Ako som chcel byť influencerom a zarábať na reklamách. A už nechcem.

Boli časy, keď som v dobrom závidel ľuďom, ktorí mali veľa followerov na Instagrame alebo Facebooku. Takým, ktorí sa nejakým spôsobom angažovali vo veciach, ako reklamy či propagácia produktov. Spočiatku som mal tendenciu premýšľať, aké by bolo super mať takéto spolupráce, dostávať zadarmo produkty, testovať ich, prípadne dostať aj finančnú odmenu. Všetko to vyzerá ako pekná rozprávka. Ľudia si povedia, že on nič nerobí, je influencer, čas trávi iba na Instagrame, pridáva tam „stories“ a videá, propaguje produkty a má za to peniaze. Áno, ono to môže na prvý pohľad vyzerať ako veľmi jednoduchá a pohodlná robota. 

Ako som zmenil názor na zarábanie ako influencer?

Čo sa týka mňa, už veľmi nechcem byť influencerom ani sa veľmi angažovať v reklamách na sociálnych sieťach. Samozrejme, na sociálnych sieťach pôsobiť budem, ale obsah si vytvorím po svojom.

Nechcem ho robiť len na základe toho, že mi niekto zaplatí za konkrétny produkt. Som verný filozofii, že aj keď propagujem alebo zdieľam nejaký produkt, musím mu veriť, sám ho používať a hlavne musím mať čisté svedomie v tom, že ho budem odporúčať ďalej. Bez toho to nejde.

Musím byť v pohode s propagáciou daného produktu aj zadarmo, nezištne. Len, aby som vám pomohol alebo dal do pozornosti niečo čo sa naozaj oplatí kúpiť.

Nechať alebo nenechať sa ovplyvniť influencerom na instagrame?

Ak sledujete ľudí propagujúcich produkty, tak si v prvom rade všímajte aj ich filozofiu, teda či nimi propagované produkty súvisia s tým, čomu sa venujú. Všímajte si či propagujú výrobky len tak random. Alebo propagujú len určitú skupinu produktov.

Sledujte, či podporujú značky pravidelne alebo len sporadicky. Ak sleduješ influencera, ktorý propaguje každý deň niečo iné, od krémov na chudnutie až po oblečenie alebo umývanie auta, je vysoká pravdepodobnosť, že to robí len pre prachy.

Ak pravidelne pridáva rôzne rady a tipy na produkty určitých značiek, je vysoká pravdepodobnosť, že ich sám používa a verí im.

Čo sa týka mňa, kariéra influencera zarábajúceho na reklamách, u mňa vlastne skončila skôr, ako začala.

Uvedomil som si, že to nie je cesta, ktorou chcem ísť. Mojím cieľom nie je propagovať produkty a venovať sa reklamám, túžim po robení tréningov, chcem pomáhať ľuďom s cvičením a nastavením jedálnička. 

Chcem si vytvárať najmä vlastné produkty, ktorým budem veriť na tristo percent, nielen predávať produkty niekoho iného, aj keď sú možno veľmi dobré.

Nemyslite si, že byť influencerom zarábajúcim na reklamách je ľahké.

Byť influencerom a živiť sa robením príspevkov pre Instagram, nie je ľahké. Je to oveľa, oveľa ťažšie ako to vyzerá. Aj pre mňa bolo ťažké v rámci niektorých dlhodobejších spoluprác, o ktorých možno ani netušíte, nájsť zdravý stred medzi „reklamou“ a mojím vnútorným presvedčením. Našťastie som nikdy nemal spoluprácu, kde by som postoval príspevky len preto, že mi za ne platia.

Samozrejme, klient, ktorý osloví influencera kvôli reklame, musí dostať späť určitú hodnotu. Nájsť balanc medzi záujmom fanúšikov, osobnými príspevkami, know-how a reklamou na produkt, je fakt ťažké. Aspoň pre mňa to je obrovský problém.

Človek, ktorého živí Instagram, Facebook alebo Youtube, musí na tom všetkom reálne pracovať a rozmýšľať, čo a kedy publikuje. Samozrejme, je veľa influencerov žijúcich iba z reklám a ľudia ich sledujú kvôli tomu, lebo robia súťaže a propagujú aj dobré produkty.

Prednáška rozvoj

Ja proti tomu nič nemám, ale moja filozofia alebo cesta, ktorou sa chcem uberať, to nie je. Moja cesta spočíva v tvorbe vlastných produktov a nie v tom , že budem propagovať cudzie značky. 

Priznávam, že sú značky a produkty, ktoré rád spropagujem kedykoľvek aj zadarmo, ale momentálne nechcem fungovať ako influencer a živiť sa tvorbou reklamy produktov cez sociálne siete.

V podstate byť influencerom je niečo také ako vlastniť televíziu. V rámci programu môžete, samozrejme, dávkovať aj reklamu, ale musíte tvoriť aj vlastný obsah a relácie. To mne robilo vždy najväčší problém. Je to pre mňa zaväzujúce a častokrát sklúčujúce.

Nie som typ človeka vhodného na takúto prácu.

Druhá vec, kvôli ktorej nechcem byť influencerom alebo živiť sa týmito spoluprácami, je skutočnosť, že influencer by mal byť extrovertný, komunikatívny človek. To v mojom prípade nie je úplne ideálne.

Môj prirodzený profil, ktorý mám aj zanalyzovaný, je taký, že som viac introvertný typ, uzavretý do seba. Nemám potrebu zdieľať veci zo svojho života na sociálnych sieťach.  Tiež nie som človek, ktorý dokáže polhodinu rozprávať „o ničom“ alebo len tak o počasí.

Som skôr zameraný na fakty, dáta, na konkrétne a detailnejšie veci, a preto aj moje sociálne siete vyzerajú tak, ako vyzerajú. Sústreďujú sa na know-how, vzdelávanie, videá, obrázky s nejakým know-how, cvičenie, stravu atď. Veľa zo súkromia na sociálne siete jednoducho nepublikujem. Viem, že ľudia to radi sledujú, ale nemám potrebu deliť sa o to. Toto je jeden veľký fakt, ktorý ma brzdí byť veľkým influencerom a živiť sa len tým, že budem robiť Facebook, Instagram a reklamy.

Aktuálne mám aj externú spolupracovníčku, ktorá mi pomáha s prácou na sociálnych sieťach. Prečo? Cítim, že to nie je úplne moja šálka kávy a to, čo by mi išlo od ruky. Je to niečo, čo mám robiť, ale nie je to pre mňa až také prirodzené. Budem radšej tým, ktorý bude chodiť na prednášky, vzdelávať sa, vytvárať vlastné produkty, ale bežné zdieľanie vecí na sociálnych sieťach nie je pre mňa. 

Toto je stručný prehľad toho, prečo som kedysi túžil, ale momentálne už nechcem byť influencerom a riešiť reklamné spolupráce. Spravte si na to názor, aký chcete. Možno to niekoho zaujme a zistí, že chce byť influencerom a živiť sa reklamami. Pre mňa to cesta nie je. 

 

Michal Pataky
Volám sa Michal a mojou vášňou je vzdelávanie ľudí v oblasti tréningu, zdravej stravy a životného štýlu. Som autorom UltraTréning systému 4.0, knihy Potravinový podvod páchaný na vašich deťoch a jediný certifikovaný Amazing 12 coach na Slovensku. Okrem toho som majiteľom telocvične v Bratislave. Mojim cieľom je pomôcť 1 000 000 slovákov žiť skutočne zdravým životným štýlom.
Komentáre
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre