlúposti o tom, že drepy ničia kĺby alebo že posilňovanie s činkami je pre ne nevhodné. Pokiaľ sa budeš hýbať správne, tak žiadne cvičenie nebude pre teba kontraproduktívne. Na druhej strane, ak sa budeš hýbať nesprávne a vyberať si cvičenia, ktoré nie sú pre tvoj daný stav vhodné, tak si môžeš ľahko privodiť ešte aj inú bolesť.

Otázkou teda ostava … Bolí ťa chrbát alebo kĺby pretože sa zle hýbeš alebo sa zle hýbeš pretože ťa boli kĺby? 🙂 

 

Ak potrebuješ pomôcť s určitými bolesťami, cvičením a nápravou, tak odoprúčam pozrieť sa na teba individuálne, buď cez pohybovú diagnostiku FMS s následným aplikovaním vhodného cvičenia, napr. TU<<<  alebo ešte lepšie ísť za skúseným fyzioterapeutom, napr. do PROFY, kde máš vďaka mne 10% zľavu. Viac info buď emailom alebo dole v komentároch 🙂

 

Exit mobile version