Aj tento rok som mal možnosť zúčastniť sa najväčšej výstavy na tému fitness, tréning a wellness na svete – FIBO 2016. Strávil som dva dni v Kolíne nad Rýnom, 1000 km od Slovenska, sledovaním najnovších trendov vo fitness priemysle, chodením a rozprávaním sa s výrobcami rôznych tréningových pomôcok a doplnkov výživy, ale aj cvičením a skúšaním rôznych zaujímavých vecí.
Počas tohto výletu som sa snažil zachytiť, čo najviac informácií a myšlienok, ktoré teraz sumarizujem na našom blogu. Bolo tam toho naozaj hodne a mal som problém sústrediť sa na všetko naraz. Po prvom dni mi večer skoro vybuchla hlava 🙂 Veď prejsť 10 obrovských hál plných všetkých možných tréningových pomôcok, strojov, prístrojov, doplnkov a iných potrebno-nepotrebných vecí, dá ozaj zabrať.
Súčasné trendy vo fitness priemysle, ktoré som videl na FIBO 2016 sú tieto:
1 – Virtuálna realita
Áno virtuálna realita preniká už aj do športu a tréningu. Je len otázkou času, kedy si nasadíme okuliare a odbicyklujeme si etapu z Tour de France z pohodlia svojej obývačky na stacionárnom bicykli a budeme z toho mať taký zážitok, ako keby sme boli naozaj na mieste. Na FIBO som už skúšal prvé prototypy bicyklov s virtuálnou realitou. Bolo celkom zaujímavé bicyklovať po pobreží, otáčať hlavou a vidieť vedľa seba more. Samozrejme, že grafika a spracovanie ešte nebolo dokonalé a úplne reálne, ale tento trend sa nezadržateľne blíži a čoskoro tradičné a „nudné“ stacionárne bicykle v bežných fitkách budú vymenené za niečo takéto s virtuálnou realitou.
2 – Aplikácie a gamifikácia tréningu
Rôzne „appky“ v mobiloch, či tabletoch budú čoraz viac prenikať do samotného tréningu. Oveľa viac budeme zbierať rôzne body za tréningy, získavať ocenenia a súťažiť so svojími priateľmi. Tento trend tu už pár rokov je, ale bude stále silnieť. Onedlho si ani nebudeme vedieť predstaviť tréning bez aplikácie. Či je to dobrý a správny trend nechám na posúdení každého z nás.
Keď aplikáciámi a gamifikácii tréningu pridáme aj virtuálnu realitu tak sa veľmi ľahko môžeme dostať do stavu, že ani nebudeme musieť výjsť von s priateľmi a ísť si zašportovať lebo všetko „vybavíme“ doma s appkou a virtuálnou realitou. Snáď sa nedočkáme toho, že svetové maratóny budeme behať zavretý doma a napojení na ostatných ľudí z celého sveta, s ktorými sa budeme pretekať.
3 – Fascie
Fascie začínajú byť čoraz väčším „hráčom“ na svetovom poli tréningu a fitness. Ich výskumu sa bude venovať oveľa väčšia pozornosť ako doteraz. Tento trend tu opäť vidíme už pár posledných rokov, kedy sme zistili, že sú to práve fascie, ktoré vedia ovplyvniť náš pohyb v pozitívnom, ale aj negativnom smere. My sme tento trend zachytili, keďže sme ako prví na Slovensko priniesli celú radu produktov značky Blackroll už takmer dva roky dozadu.
Tento rok bolo na v rámci výstavy FIBO 2016 oveľa viac pomôcok na uvoľňovanie fascií ako rok predtým. Veľa rôznych výrobcov ponúka širokú škálu valcov a iných pomôcok na autoterapiu fascií alebo na uvoľňovanie triggerpointov (viac o fasciách nájdeš TU: Čo je to fascia? >>> ). Ja však stále verím hlavne značke Blackroll, pretože spolupracujú s dr. Schleipom, ktorý je svetovo-uznávaným odborníkom na túto tému.
[button link=“http://protrening.sk/protrening/blackroll/“ size=“large“ style=“info“ color=“green“ window=“yes“]O svoje fascie sa žačni starať TU >>>[/button]
4 – Stroje
BOHUŽIAĽ! Trend cvičenia na rôznych podivných, ale aj menej podivných strojoch stále neutícha, skôr by som povedal, že drží svoju nadobudnutú pozíciu. väčšina strojov na cvičenie má spoločné tieto veci … izolácia svalov, sedenie, vedený pohyb, nevhodnosť. Musíme si uvedomiť, že sedenie na strojoch vo flexii nám je na nič. Okrem toho svaly a telo nikdy nepracuje izolovane preto by sme ho ani nemali izolovane cvičiť.
Holt, taký „poriadný“ stroj na cvičenie je niekoľko násobne drahší ako olympíjska činka a kotúče k tomu, tak ich stále treba vyrábať a držať ľudí v nevedomosti a pohodlnosti. Smutné …
5 – Skupinové cvičenia
Súčasný fitness stále napreduje a preto aj v najbližšej dobe budú vznikať rôzne skupinové cvičenia a tréningy. Niektoré kvalitnejšie, iné menej. To sme videli aj na FIBO. Takmer každá značka, ktorá vyrábala nejaké tréningové pomôcky mala svoj koncept skupinových tréningov. Horšie na tom je to, že takmer všetky sa samozrejme označovali ako „functional“ a s funkčnosťou niekedy nemali veľa spoločného. Práve skupinové tréningy môžu byť dobrým prvkom na socializáciu, aby sme necvičili len pomocou horespomínaných aplikácií. Dôležité je si správne vybrať nie len na základe toho, že toto vyzerá „cool“ a je to „functional“, ale aj na základe kvality a prístupu. Takmer každá značka/pomôcka/vychytávka bude mať svoj koncept svojich skupinových tréningov.
Aj u nás môžeš skúsiť skupinové tréningy, ktoré robíme. Naše však majú danú filozofiu a cieľ a snažíme sa ich robiť čo najkvalitnejšie a nie len „cool“ a „hardcore“. O tom sa presvedčíš jedine ak prídeš a vyskúšaš.
[button link=“http://protrening.sk/treningy-popis/body-pro-treningy/“ size=“large“ style=“alert“ color=“red“ window=“yes“]Chcem ísť na normálny skupinový tréning[/button]
6 – HPLFZC trend v preklade = High Protein, Low Fat and Zero Carb trend
Proteínové tyčinky, proteínové palacinky, proteínová zmrzlina, ženský proteín s menej proteínom, proteín s proteínom …
Toho bolo naozaj plné FIBO. Na jednej strane je super, že ľudia idú viac po kvalite potravíny ako po cene a kvantite. Na druhej strane to netreba až tak preháňať lebo aj priveľký príjem bielkovín môže negatívne ovplyvniť zdravie organizmu. Low fat fenomén tiež nemusí byť až taký skvelý ako sa môže zdať. Kvalitné tuky sú pre naše telo nevyhnutné. Za pozitívum považujem práve ZERO CARB trend, pretože práve prevaha nekvalitných a jednoduchých sacharidov v strave je to z čoho sa priberá. Avšak sacharidom sa nemusíme úplne vyhýbať a vieme ich využiť hlavne pri vytrvalostných športoch.
7 – EMS technológie
EMS technológia je elektrostimulácia svalov pri cvičení. Na FIBO bola jedna obrovská hala venovaná len týmto zariadeniam. Zatiaľ som ešte celkom neprišiel na výhody týchto strojov, ale po vstupe do haly som sa takmer na päte otočil. Stále mi to príde ako mašinka, vďaka ktorej sa bez námahy dostaneš do formy, čiže niečo ako sci-fi. Tento trend začína naberať na sile a ja si budem musieť zrejme nájsť nejaké výskumy k tejto téme lebo zatiaľ je to pre mňa len zbytočnosť 🙂
Toto sú najdôležitejšie súčasné trendy vo fitness priemysle. Niektoré lepšie iné horšie. Posúdenie nechám na každom z vás 🙂
Článok bol pôvodne publikovaný na stránke PROTRENING.SK